Łojotokowe zapalenie skóry. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

18.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Łojotokowe zapalenie skóry to przypadłość, która może rozwinąć się u każdego – bez względu na płeć czy wiek. Najczęściej diagnozowane jest jednak u małych dzieci, nastolatków oraz młodych dorosłych. To przewlekła choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się różnym natężeniem – w jej przebiegu występują okresy nasilania oraz remisji. Co dokładnie wiemy o ŁZS? Jakie są przyczyny oraz objawy występowania łojotokowego zapalenia skóry? 

Łojotokowe zapalenie skóry – czym jest? 

ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry, to przewlekła choroba dermatologiczna, która może dotknąć każdego – bez względu na wiek oraz płeć (chociaż częściej ten problem dotyczy jednak mężczyzn niż kobiety). Charakteryzuje się okresami nasilania się objawów oraz remisją objawów. Choroba jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych. Zgodnie z szacunkami dotyka ona około 5% całej populacji. Objawy, które występują w tej chorobie, są bardzo charakterystyczne, chociaż bywają mylone z innymi chorobami dermatologicznymi. Dolegliwości mogą nasilać się ze względu na porę roku oraz np. poziom stresu. Najczęściej objawy występują w okolicach skóry głowy oraz skóry twarzy. Jakie są dokładne przyczyny oraz objawy występowania łojotokowego zapalenia skóry? 

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny 

Przyczyny ŁZS nie są do końca znane, ale do możliwych czynników zalicza się między innymi wzmożone wydzielanie gruczołów łojowych. Uważa się również, że ŁZS może być wywoływane drożdżakami, w momencie zakażenia. Często też powodem jest zaburzenie bariery lipidowej skóry. Czasami łojotokowe zapalenie skóry jest wywoływane przez inne choroby np. chorobę Parkinsona, w przypadku depresji czy łuszczycy. Są również czynniki, które mogą wpływać na powstawanie ŁZS: 

1.    Stres 
2.    Obciążenia genetyczne 
3.    Zanieczyszczenie powietrza 
4.    Zła dieta 
5.    Podrażnienia skóry przez kosmetyki 
6.    Zaburzenia odżywiania 
7.    Alkoholizm 

ŁZS – objawy łojotokowego zapalenia skóry 

Objawy łojotokowego zapalenia skóry objawiają się w większości tak samo u wszystkich. Do najczęściej występujących objawów zalicza się występowanie tłustych łusek w okolicach skóry głowy, ale również na uszach, brwiach, klatce piersiowej oraz w górnej okolicy pleców. Przy okazji tych łusek pojawia się również świąd w miejscach, w których występują. Przewlekły stan zapalny, który występuje w okolicach brwi i włosów może prowadzić do ich przerzedzania się. 
Objawy mogą mieć różne nasilenie – u niektórych będą to tylko małe, miejscowe złuszczanie naskórka. Ale w ciężkiej postaci zmiany skórne mogą pokrywać duże obszary skóry. 

Diagnozowanie łojotokowego zapalenia skóry 

Kiedy zgłaszamy się do lekarza z naszym problemem, najpewniej dostaniemy skierowanie do dermatologa. Przebieg choroby może przypominać inne choroby dermatologiczne (np. AZS, czyli atopowe zapalenie skóry czy łuszczycę), więc zdiagnozowanie ŁZS może trwać dłużej. Konieczne będzie bowiem wykonanie kilku badań. W większości przypadków dermatolog jednak jest w stanie stwierdzić, bez dodatkowych badań, kiedy ma do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. Ale w sytuacjach, kiedy jest to jednak dla niego wątpliwe – może zalecić badanie histopatologiczne. 

Leczenie ŁZS 

Kiedy mamy już diagnozę, że naszym problemem jest właśnie ŁZS, to wtedy zaczyna się leczenie. A leczenie polega na zastosowaniu odpowiednich leków przeciwgrzybiczych oraz często przeciwzapalnych. Kluczem jest jednak zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, co ma spowodować zmniejszenie złuszczania oraz swędzenia. To z kolei prowadzi do znacznego poprawienia się wyglądu skóry. Natomiast trzeba pamiętać, że wyleczyć łojotokowego zapalenia skóry się nie da. Więc cała praca polega na złagodzeniu objawów. U zdecydowanej większości stosuje się leczenie miejscowe, gdzie wykorzystuje się zarówno leki na receptę, jak i te bez recepty. 
Co stosuje się w leczeniu ŁZS? Między innymi: 

1.    Sebiprox
2.    Pirolam 
3.    Nizoral 
4.    Paradem 

Jeśli chodzi o leczenie ŁZS u dzieci (czyli o tzw. ciemieniuchę) – tutaj stosuje się najczęściej preparaty o działaniu zmiękczającym. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą