Próchnica. Przyczyny, objawy oraz sposób leczenia

przez redakcja HaloMed

03.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Próchnica jest uznana za chorobę cywilizacyjną. Znaczące ubytki w zębach rozwijają się już u dzieci – nawet tych, które nie mają jeszcze pełnego uzębienia. Jak więc widać, ten problem jest bardzo powszechny i poważny. Za erozję szkliwa odpowiada wiele czynników, między innymi środowiskowe. W jaki sposób można walczyć z próchnicą? Skąd w ogóle się bierze? Oto najważniejsze informacje na temat próchnicy. 

Czym jest próchnica? 

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, próchnica jest miejscowym patologicznym procesem pochodzenia zewnątrzustrojowego, który powoduje odwapnienie szkliwa, jego uszkodzenie, a także rozpad cementu i zębiny, a w konsekwencji tworzenie się ubytku. 
Próchnica dotyka coraz większej ilości osób – na próchnicę narażone są już nawet dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby. Dane epidemiologiczne dotyczące próchnicy są bardzo niepokojące. Statystycznie w Polsce co czwarty ząb jest zajęty próchnicą – jeśli patrzymy na nastolatków. Jest to więc faktycznie bardzo poważny problem. Co istotne to próchnica jest chorobą zakaźną! I warto o tym pamiętać. 

Objawy próchnicy 

Wśród najczęstszych objawów próchnicy wymienia się: 

1.    Wrażliwość zębów na temperaturę
2.    Plamki na zabarwieniu, które występują na zębach
3.    Odczuwalny ból 
4.    Nieprzyjemny zapach z ust 
5.    W kolejnych etapach nawet demineralizacja szkliwa, rozpad zębiny, powstanie ropnia, a nawet utrata zęba

Jakie są przyczyny próchnicy? 

Wyróżnia się kilka głównych czynników, które mogą powodować wystąpienie próchnicy. Są to między innymi: 

1.    Dieta bogata w cukier 
2.    Niewłaściwa higiena jamy ustnej 
3.    Niedobór witamin i minerałów np. witamin z grupy B, fluoru, fosforu czy magnezu 
4.    Unikanie wizyt u stomatologa

W jaki sposób leczy się próchnicę? 

Jeśli tylko zauważymy u siebie albo dziecka pierwsze objawy próchnicy – konieczne jest odwiedzenie stomatologa. W przypadku próchnicy może być konieczne założenie plomby. Lekarz stomatolog może również dobrać odpowiedni preparat z fluorem do mycia zębów, aby zapobiegać dalszemu rozwijaniu się próchnicy. Ważnym etapem będzie także zastosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz ograniczenie cukru w diecie. Jeśli zaniedbamy próchnicę – może okazać się, że konieczne będzie na przykład leczenie kanałowe. Jeśli próchnica jest w bardzo zaawansowanym stanie to może okazać się konieczne nawet usunięcie zęba. 

Profilaktyka w przypadku próchnicy 

Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w dobrej kondycji – konieczne będzie zmienienie swoich przyzwyczajeń oraz wprowadzenie pewnych działań, między innymi takich jak: 

1.    Odrzucenie cukru z diety 
2.    Poprawna higiena jamy ustnej
3.    Używanie dodatkowych sposobów na czyszczenie zębów i jamy ustnej np. używanie szczoteczki sonicznej czy nici dentystycznej 

Próchnica jest bowiem taką chorobą, w której lepiej zapobiegać aniżeli leczyć. 

Poprawna higiena jamy ustnej 

Kiedy mówimy o „poprawnej higienie jamy ustnej” to, o czym właściwie mówimy? Jak powinna wyglądać? Przede wszystkim to szczotkowanie zębów powinno odbywać się przynajmniej 2 razy dziennie przy zastosowaniu szczoteczki sonicznej lub zwykłej o odpowiedniej miękkości. Ważne jest także stosowanie nitki dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Niektórzy zalecają również czyszczenie języka specjalnym przyrządem przeznaczonym do tego celu. To, co jest równie istotne, to regularne odwiedzanie stomatologa – nawet jeśli nic się nie dzieje. A może przede wszystkim wtedy, kiedy jeszcze się nic nie dzieje. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Mikołaj Michalski

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą