- Strona główna
- Blog
- E-recepta transgraniczna - co to jest?
E-recepta transgraniczna - co to jest?
przez redakcja HaloMed
12.04.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
E-recepta jest rozwiązaniem, które ma ułatwiać wykupywanie leków. Elektroniczny sposób recepty ma wiele plusów, z których każdego dnia chętnie korzystają Polacy. Okazuje się, że jest jeszcze coś innego, co pozwala również mieszkańcom innych krajów na zrealizowanie elektronicznej recepty w krajach Unii Europejskiej oraz krajach EFTA. Czym dokładnie jest e-recepta transgraniczna?
E-recepta transgraniczna
E-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem, które docelowo ma pomóc wykupieniu leku w każdym kraju unijnym, a także krajach EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinie oraz Norwegii. Polska to jeden z pierwszych krajów, które zdecydowało się na uruchomienie takiego rozwiązania. E-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem, które szczególnie będą cenić osoby, które dużo podróżują lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Mówiąc krótko: e-recepta transgraniczna jest wyjściem naprzeciw potrzebom wszystkich tych, którzy mają receptę, ale nie mogą jej wykupić ze względu na przebywanie w innym kraju. To rozwiązanie ma jeszcze więcej plusów, o których warto wspomnieć.
Gdzie można zrealizować e-receptę transgraniczną?
Obecnie obywatele Polski mają możliwość wykupienia leków na recepcie transgranicznej w takich krajach jak Finlandia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Łotwa, Hiszpania oraz Portugalia (z pewnymi ograniczeniami w Hiszpanii – niektóre apteki nie realizują takiego obowiązku). Z kolei wszyscy obywatele Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Estonii, Łotwy, Finlandii, Czech czy Chorwacji – mogą swoją receptę zrealizować w Polsce. Stopniowo jednak to ułatwienie jest wprowadzane w kolejnych krajach i szacuje się, że być może w kilku latach obejmie faktycznie wszystkie te kraje, o których pisaliśmy wcześniej.
Jak realizować e-receptę transgraniczną?
Aby zrealizować e-receptę transgraniczną, konieczne jest uzyskanie samej recepty od lekarza (warto mu też zaznaczyć, że planujemy wykorzystać receptę w innym kraju). Przed pierwszą realizacją za granicą, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, a następnie przechodzimy tam do zakładki „Uprawnienia”, gdzie wybieramy „Wyraź zgodę na obsługę Twoich recept za granicą”. Wtedy też klikamy niebieski przycisk „Wyraź zgodę”, a następnie wybieramy kraj lub kraje, gdzie chcemy mieć możliwość wykupienia takich recept transgranicznych. Zgoda, którą wyrażamy, jest dostępna w zakładce „Uprawnienia” i można wycofać ją w dowolnym momencie.
Jak wykupić e-receptę transgraniczną?
Aby wykupić receptę w aptece za granicą, należy znaleźć najbliższą aptekę, która realizuje e-recepty transgraniczne. Następnie konieczne jest pokazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdza naszą tożsamość (ze zdjęciem). Potwierdzamy, że zapoznaliśmy się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych w kraju, w którym zamierzamy realizować e-receptę. Farmaceuta najpewniej udostępni nam taki dokument do zapoznania się z nim. Kolejny punkt to tak naprawdę samo wykupienie leków.
Plusy recepty transgranicznej
Warto wspomnieć o wielu plusach, jakie ma e-recepta transgraniczna. Pozwala nam bowiem na wykupywanie recept nawet wtedy, kiedy nie znajdujemy się w swoim kraju, co dla wielu osób jest sporym ułatwieniem. W wielu przypadkach może być również rozwiązaniem, kiedy w Polsce brakuje niektórych leków – być może warto wtedy sprawdzić za granicą? Nie da się nie zakwalifikować tego punktu jako ogromnego plusa.
Jakie leki możemy wykupić za granicą a jakich nie?
E-recepta może być realizowana za granicą na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” oraz „OTC”. Nie jest możliwe zrealizowanie za granicą recepty na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz”, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Takie recepty można realizować wyłącznie w Polsce. Dlatego właśnie, jeśli zamierzamy niektóre leki wykupić za granicą – warto uprzedzić o tym lekarza, który te e-receptę będzie wystawiał.
Warto również pamiętać o tym, że w przypadku e-recepty transgranicznej nie ma możliwości wykupywania leków „na raty” – należy zrealizować całą receptę w jednej aptece. Jeśli więc nie ma jakiegoś leku lub nie ma właściwej liczby opakowań to wykupienie później brakującego opakowania w Polsce, lub w innej aptece za granicą, nie jest możliwe i konieczne będzie wystawienie kolejnej recepty.
Po powrocie z innego kraju możemy zwrócić się do NFZ o refundację recepty, ponieważ recepta transgraniczna jest receptą pełnopłatną. Na stronie NFZ można znaleźć informację o tym, w jaki sposób ubiegać się o refundację recepty.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły