Zatokowe bóle głowy. Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

29.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zatokowe bóle głowy to typowy objaw, jaki towarzyszy zapaleniu zatok. To pulsowanie, któremu tworzy uczucie rozpierania w rejonie twarzy oraz głowy. Zazwyczaj nasila się rano, a także podczas kaszlu. W jaki sposób objawia się zatokowy ból głowy oraz w jaki sposób można go leczyć? 

Czym jest zatokowy ból głowy? 

Zatoki są pustymi przestrzeniami, które zlokalizowane są w twarzoczaszce. Kiedy ulegają one zapaleniu to zaczynają puchnąć, a co za tym idzie – wytwarzają więcej śluzu i kanały, które go odprowadzają, mogą zostać zablokowane. Narastające ciśnienie w zatokach powoduje ból, który przypomina ból głowy, a to właśnie nazywa się zatokowym bólem głowy. Zatokowe bóle głowy mogą występować sezonowo (jeśli do zapalenia zatok dochodzi z powodu alergii) lub sporadycznie (w przypadku infekcji zatok). 

Powody występowania zatokowego bólu głowy

Zatokowy ból głowy najczęściej występuje z powodu zapalenia zatok. Jest jednak szereg innych przyczyn, które powodują zatokowe bóle głowy. Zalicza się do tego: 

1.    Katar sienny
2.    Wirusy oraz bakterie 
3.    Skrzywiona przegroda nosowa
4.    Polipy nosa 
5.    Naroślą w nosie albo zatok 
6.    Nadmiar wydzieliny gromadzącej się w zatokach
7.    Zapalenie zatok

Jakie są objawy zatokowego bólu głowy? 

Chory, który cierpi na zatokowe bóle głowy, będzie odczuwał szereg różnych objawów, które są bardzo charakterystyczne dla tego problemu. Są to między innymi takie objawy jak: 

1.    Katar
2.    Uczucie pełności w uszach 
3.    Migreny 
4.    Napięciowe bóle głowy
5.    Gorączka 
6.    Obrzęk twarzy
7.    Zmęczenie
8.    Bóle zębów
9.    Pogorszenie węchu
10.    Bóle oczu oraz łzawienie
11.    Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Jak diagnozować zatokowy ból głowy? 

Najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny bólu głowy. Trzeba bowiem odróżnić faktyczny ból przy zatokowym bólu głowy a w przypadku napięciowego bólu głowy lub migrenowego bólu głowy. Najprawdopodobniej lekarz najpierw przeprowadzi z nami wywiad lekarski, a następnie sprawdzi, czy nie ma czynników, które wywołują ten problem. Następnie przechodzi do badania fizykalnego, które polega na sprawdzeniu nosa oraz uszu. Może również okazać się konieczne przebadanie jamy ustnej oraz zębów. Czasami kończy się to na badaniu tomografią komputerową zatok, RTG albo rezonansem magnetycznym, żeby lepiej móc zrozumieć problem i móc lepiej zadziałać z leczeniem. 

Leczenie zatokowego bólu głowy 

Zazwyczaj zatokowy ból głowy można leczyć na dwa sposoby. Pierwszym punktem jest wyleczenie zapalenia zatok, które to prowadzi do zatokowego bólu głowy. Z kolei później konieczne będzie przyjmowanie leków przeciwbólowych, które mają pomóc z problemem odczuwanego bólu głowy i innymi objawami. Również inhalacje mogą pomóc w takim przypadku. 

W jaki sposób można się wspomóc domowymi sposobami? Przede wszystkim ważne są inhalacje parą, ale również czyszczenie nosa roztworem słonej wody. Warto również stosować ciepłe okłady, które mogą zmniejszać zatokowy ból głowy. 

Można zastosować u siebie, na problemy, leki na receptę i bez recepty. Do tych bez recepty poleca się m.in. Sudafed, Afrin oraz przeciwbólowe leki, takie jak np. Apap albo Nurofen. Czasami w leczeniu może okazać się niezbędne zastosowanie antybiotyków na receptę – jeśli stan zapalny ma pochodzenie bakteryjne. Wtedy też o ich zastosowaniu oraz dawce będzie decydował lekarz. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Julia Lisowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą