Niedobór biotyny. Objawy, przyczyny oraz sposób leczenia

przez redakcja HaloMed

10.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Biotyna, czyli witamina B7 (czasami nazywana witaminą H) to „witamina piękna”, która pełni wiele istotnych funkcji, które związane są z prawidłowym funkcjonowaniem licznych układów w ciele człowieka. Przede wszystkim pomaga m.in. w procesach z utrzymywaniem zdrowia skóry, paznokci oraz włosów. Warto więc utrzymywać odpowiednią ilość biotyny w organizmie, szczególnie jeśli chce się poszczycić ładnym wyglądem skóry i paznokci. W jaki sposób możemy dostarczać sobie biotynę? I jak uniknąć niedoborów? 

Czym jest biotyna? 

Biotyna jest substancją chemiczną, którą zalicza się do grupy witamin B. Jest jedną z witamin, których obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jest witaminą, która jest rozpuszczalna w wodzie – zupełnie jak inne witaminy z grupy B. Jej obecność warunkuje prawidłowe działanie wielu enzymów, czyli wspomaga pracę wielu procesów chemicznych, które zachodzą w organizmie. Co za tym idzie, w przypadku występowania niedoborów biotyny – może dochodzić do różnych objawów w organizmie, które mogą o tym świadczyć. 

Jakie biotyna pełni funkcje w organizmie? 

Biotyna doskonale wpływa na skórę, włosy i paznokcie – ale to nie koniec. Wspomaga również procesy krzepnięcia krwi. Istnieją również doniesienia, że biotyna jest potrzebna także tarczycy, aby wspomóc ją w odpowiednim funkcjonowaniu. Mówi się także, że wpływa pozytywnie na stężenie glukozy oraz określonych związków tłuszczowych we krwi. Dlatego nie należy sprowadzać roli biotyny jedynie do witaminy, która pomaga w „byciu pięknym”. W dużym skrócie biotyna:

1.    Wpływa na prawidłową pracę wielu układów oraz narządów np. nerwowego 
2.    Odpowiada za proces przemiany glukozy w wątrobie
3.    Wspiera właściwy rozwój fizyczny i psychiczny
4.    Wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi 
5.    Wspomaga utrzymanie prawidłowej kondycji włosów, paznokci oraz skóry

Niedobory biotyny – przyczyny 

Niedobory witaminy B7 występują raczej rzadko – ale nie jest to tak, że nie ma takich przypadków w ogóle. Najczęściej to niedożywienie prowadzi również do niedoborów biotyny w organizmie. Za niedobory biotyny może również być odpowiedzialne przyjmowanie zbyt małej ilości nabiału, niektóre leki oraz antybiotyki. 

Niedobory biotyny – objawy 

Niedobory biotyny są bardzo dobrze widoczne – jeśli obserwujemy takie u siebie albo u swoich bliskich, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jednymi z objawów są: 

1.    Wysypka skórna
2.    Uogólnione bóle mięśni 
3.    Osłabienie kondycji włosów, paznokci oraz skóry 
4.    Zaburzenia o charakterze depresyjnym
5.    Występowanie parestezji 
6.    Zwiększone zmęczenie
7.    Nadmierna senność
8.    Wypadanie brwi i rzęs
9.    Biegunka 
10.    Zapalenie spojówek

Jeśli ze swoimi problemami zgłosimy się do lekarza – najpewniej zapisze on nam badania z krwi, których celem będzie oznaczenie poziomu witaminy B7 we krwi. Jeśli okaże się, że mierzymy się z niedoborem to konieczne będzie uzupełnienie poziomu tej witaminy we krwi. 

Jak zadbać o poziom biotyny w organizmie?

Jeśli niedobór jest duży – będzie konieczne suplementowanie biotyny. Zazwyczaj jednak udaje się to osiągnąć jedynie poprzez odpowiednie żywienie. Dlatego w tym celu będzie konieczna zmiana swojej diety. Żeby dostarczyć odpowiednią ilość biotyny konieczne będzie spożywanie takich produktów jak np. nabiał, szpinak, migdały, marchew, wołowa oraz wieprzowa wątróbka czy różnego rodzaju mąki. 

Jeśli zauważamy u siebie fakt wypadania włosów, łamania się włosów czy paznokci – to może być konieczne wprowadzenie u siebie suplementów, które będą miały za zadanie uzupełnić niedobory. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Anna Klicka-Jóźwik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą