Wrastający paznokieć. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

05.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wrastający paznokieć to prawdziwa zmora – potrafi boleć, przeszkadzać w chodzeniu oraz doprowadzić nawet do infekcji i wysięku ropnego. Częściej problem wrastającego paznokcia dotyczy mężczyzn aniżeli kobiet. I chociaż początkowo jest to jedynie nieprzyjemna dolegliwość, ale w późniejszym czasie może stać się poważnym problemem zdrowotnym. 

Czym jest wrastający paznokieć? 

Wrastający paznokieć (z angielskiego ingrowing toenail) to jedno z najczęściej występujących schorzeń, które dotyczą paznokci. Szacuje się, że najwięcej osób choruje w wieku pomiędzy 15. a 40. rokiem życia. Szacuje się, że problem ten dotyka około 20% populacji. Co ciekawe – problem dotyka najczęściej obszaru stóp, bardzo rzadko jest to schorzenie, które pojawia się na paznokciach u dłoni. Często, niestety, wrastające paznokcie mają charakter przewlekły oraz nawracający. 

Na czym dokładnie polega ten problem? Jest to nic jednego niż zagłębianie się płytki paznokcia w otaczające tkanki miękkie, na co organizm reaguje tak, jakby w jego tkanki wnikało ciało obce. Dalszy przebieg choroby jest taki, że dochodzi do przerostu ziarniny – tkanki żywoczerwonej, kruchej i podkrwawiającej przy urazie. Niekiedy, w skrajnych sytuacjach, wrastający paznokieć może być naprawdę poważnym zagrożeniem dla zdrowia całego organizmu. 

Przyczyny wrastania paznokcia 

Jest wiele powodów, przez które dochodzi do wrastania się paznokci. Zaliczyć można do nich między innymi: 

1.    Niewłaściwe obcinanie paznokci 
2.    Noszenie obcisłych skarpet oraz butów 
3.    Urazy mechaniczne 
4.    Czynniki genetyczne 
5.    Zmiany ortopedyczne np. płaskostopie
6.    Wiek dojrzewania
7.    Potliwość stóp
8.    Budowa oraz kształt paznokcia
9.    Stosowanie niektórych leków
10.    Zaniedbania higieniczne 
11.    Nadwaga 
12.    Otyłość

Z wieloma tymi problemami możemy radzić sobie zawczasu, aby zapobiegać problemowi wrastania paznokci. 

Objawy wrastania paznokcia

Wczesnymi objawami, które związane są z wrastającym paznokciem, są między innymi: 

1.    Stan zapalny 
2.    Obrzęk
3.    Dolegliwości bólowe przy ucisku 
4.    Zaczerwienienie

Na dalszym etapie, jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, możemy doprowadzić do dalszego rozwoju problemu, co może prowadzić do takich objawów jak: 

1.    Wydzielina o charakterze ropnym albo krwistym
2.    Rozrost ziarniny
3.    Przerost wału okołopaznokciowego 

Bardzo charakterystyczne dla problemu jest również to, że osoba dotknięta tym schorzeniem, ma problemy z zakładaniem obuwia, a także chodzeniem. W zaawansowanym stadium może dojść nawet do deformacji paznokcia. 

Diagnozowanie oraz leczenie wrastających paznokci 

Jeśli zauważamy u siebie, że coś dzieje się z naszym paznokciem, powinniśmy zgłosić się do lekarza – problemami z wrastającymi paznokciami może rozwiązać zarówno dermatolog, jak i podolog. Najpierw jednak wystarczy wizyta u internisty, który zapisze nam w zaleceniach dalsze konsultacje u specjalistów. Oni zdiagnozują chorobę na podstawie zgłaszanych objawów oraz fizycznego badania płytki paznokciowej i skóry wokół paznokcia. W przypadku, jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna, może być konieczne wykonanie dodatkowych badań. 

W zależności od tego, co jest dokładnie przyczyną tego problemu, stosuje się konkretne leczenie. Obecnie jest dostępnych wiele metod, które mogą rozprawić się z wrastającymi paznokciami. Zazwyczaj zalecane są metody chirurgiczne. Ważna jest również prawidłowa higiena stóp. 

W farmakoterapii zaleca się różnego rodzaju preparaty, które mogą pomóc na wrastający się paznokieć. Są to między innymi antybiotyki oraz leki przeciwbakteryjne – często są one w formie maści albo żelu, który aplikuje się w miejscu wrastania paznokcia.

Ile kosztuje leczenie wrośniętego paznokcia? 

Ceny zabiegów na paznokieć, który się wrasta, są bardzo różne i zależą od tego, jaką metodą chcemy sobie poradzić z problemem. Tamponowanie wrastającego paznokcia kosztuje od 50 do 100 złotych, a terapia klamrami to koszt nawet do 250 zł. Znacznie droższe są cięższe przypadki, kiedy potrzebna jest interwencja chirurga. Leczenie laserowe, na przykład, to koszt nawet do kilkuset złotych. 

W jaki sposób zapobiegać wrastaniu paznokci? 

Aby zapobiec wrastaniu paznokcia i nawracaniu problemu – wystarczy w odpowiedni sposób pielęgnować swoje stopy oraz paznokcie. Paznokcie powinny być również przycinane w odpowiedni sposób, na wprost, bez podcinania brzegów. Jest również bardzo ważne, aby nosić paznokcie, które są na tyle szerokie, aby nie uciskały naszych palców. 
Ważne jest również to, aby szybko zgłosić się do podologa, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą