E-recepta transgraniczna - co to jest?

przez redakcja HaloMed

12.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

E-recepta jest rozwiązaniem, które ma ułatwiać wykupywanie leków. Elektroniczny sposób recepty ma wiele plusów, z których każdego dnia chętnie korzystają Polacy. Okazuje się, że jest jeszcze coś innego, co pozwala również mieszkańcom innych krajów na zrealizowanie elektronicznej recepty w krajach Unii Europejskiej oraz krajach EFTA. Czym dokładnie jest e-recepta transgraniczna? 

E-recepta transgraniczna 

E-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem, które docelowo ma pomóc wykupieniu leku w każdym kraju unijnym, a także krajach EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinie oraz Norwegii. Polska to jeden z pierwszych krajów, które zdecydowało się na uruchomienie takiego rozwiązania. E-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem, które szczególnie będą cenić osoby, które dużo podróżują lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Mówiąc krótko: e-recepta transgraniczna jest wyjściem naprzeciw potrzebom wszystkich tych, którzy mają receptę, ale nie mogą jej wykupić ze względu na przebywanie w innym kraju. To rozwiązanie ma jeszcze więcej plusów, o których warto wspomnieć. 

Gdzie można zrealizować e-receptę transgraniczną? 

Obecnie obywatele Polski mają możliwość wykupienia leków na recepcie transgranicznej w takich krajach jak Finlandia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Łotwa, Hiszpania oraz Portugalia (z pewnymi ograniczeniami w Hiszpanii – niektóre apteki nie realizują takiego obowiązku). Z kolei wszyscy obywatele Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Estonii, Łotwy, Finlandii, Czech czy Chorwacji – mogą swoją receptę zrealizować w Polsce. Stopniowo jednak to ułatwienie jest wprowadzane w kolejnych krajach i szacuje się, że być może w kilku latach obejmie faktycznie wszystkie te kraje, o których pisaliśmy wcześniej. 

Jak realizować e-receptę transgraniczną? 

Aby zrealizować e-receptę transgraniczną, konieczne jest uzyskanie samej recepty od lekarza (warto mu też zaznaczyć, że planujemy wykorzystać receptę w innym kraju). Przed pierwszą realizacją za granicą, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, a następnie przechodzimy tam do zakładki „Uprawnienia”, gdzie wybieramy „Wyraź zgodę na obsługę Twoich recept za granicą”. Wtedy też klikamy niebieski przycisk „Wyraź zgodę”, a następnie wybieramy kraj lub kraje, gdzie chcemy mieć możliwość wykupienia takich recept transgranicznych. Zgoda, którą wyrażamy, jest dostępna w zakładce „Uprawnienia” i można wycofać ją w dowolnym momencie. 

Jak wykupić e-receptę transgraniczną? 

Aby wykupić receptę w aptece za granicą, należy znaleźć najbliższą aptekę, która realizuje e-recepty transgraniczne. Następnie konieczne jest pokazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdza naszą tożsamość (ze zdjęciem). Potwierdzamy, że zapoznaliśmy się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych w kraju, w którym zamierzamy realizować e-receptę. Farmaceuta najpewniej udostępni nam taki dokument do zapoznania się z nim. Kolejny punkt to tak naprawdę samo wykupienie leków. 

Plusy recepty transgranicznej

Warto wspomnieć o wielu plusach, jakie ma e-recepta transgraniczna. Pozwala nam bowiem na wykupywanie recept nawet wtedy, kiedy nie znajdujemy się w swoim kraju, co dla wielu osób jest sporym ułatwieniem. W wielu przypadkach może być również rozwiązaniem, kiedy w Polsce brakuje niektórych leków – być może warto wtedy sprawdzić za granicą? Nie da się nie zakwalifikować tego punktu jako ogromnego plusa. 

Jakie leki możemy wykupić za granicą a jakich nie? 

E-recepta może być realizowana za granicą na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” oraz „OTC”. Nie jest możliwe zrealizowanie za granicą recepty na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz”, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Takie recepty można realizować wyłącznie w Polsce. Dlatego właśnie, jeśli zamierzamy niektóre leki wykupić za granicą – warto uprzedzić o tym lekarza, który te e-receptę będzie wystawiał. 
Warto również pamiętać o tym, że w przypadku e-recepty transgranicznej nie ma możliwości wykupywania leków „na raty” – należy zrealizować całą receptę w jednej aptece. Jeśli więc nie ma jakiegoś leku lub nie ma właściwej liczby opakowań to wykupienie później brakującego opakowania w Polsce, lub w innej aptece za granicą, nie jest możliwe i konieczne będzie wystawienie kolejnej recepty. 
Po powrocie z innego kraju możemy zwrócić się do NFZ o refundację recepty, ponieważ recepta transgraniczna jest receptą pełnopłatną. Na stronie NFZ można znaleźć informację o tym, w jaki sposób ubiegać się o refundację recepty.

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą