Łuszczyca skóry głowy. Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

28.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Łuszczyca to przewlekły stan zapalny, który ma podłoże immunologiczne. Łuszczyca nie ogranicza się w żadnym stopniu jedynie do stawów. Wbrew pozorom, najczęściej dotykanym łuszczycą obszarem jest skóra głowy. To właśnie tam robią się wypukłe, swędzące i zaognione płytki, które szybko się łuszczą. Jak w ogóle dochodzi do rozwoju łuszczycy, a także, w jaki sposób można ją leczyć? Oto najważniejsze informacje, które dotyczą łuszczycy skóry głowy. 

Czym jest łuszczyca skóry głowy? 

Szacuje się, że problem łuszczycy skóry głowy występuje u około 50% pacjentów, którzy dotknięci zostali problemem łuszczycy. W pewnym okresie życia jest to nawet 90% osób, które muszą radzić sobie z problemem łuszczycy skóry głowy, jeśli ogólnie chorują na łuszczycę. Łuszczyca to jedna z najczęściej rozpoznawalnych chorób w gabinecie dermatologicznym. A czym jest łuszczyca? To przewlekła, niezakaźna choroba skóry o przebiegu nawrotowym – są okresy remisji, ale także zaostrzeń. Podłoże łuszczycy ma charakter immunologiczny. Organizm uważa własne komórki za obce i zaczyna je atakować – i w ten sposób dochodzi do zaatakowania komórki skóry głowy. Naukowcy wskazują również na to, że chorobę można dziedziczyć. Jeśli obydwoje rodziców mierzyło się z łuszczycą w trakcie swojego życia – dziecko ma prawie 50% szans na zachorowanie. 

Przyczyny łuszczycy skóry głowy 

Jest kilkanaście czynników, które odpowiedzialne są za rozwój choroby. Zalicza się do nich takie przyczyny jak: 

1.    Infekcje bakteryjne oraz wirusowe
2.    Przewlekłe stany zapalne 
3.    Problemy z układem odpornościowym 
4.    Narażenie na stres oraz silne emocje 
5.    Zmiany hormonalne 
6.    Choroby przewlekłe, które sprzyjają rozwojowi łuszczycy np. łojotokowe zapalenie skóry 
7.    Uszkodzenia mechaniczne naskórka 
8.    Stosowanie niektórych leków np. z kategorii beta-blokerów

Objawy łuszczycy skóry głowy 

Pierwsze objawy łuszczycy skóry głowy są bardzo charakterystyczne – rumieniowe wykwity i zmiany na skórze głowy w postaci białych, suchych „płytek”. A co oprócz tego zalicza się do objawów łuszczycy skóry głowy? 

1.    Drobne łuszczenie, które podobne jest do łupieżu 
2.    Strupki na całej skórze głowy 
3.    Zaczerwienienie skóry głowy 
4.    Świąd o dużym nasileniu 
5.    Bolesność niektórych miejsc na skórze głowy 
6.    Pieczenie niektórych miejsc dotkniętych łuszczycą
7.    Urazy naskórka 
8.    Wypadanie włosów 
9.    W skrajnych przypadkach: łysienie

Im bardziej wszyscy reagują na problemy z łuszczycą skóry głowy w sposób instynktowny – drapaniem i nadmierną ingerencją – tym bardziej nasilają się objawy choroby. 

Jak diagnozować łuszczycę skóry głowy?

Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek zmiany – konieczne jest zgłoszenie się do dermatologa. Tam specjalista zdecyduje się na wprowadzenie odpowiednich badań, które mają potwierdzić lub wykluczyć problem łuszczycy skóry głowy. Rozpoznanie łuszczycy polega na badaniu przedmiotowym, a następnie lekarz wykonuje trichoskopię, która jest badaniem, które polega na przybliżeniu sobie skóry głowy. Urządzenie, które wygląda jak długopis zostaje przyłożone do głowy oraz włosów, aby dokładnie, w dużym powiększeniu, móc ocenić stan naskórka. Wszystkie zmiany, nawet na wczesnym etapie, są doskonale widoczne podczas tego prostego badania. 
Dermatolog może również zdecydować się na pobranie wycinka w celu przesłania go do laboratorium, aby tam sprawdzić, czy nie ma problemów z grzybicą lub łojotokowym zapaleniem owłosionej skóry głowy. 

W jaki sposób leczy się łuszczycę skóry głowy?

Tak naprawdę łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć – całe leczenie skupia się na łagodzeniu objawów choroby, a jednocześnie na zapobieganiu dalszemu rozwojowi i leczeniem robi się wszystko, aby wydłużyć okres remisji. Pierwszym etapem jest zastosowanie farmakoterapii, która ma złagodzić odczuwane objawy. Czasami są to specjalne płyny, szampony, a innym razem np. maści. Oprócz tego stosuje się również szereg innych metod, takich jak: 

1.    Fototerapia
2.    Fotochemoterapia
3.    Terapia laserem
4.    Unikanie czynników, które mogą pogarszać stan pacjenta 
5.    Dbanie o higienę skóry głowy w sposób zalecony przez dermatologa 
6.    Przestrzeganie zdrowej diety, aby nie dopuszczać do zaostrzania się choroby – w tym celu zaleca się więc spożywanie dużej ilości świeżych owoców oraz warzyw, białego mięsa oraz produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Agnieszka Pająk

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą