• Strona główna
  • Blog
  • Elektrokardiogram (EKG) - Holter. Jak przebiega badanie? Jak się przygotować?

Elektrokardiogram (EKG) - Holter. Jak przebiega badanie? Jak się przygotować?

przez redakcja HaloMed

25.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Elektrokardiogram (EKG) jest graficzną prezentacją aktywności elektrycznej serca, rejestrowanej z powierzchni klatki piersiowej za pomocą elektrokardiografu. W przypadku takiej metody EKG pomiar trwa 24 godziny, tak aby badać pracę serca podczas różnych aktywności życiowych pacjenta. Jak dokładniej wygląda takie badanie oraz jak się przygotować?

Holter EKG – co to za badanie? 

EKG standardowe to badanie krótkie, które zazwyczaj trwa do około 10 minut. Jednak badanie EKG metodą Holtera to badanie, które trwa 24 godziny (czasami 48 godzin). Pacjentowi zakłada się od 3 do 12 elektrod na klatce piersiowej. Przypina się wtedy aparat Holtera, który noszony jest na specjalnym pasku. Urządzenie to monitoruje pracę serca przez cały dzień, w różnych aktywnościach pacjenta – podczas pracy, obowiązków domowych i snu. Badanie to stosuje się w diagnostyce zaburzeń rytmu serca, nieprawidłowej kurczliwości mięśnia sercowego oraz wszelkich zmian funkcjonalnych w obrębie serca. 

Co wykrywa badanie Holterem? 

Badanie EKG Holter pozwala na wykrycie różnych chorób, takich jak: 

1.    Arytmia
2.    Spowolnienie lub przyspieszenie rytmu serca 
3.    Niedotlenienie serca
4.    Niewydolność serca
5.    Zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu 

Badanie to może być również zastosowane do tego, aby sprawdzać skuteczność leczenia niektórych chorób np. wskazanej wcześniej arytmii. 

Holter EKG – wskazania do badania 

Głównymi wskazaniami do przeprowadzania badania EKG Holterem jest podejrzenie zaburzenia rytmu serca u chorych ze stabilną chorobą wieńcową oraz ocena objawów, które mogą być skutkiem zaburzeń rytmu serca. Badanie wykonuje się u pacjentów, u których zaobserwowało się omdlenia, utraty przytomności, które cierpią na nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową. Również u takich ludzi, którzy przebyli zawał lub mają wszczepiony stymulator serca. 

Holter EKG – jak się przygotować? Jak wygląda badanie?

Aby przeprowadzić badanie Holterem EKG, należy się do tego odpowiednio przygotować. Nie są to jednak nadzwyczajnie szczególne przygotowania, jak w przypadku wielu innych badań. Przed badaniem powinno się wykąpać oraz zrezygnować z używania kremów oraz balsamów do ciała. Mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia na klatce piersiowej. Podczas samego badania nie można się myć, ponieważ urządzenie, które przeprowadza badanie – nie jest przystosowane do takich czynności. Podczas badania należy wykonywać wszystkie czynności w taki sposób jak zawsze. Dodatkowo, wszystkie wyjątkowe sytuacje, powinno się zapisywać – bóle, zdenerwowanie, lęk, wysiłek fizyczny, zażywanie leków. Po czasie zdejmuje się elektrody, a następnie przegrywa się dane z urządzenia. W ten sposób lekarz może przeprowadzić analizę. 
Polecamy na czas badania ubrać się w luźne ubrania, które nie krępują ruchów. 
Jeśli do badania przystępuje osoba, która to ma wszczepiony rozrusznik serca – musi wziąć ze sobą paszport swojego rozrusznika wraz z jego obecnymi parametrami. 
Warto pamiętać o jeszcze jednej, bardzo istotnej rzeczy – nie można w żaden sposób samemu ściągać sobie Holtera. Powinien być on zarówno zakładany, jak i zdejmowany w placówce medycznej. 

Czego nie robić podczas badania Holterem? 

Podczas badania Holterem powinniśmy maksymalnie uważać na zbliżenie telefonu do urządzenia, ponieważ może to wywołać zakłócenia, a tego nie chcemy. Chcemy, aby wynik był jasny i jednoznaczny. Dlatego też nie poleca się korzystania z poduszek elektrycznych oraz zabrania się kąpania ze względu na to, że urządzenie nie jest do tego przystosowane. 

Holter EKG – jak interpretować wyniki badania? 

Interpretacja wyników każdorazowo leży po stronie kardiologa. To on ją przeprowadza i pracuje na zebranych danych, pozyskanych z urządzenia, oraz na notatkach od pacjenta. Dalsze postępowanie jest uzależnione od tego, jakie będą wyniki. Jeśli okaże się, że Holter potwierdza wystąpienie jakiejś choroby – lekarz najpewniej będzie chciał zaordynować specjalne leczenie, które będzie miało na celu zatrzymanie postępowania choroby. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Marcin Lubiński

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą