- Strona główna
- Blog
- Nieżyt żołądka. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia
Nieżyt żołądka. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia
przez redakcja HaloMed
05.04.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Nieżyt żołądka, czyli inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka, to schorzenie, które wywoływane jest przez bakterie Helicobacter pylori. Czasami nieżyt żołądka daje charakterystyczne i dokuczliwe objawy, a innym razem – pacjent przechodzi to bezobjawowo. W jaki sposób może objawiać się ten problem i jak leczyć zapalenie błony śluzowej żołądka?
Czym jest nieżyt żołądka?
Zapalenie błony śluzowej żołądka to proces zapalny, do którego dochodzi w obrębie błony, która to wyściela wnętrze żołądka. Jest wywoływane przez różne czynniki – zarówno przez czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Nieżyt żołądka to jeden z problemów, a gastropatia to uszkodzenie błony śluzowej, który przebiega z kolei bez procesu zapalnego. Z kolei zapalenie błony śluzowej żołądka nazywane jest inaczej katarem żołądka.
Przyczyny nieżytu żołądka
Do głównych przyczyn nieżytu żołądka można zaliczyć:
1. Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu
2. Ciężkie zatrucia
3. Choroby ośrodkowego układu nerwowego
4. Urazy
5. Nadużywanie leków
6. Zakażenie Helicobacter pylori
7. Choroby autoimmunologiczne
8. Stresujący tryb życia
Objawy nieżytu żołądka
Wyróżnia się charakterystyczne objawy, które towarzyszą chorobie nieżytu żołądka. Po czym więc można poznać zapalenie błony śluzowej żołądka? Są to między innymi:
1. Nudności
2. Wymioty
3. Uczucie pełności
4. Zgaga
5. Odbijanie
6. Wzdęcia
7. Zaburzenia apetytu
8. Bóle w nadbrzuszu
9. Okresowe krwawienie z przewodu pokarmowego (czasami)
Nie ma jednak reguły, że każdorazowo podczas nieżytu żołądka pojawiają się objawy. Czasami zdarza się, że zapalenie błony śluzowej żołądka przebiega zupełnie bezobjawowo.
Jak diagnozuje się nieżyt żołądka? Leczenie w nieżycie żołądka
Jeśli zgłaszamy się do lekarza z objawami, które mogą pasować do nieżytu żołądka – lekarz może mieć prostsze zadanie, bo od razu będzie wiedział, na czym polega problem. Wtedy też skieruje nas do gastroenterologa. A ten z kolei może zalecić nam badania: RTG oraz gastroskopię. Podczas gastrologii może okazać się, że powodem zapalenia błony śluzowej żołądka jest zakażenie bakterią – dlatego też konieczne będzie zapisane antybiotyków, które będą mogły zwalczyć problem. Czasami lekarz może również zapisać badanie soku żołądkowego na zawartość kwasu solnego, aby sprawdzić, czy jego wydzielanie nie jest zaburzone.
Jeśli do nieżytu doszło w wyniku nadużywania przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych albo alkoholu – konieczne będzie odstawienie lekarstw oraz ograniczenie spożycia alkoholi.
W leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka najważniejsze jest zastosowanie u siebie odpowiedniej diety, która będzie wspierała leczenie. Dlatego też odstawienie kawy, herbaty oraz wprowadzenie lżejszych posiłków będą jak najbardziej wskazane w takiej sytuacji. Warto dołączyć do swojej diety napary z rumianku i mięty pieprzowej, które to mają osłonić błonę śluzową żołądka i uregulować procesy trawienne. Bardzo korzystne będzie także siemię lniane, które często działa osłonowo na żołądek i wspomaga trawienie.
Warto jednak pamiętać o tym, że leczenie każdorazowo jest dostosowane do tego, co wywołało problem. Jeśli są to wirusowe zatrucia – zazwyczaj ustępują z czasem same. Jeśli problem wywołany został przez bakterię albo ma inne podłoże to wtedy lekarz najlepiej dobierze leczenie. Dobrze jest także wykonać badania z krwi, aby sprawdzić poziom witaminy B12 – często podczas problemów z błoną śluzową żołądka dochodzi do niedoborów tego składnika i być może warto będzie go uzupełnić.
-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Julia Lisowska
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły