- Recepta online
- Blog
- Nieswoiste zapalenia jelit. Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia
Nieswoiste zapalenia jelit. Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia
przez redakcja HaloMed
08.04.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Do nieswoistych zapaleń jelit zaliczamy takie choroby jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. W przebiegu choroby pacjenci skarżą się na bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunki oraz inne objawy, które pochodzą z przewodu pokarmowego. Czym właściwie są nieswoiste zapalenia jelit i w jaki sposób się objawiają? Jak można leczyć nieswoiste zapalenia jelit?
Czym są nieswoiste zapalenia jelit?
Nieswoiste zapalenia jelit (z angielskiego: inflammatory bowel disease, czyli IBD) to wspólne określenie, które odnosi się do dwóch chorób: choroby Leśniowskiego-Crohna, a także do wrzodziejącego zapalenia jelit grubego. Cechą charakterystyczną są stany zapalne przewodu pokarmowego. Dokładna przyczyna powstawania tego problemu nie jest znana. Jednak wiadomo, że do rozwoju tej choroby dochodzi pod wpływem współistnienia predyspozycji genetycznych oraz czynników środowiskowych. Co jeszcze wiadomo na temat nieswoistego zapalenia jelit?
Przyczyny nieswoistego zapalenia jelit
Jak wspomnieliśmy wcześniej, przyczyny choroby nieswoistego zapalenia jelit są nie do końca znane. Wiadomo jednak, że problem ten wynika z chorób Leśniewskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelit. Często mówi się także o tym, że nieswoiste zapalenia jelit mogą wynikać z osłabienia układu pokarmowego, czynników środowiskowych oraz z powodu uwarunkowań genetycznych. Dlatego właśnie wyleczenie tych chorób jest niemożliwe – można jednak znacznie łagodzić objawy oraz wywołać remisję. O jakich jednak objawach mowa?
Objawy nieswoistego zapalenia jelit
Chociaż choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego zalicza się do jednej gruby chorobowej – ich objawy się znacznie między sobą różnią. Dlatego najlepiej przyporządkować je do konkretnych chorób. Dlatego też objawami choroby Leśniowskiego-Crohna są:
1. Bóle dziąseł
2. Osłabienie
3. Brak apetytu
4. Spadek masy ciała
5. Gorączka
6. Bóle brzucha
7. Wymioty oraz nudności
8. Przewlekła biegunka
9. Afty i owrzodzenia w jamie ustnej
Jeśli zaś chodzi o objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to są to:
1. Osłabienie
2. Spadek masy ciała
3. Bóle brzucha
4. Uczucie parcia na stolec
5. Przewlekła biegunka, często z domieszką krwi lub ropy
6. Stany podgorączkowe
7. Odwodnienia
8. Uszkodzenia nerek
U wielu chorych występują powikłania pozajelitowe, do których zalicza się między innymi zapalenie trzustki czy osteoporoza.
W jaki sposób diagnozować nieswoiste zapalenie jelit?
Na podstawie pojawiających się objawów, kiedy zgłaszamy się do lekarza, najprawdopodobniej dostaniemy skierowanie do gastroenterologa (gastrologa). To właśnie on zajmie się dokładniej diagnozowaniem naszych problemów. Najprawdopodobniej zleci on badania, które będą miały za zadanie umożliwić wykluczenie chorób infekcyjnych jelit. Do prawidłowego rozpoznania problemu będzie konieczne wykonanie takich badań jak:
1. Gastroskopia
2. Kolonoskopia
3. Badanie histopatologiczne
4. Badanie radiologiczne
5. Rezonans magnetyczny jelit
Wszystko zależy zarówno od problemów, z jakimi się zgłaszamy, jak i od zaawansowania problemu.
Jak leczyć nieswoiste zapalenia jelit?
Aby zająć się odpowiednio leczeniem problemu nieswoistego zapalenia jelit – będzie trzeba się skupić przede wszystkim na łagodzeniu objawów i dbaniu o tym, aby doszło do remisji i utrzymania takiego stanu. Każdorazowo leczenie dopasowuje się do wieku pacjenta, jego objawów, stanu zdrowia i zaawansowaniu choroby. Najprawdopodobniej lekarz zapisze leczenie farmakologiczne oraz zaproponuje przyjmowanie probiotyków. Każdorazowo dokładne leki dobierze, naturalnie, lekarz. Na pewno wskazana będzie również dieta, która będzie miała za zadanie łagodzić objawy. Dieta w nieswoistych zapaleniach jelit powinna być lekkostrawna, a jednocześnie bogata w błonnik.
Z całą pewnością wskazane będzie również przyjmowanie suplementów – takich jak kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy D. O tym jednak zapewne powie lekarz podczas wizyty z wynikami badań.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Renata Wróbel
Źródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły