- Strona główna
- Blog
- Łysienie plackowate. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia
Łysienie plackowate. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia
przez redakcja HaloMed
20.03.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Każda kobieta oraz każdy mężczyzna oprócz bycia zdrowym, chce również wyglądać atrakcyjnie. Czasami jednak, niezależnie od naszych starań, od tego, co robimy, dochodzi do różnego rodzaju sytuacji, kiedy to problemy zdrowotne zaczynają „wychodzić na wierzch” i zaczynają wpływać na to, jak wyglądamy zewnętrznie. Jedną z chorób, które prowadzą do takiego stanu, jest łysienie plackowate. Czym właściwie jest ta choroba, w jaki sposób do niej dochodzi i jakie są jej objawy?
Czym jest łysienie plackowate?
Łysienie plackowate to choroba skórna, której przyczyny nie zostały jednoznacznie potwierdzone. To niebliznowaciejąca postać łysienia, w której to wyróżnia się kilka rodzajów oraz typów. Choroba jest przewlekła, ma również charakter autoimmunologiczny i zapalny. Zmiany chorobowe najczęściej uwidaczniają się na skórze głowy, ale mogą również objąć inne części ciała, co jednak zdarza się znacznie rzadziej. Zazwyczaj ten rodzaj łysienia pojawia się u osób młodych, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. W jaki sposób dochodzi do rozwoju choroby, a także jakie są konkretne objawy?
Rodzaje łysienia plackowatego
Łysienie plackowate to choroba, która może wyglądać u każdego zupełnie inaczej i która ma wiele rodzajów. U każdego pacjenta może wystąpić ten problem w różnych rodzajach, wśród których wyróżnia się:
1. Łysienie plackowate wieloogniskowe
2. Łysienie plackowate ogniskowe
3. Łysienie plackowate całkowite
4. Łysienie plackowate złośliwe
5. Łysienie plackowate pasmowate
6. Łysienie plackowate rozlane
7. Łysienie plackowate wężykowate
8. Łysienie plackowate uogólnione
Typy łysienia plackowatego
Jeśli zaś chodzi o typy łysienia plackowatego – wyróżnia się cztery typy tego problemu:
1. Łysienie plackowate pospolite – szybkie pojawianie się i samoistne ustępowanie zmian
2. Łysienie plackowate atopowe – rozległy charakter choroby
3. Łysienie plackowate kombinowane – typ łysienia, który występuje u osób chorych na anemię aplastyczną ze współistniejącymi zaburzeniami np. chorobami tarczycy
4. Łysienie plackowate hipertoniczne – łysienie, w którym ogniska zapalne mogą zlewać się w większą całość
Przyczyny łysienia plackowatego
Jak wspomnieliśmy – nieznane są do końca przyczyny rozwoju problemu, jakim jest łysienie plackowate. Najprawdopodobniej jest to kwestia układu odpornościowego, który traktuje mieszki włosowe jako „obce”. Dlatego właśnie zaczyna je atakować, co prowadzi do ich uszkodzenia, a następnie wypadnięcia. Często również prowadzi to do stanów zapalnych, które z kolei znowu prowadzi do uszkodzeń mieszka włosowego, co powtarza cały proces. Naukowcy biorą również pod uwagę, że przyczynami mogą być również:
1. Czynniki zaburzeń hormonalnych
2. Problemy na tle psychicznym
3. Czynniki genetyczne
4. Długotrwały stres
5. Zjawiska autoimmunologiczne
Objawy łysienia plackowatego
Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem dotyczącym łysienia plackowatego są ogniska łysienia, które zazwyczaj mają regularny kształt i pozbawione są włosów. Początkowo skóra w tych miejscach pozostaje niezmieniona, ale z czasem dochodzi do stanów zapalnych, a w konsekwencji np. do rumienia. W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na swędzenie skóry, a czasami dochodzi nawet do zmiany w tkanki, która występuje… w okolicach paznokci. Nie ma jednak jednoznacznych symptomów, które pojawiając się, miałyby być pierwszym objawem rozwijania się łysienia plackowatego. Zazwyczaj to, co już widać, traktuje się jako pierwszy jego objaw.
Jak diagnozuje się łysienie plackowate?
Pierwszym punktem, jaki należy wykonać, jeśli chodzi o łysienie plackowate to wybranie się do lekarza, który następnie zaproponuje nam wizytę u trychologa lub wypisze nam skierowanie do dermatologa. Następnie pacjent, stawiając się na wizytę do specjalisty, będzie musiał odpowiedzieć na szereg pytań z wywiadu lekarskiego i najpewniej wykonane zostanie badanie przedmiotowe skóry, włosów, paznokci oraz oczu. W kolejnych krokach dermatolog może zapisać takie badania jak:
1. Testy laboratoryjne np. pakiet tarczycowy
2. Testy pociągania
3. Dermoskopię
4. Badania histologiczne
W jaki sposób leczy się łysienie plackowate?
Leczenie w przypadku łysienia plackowatego opiera się na leczeniu zarówno miejscowym, jak i ogólnym. Oznacza to, że trzeba połączyć te dwie metody, aby faktycznie mogły dawać one efekt. Skuteczne w leczeniu łysienia plackowatego są kremy, żele oraz maści, które stosuje się miejscowo. Nie można jednak zapewnić o ich skuteczności, albowiem bez poznania dokładnej przyczyny powstawania – nie można mówić o skutecznym sposobie wyleczenia. W leczeniu łysienia plackowatego można zastosować także:
1. Mezoterapię
2. Karboksyterapię
3. Kriomasaż
Warto również wiedzieć, że nie ma skutecznych działań, które możemy powziąć, aby zapobiegać rozwojowi łysienia plackowatego.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Anna Klicka-Jóźwik
Źródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły