Dieta śródziemnomorska. Dla kogo taki rodzaj żywienia?

przez redakcja HaloMed

22.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Odchudzanie dla wielu osób to spora lista wyrzeczeń, wykluczanie grup produktów, planowanie posiłków w bólach… A przecież wcale nie musi tak być. Dieta śródziemnomorska jest świetnym sposobem na poprawienie wyników badań, na odżywienie całego organizmu i dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników. Czym jednak dokładnie jest dieta śródziemnomorska, czym się charakteryzuje oraz dla kogo będzie najbardziej wskazana? Oto największe zalety diety śródziemnomorskiej. 

Dieta śródziemnomorska – czym jest? 

Dieta śródziemnomorska to opis diety, którą od lat stosują Włosi, Grecy czy Hiszpanie. Została uznana za jedną z najzdrowszych diet, zaraz po przebadaniu jej wzdłuż i wszerz. Dieta śródziemnomorska świetnie wspiera odchudzanie, dostarcza najważniejszych składników do organizmu i jest jedną z najzdrowszych rodzajów diet. Składa się głównie z warzyw, owoców, ryb oraz zdrowych tłuszczów. Co jeszcze wiemy o diecie śródziemnomorskiej? 

Jakie są zasady diety śródziemnomorskiej? 

Jak każda dieta – ta również ma swoje zasady. Te z kolei polegają na tym, aby ograniczać spożywanie czerwonego miejsca oraz jaj. Mogą być one jedynie dodatkiem do potraw, a nie ich głównym składnikiem. Ważna jest również zamiana białych makaronów i pieczywa na pełnoziarniste produkty zbożowe. Główną osią całej diety są warzywa oraz owoce. Wszędzie wykorzystywane są również zioła oraz przyprawy, które nadają całej diecie smaku. W diecie śródziemnomorskiej nie odchodzi się całkowicie od alkoholu, ale poleca się jedynie wino i to w umiarkowanych ilościach. Przede wszystkim jednak, jeśli chodzi o płyny, należy pamiętać o dużych ilościach wody. Odpowiedni poziom nawodnienia to zawsze klucz do zdrowego ciała i dobrego trawienia.

Produkty polecane w diecie śródziemnomorskiej 

Co dokładnie jest podstawą diety śródziemnomorskiej? Przede wszystkim świeże warzywa (np. papryka, bakłażan, kapusta etc.), świeże owoce (banany, figi, gruszki, maliny czy arbuz), produkty pełnoziarniste (ciemne kasze, ryż, kuskus, chleb na zakwasie), jogurty greckie, ser mozzarella, ser feta, owoce morza, ryby (łosoś, tuńczyk czy pstrąg), orzechy, oliwa z oliwek oraz chude mięso (np. drób). 

Produkty niezalecane w diecie śródziemnomorskiej 

Jest grupa produktów, których nie poleca się w diecie śródziemnomorskiej. Mowa tutaj o ograniczeniu ilości czerwonego mięsa oraz wysokotłuszczowych produktów mlecznych. Dieta polega również na odrzuceniu wysokoprzetworzonych produktów, ograniczeniu soli oraz cukru, słodyczy oraz słodzonych napojów. 

Jakie produkty spożywa się w diecie śródziemnomorskiej? 

Opinie o diecie śródziemnomorskiej zazwyczaj są bardzo pozytywne, ponieważ jest ona bardzo zróżnicowana, smaczna i pełna pysznego jedzenia. Ze składników, które wykorzystywane są w diecie śródziemnomorskiej można stworzyć naprawdę przepyszne potrawy. Świetnym uzupełnieniem diety jest również ruch, o którym nie sposób nie wspomnieć, jeśli zamierzamy przerzucić się na ten rodzaj diety dla zdrowotności. Ale podstawą diety śródziemnomorskiej są przede wszystkim: 

1.    Świeże warzywa 
2.    Świeże owoce 
3.    Orzechy
4.    Zioła i różnego rodzaju przyprawy
5.    Oliwa z oliwek 
6.    Woda jako główny napój
7.    Zioła oraz napary 
8.    Nabiał w ograniczonych ilościach
9.    Ryby i owoce morza 

Zalety diety śródziemnomorskiej 

Zalety diety śródziemnomorskiej można wymieniać bez końca. Jest szereg zalet, które dotyczą tego rodzaju diety. Co można więc wymienić w jej zaletach?  

1.    Ma dużo korzystniejszy wpływ na poziom glukozy we krwi niż niemalże każda inna dieta 
2.    Dostarcza wszystkich najważniejszych składników i witamin 
3.    Doskonałe źródło kwasów omega-3
4.    Świetnie wspiera osoby, które są na diecie 
5.    Pomaga obniżyć poziom cholesterolu 
6.    Pomaga redukować ciśnienie tętnicze krwi 
7.    Redukuje ryzyko chorób serca oraz układu krążeniowego

Wady diety śródziemnomorskiej

Jednak jak każda dieta – ma swoje wady, które dla wielu osób nie będą bez znaczenia. Co mamy na myśli, kiedy mówimy o jej wadach? Przede wszystkim należy wspomnieć, że nieszczególnie polecana jest osobom, które przeszły ostre zapalenie trzustki, ponieważ nie będzie dla nich odpowiednia. Warto każdorazowo przed zmianą swojego stylu życia skonsultować się z lekarzem. Zdecydowaną wadą diety śródziemnomorskiej dla nas, Polaków, może być jej cena. Dlaczego? Nie mamy bowiem bezpośredniego dostępu do niektórych produktów, ponieważ nie mieszkamy w rejonach śródziemnomorskich. Krewetki, łosoś, ośmiorniczki czy inne dary morza mogą być dla nas, po prostu, bardzo drogie. 

Komu poleca się dietę śródziemnomorską?

Dietę śródziemnomorską szczególnie poleca się w przypadku osób, które planują odchudzanie. Jest doskonała do zrzucania zbędnych kilogramów, a jednocześnie daje gwarancje, że możliwe będzie dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników oraz witamin. Uznaje się ją jako doskonałą dietę dla cukrzyków. Jest również dietą, która bogata jest w kwasy tłuszczowe oraz błonnik, dlatego polecana jest niemalże dla wszystkich osób, które chcą czuć się nasycone po posiłku dłużej oraz potrzebują odżywienia od wewnątrz. Tak naprawdę praktycznie nie ma przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju żywienia u kogokolwiek. Jej szerokie zalety sprawiają, że doskonale dopasuje się do każdego. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Anna Klicka-Jóźwik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą