Biegunka. Przyczyny i objawy. Domowe sposoby na biegunkę

przez redakcja HaloMed

16.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Biegunka to przypadłość, która spotyka ludzi na przestrzeni życia wiele razy. Jest jednak stanem zdecydowanie niepożądanym, bo nieprzyjemnym. Jest wiele przyczyn, które odpowiadają za powstanie rozwolnienia, czyli zmiany konsystencji stolca. Czym właściwie jest rozwolnienie, co może wywołać ten problem oraz w jaki sposób możemy leczyć biegunkę? 

Czym jest biegunka? 

Biegunka to zmiana konsystencji stolca oraz zwiększenie wypróżnień w ciągu doby. O rozwolnieniu mówimy w momencie, kiedy oddajemy stolec więcej niż 3 razy na dobę. O rozwolnieniu można zaś mówić w momencie, kiedy już w jednym wypróżnieniu obserwuje się krew lub śluz, które określa się właśnie jako biegunkę. Zazwyczaj jest to objaw, który trwa krótko. Jednak przewlekłe problemy z biegunką mogą być wynikiem poważnych chorób albo efektem przyjmowania niektórych leków. Podczas biegunki najgorsze co może nam się przydarzyć to doprowadzenie do odwodnienia, dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednią podaż płynów oraz równowagę elektrolitową. Klinicznie wyróżnić można trzy typy biegunek: 

1.    Ostra wodnista biegunka – trwa kilka godzin lub dni 
2.    Ostra krwawa biegunka – zwana również „czerwonką”
3.    Uporczywa biegunka – trwa około 14 dni albo nawet dłużej

To takie rodzaje biegunki, które powinny nas martwić i z którymi najlepiej od razu udać się do lekarza. Jakie mogą być potencjalne powody, które doprowadzają do powstawania biegunki? 

Biegunka – przyczyny 

Biegunka to często po prostu objaw infekcji, które wywoływane mogą być przez organizmy bakteryjne, wirusowe oraz pasożytnicze. Większość jest przenoszona przez wodę, która została skażona kałem. Ale zakażenie może być także wywoływane przez inne czynniki, wśród których wyróżnia się: 

1.    Infekcje wirusowe
2.    Infekcje bakteryjne
3.    Infekcje pasożytnicze
4.    Nietolerancje pokarmowe
5.    Alergie pokarmowe
6.    Zatrucia pokarmowe
7.    Jako skutek przyjmowania niektórych leków
8.    Niektóre produkty spożywcze
9.    Niektóre choroby np. SIBO, IBS
10.    Cukrzyca 
11.    Nadużywanie alkoholu 
12.    Stres

Tak naprawdę wiele zależy od stanu zdrowia pacjenta – znacznie częściej z biegunkami mogą np. zmagać się osoby, które chorują, chociażby na IBS, które charakteryzuje się w objawach występowaniem biegunek. 

Biegunka – objawy

Objawy mogą różnić się w zależności do tego, z jakim rodzajem biegunki musimy się mierzyć i jaka jest bezpośrednia przyczyna wystąpienia tego problemu. Ale głównymi objawami, które charakterystyczne są dla biegunki są: 

1.    Wzdęcia
2.    Skurcze brzucha
3.    Nudności 
4.    Silna potrzeba wypróżnienia
5.    Gorączka
6.    Utrata wagi 
7.    Odwodnienie
8.    Silne bóle brzucha 
9.    Towarzyszące biegunce wymioty 
10.    Spadek sił

Sporadycznie może również pojawiać się krew w kale lub inne niepożądane objawy dodatkowe. Jeśli zauważymy u siebie poważniejsze objawy, które towarzyszą biegunce – nie powinniśmy czekać bezczynnie tylko od razu zgłosić się do lekarza internisty. 

Jak leczyć biegunkę? 

Leczenie biegunki jest bardzo rozległym tematem – może bowiem wymagać od nas reakcji w różnoraki sposób. Najczęstsze zalecenia, jakie dostaje się w przypadku doświadczania biegunki to: 

1.    Odpowiednie nawodnienie
2.    Elektrolity – mają one za zadanie wzmocnić pacjenta 
3.    Węgiel aktywny – wykazuje dużą zdolność absorpcyjną, przez co działa przeciwbiegunkowo i zapierająco. Warto zastosować około 1000 mg węgla kilka razy na dobę, aby zatrzymać problematyczne objawy
4.    Preparaty o charakterze ochronnym – żeby wzmocnić barierę ochronną śluzówkę jelit
5.    Leki zawierające loperamid, które mają za zadanie zatrzymać biegunkę 
6.    Probiotyki 

Domowe sposoby na biegunkę 

Można również spróbować pomóc sobie domowymi sposobami. Warto zastosować u siebie rumianek, miętę lub szałwie, które mają za zadanie załagodzić dolegliwości i uzyskać efekt rozkurczowy. Jeśli problemem jest stres – tabletki ziołowe na uspokojenie mogą pomóc nam nieco uspokoić emocje. Bardzo ważne jest również nawadnianie. 

Zapobieganie biegunce 

Można robić wiele rzeczy, które mają charakter profilaktyczny. Zaliczają się do nich między innymi dobre nawyki higieniczne, czyli porządne mycie rąk mydłem i wodą zaraz po skorzystaniu z toalety. Można również zaszczepić się na rotawirusa, czyli jeden z przyczyn biegunki. Także prawidłowe przechowywanie żywności, dokładne mycie owoców i warzyw, prawidłowa obróbka termiczna poszczególnych produktów. 

-
Autor: S.L.

Przy współudziale lekarza: Mikołaj Michalski

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą