Przeprost kolana. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

25.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Przeprost kolana to rzadka przypadłość, ale zdarza się – nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Najczęściej kolano, które wygina się w drugą stronę to wynik niestabilności albo innych urazów. Może również związane być z wadami postawy. Objawy takiej kontuzji są dość bolesne i bardzo przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Leczenie przeprostu zazwyczaj polega na wykonaniu operacji. Co wiemy o przeproście kolana? 

Czym jest przeprost kolana? 

Przeprost kolana to wygięcie go do tyłu, co z kolei związane jest z nadmierną ruchomością stawu. Można to zauważyć gołym okiem, kiedy spogląda się na kolano. Kończynie dolnej z kolanem, które ma przeprost, towarzyszy często także wygięcie uda do przodu, a z kolei podudzia – do tyłu. Taka pozycja kolana nie jest naturalna i nie jest też korzystna dla stawu – przeciąża tkanki miękkie. Zazwyczaj osoby, u których występuje przeprost, nie czują tego – dlatego właśnie ważne jest to, aby skonsultować jakiekolwiek nieprawidłowości z fizjoterapeutą. 

Przyczyny przeprostu kolana 

Przyczyn, które prowadzą do przeprostu kolana jest bardzo dużo – jedne wynikają z urazów, a inne wynikają z braku ruchu. Nie ma tutaj żadnej reguły, kiedy tak naprawdę może dojść do przeprostu kolana. Oto najczęściej występujące: 

1.    Uraz kolana 
2.    Gwałtowny ruch 
3.    Brak aktywności fizycznej 
4.    Predyspozycje genetyczne 
5.    Złe nawyki posturalne 
6.    Hipermobilność
7.    Nadmierne napięcie mięśni uda 
8.    Niewłaściwe i długotrwałe ustawianie nóg 
9.    Zaniedbania w wieku dziecięcym 

Jakie są objawy przeprostu kolana? 

Oprócz bardzo charakterystycznego wygięcia kolana – jest szereg innych objawów, które występują podczas przeprostu kolana. Wszystko jednak zależy od poziomu zaawansowania problemu. Dolegliwości, które występują podczas przeprostu kolana to między innymi: 

1.    Krwiaki 
2.    Wysięki w stawie
3.    Ograniczenie ruchomości 
4.    Uczucie uciekania kolana
5.    Ból kolana 

U dzieci podczas przeprostu kolana występuje często również koślawość kolan, co doprowadza do wygięcia ich do środka i ustawieniem w literę „X”. Terapię u dziecka należy rozpocząć możliwie jak najszybciej, póki jest większa plastyczność i większa szansa na wyleczenie problemu. 

Leczenie przeprostu kolana 

W przypadku dzieci – należy działać szybko i wybrać się z nim do fizjoterapeuty, a potem nauczyć się od niego, w jaki sposób prowadzone są zajęcia fizjoterapeutyczne i to samo powtarzać w domu. Z kolei u dorosłego sposób postępowania jest podobny, ale u dzieci łatwiej wyleczyć jest problem za pomocą samej fizjoterapii. Jeśli z kolei przeprost kolana wynika z urazów lub wad postawy, a jego zaawansowanie jest spore – może okazać się konieczne przeprowadzenie operacji, w celu pozbycia się problemu.

Profilaktyka w przeproście kolana 

Jeśli chcemy w jakiś sposób zapobiegać przeprostowi kolana – może okazać się konieczne nauczenie siebie (i swoje dzieci) poprawnej postawy, gdyż między innymi to właśnie jest przyczyna przeprostu kolana. Ważne jest również pośrednie dbanie o stawy, więzadła oraz ścięgna.  

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Agnieszka Pająk

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą