Badania okulistyczne. Kiedy i jakie badania wykonywać?

przez redakcja HaloMed

30.04.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Każdy z nas powinien regularnie dbać o siebie i monitorować stan swojego zdrowia. Oprócz regularnego badania krwi powinniśmy również zwrócić uwagę na inne aspekty. Mówiąc o tym mamy na myśli między innymi badanie wzroku. Wiele osób ma z nim problemy – szacuje się, że około 70% osób odczuwa różne dolegliwości, takie jak zmęczenie oczu, łzawienie czy zaburzenia widzenia. Szczególnie o wzrok powinny dbać osoby, które już zmuszone są do noszenia okularów albo mają stwierdzone inne problemy dotyczące oczu. Jak często powinno się badać wzrok? Jak wygląda badanie wzroku? 

Jak często badać wzrok? 

Badanie wzroku powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku (chociaż wiele źródeł mówi również o tym, że przy zdrowych oczach, bez wady, raz na dwa lata jest również w porządku). Oczywiste jest jednak, że częstotliwość zalecanych wizyt może się zmieniać w zależności od tego, z jakimi problemami się mierzymy. Warto również przyprowadzać swoje dziecko na badanie u okulisty – nawet jeśli wydaje nam się, że młody człowiek powinien mieć nienaganny wzrok, on również powinien być dokładnie zbadany. Osoby starsze na przykład powinny znacznie częściej odwiedzać okulistę, ze względu na to, że istnieje większa szansa w przypadku wystąpienia zaćmy. Dlatego ta częstotliwość tutaj ma ogromne znaczenie. 

Jak wygląda badanie wzroku? 

Pierwsze, co lekarz okulista zrobi po tym, jak pojawimy się w jego gabinecie to przeprowadzenie wywiadu – zorientowanie się, co nas do niego sprowadza, sprawdzenie wady wzroku oraz zapyta najpewniej o choroby oczu w rodzinie. W kolejnym punkcie będzie konieczne wykonanie oceny zewnętrza oka, czyli sprawdzenie powiek oraz ruchliwość gałek ocznych. 
Następne w kolejności są badanie ostrości wzroku za pomocą tablic Snellena, a kolejnym punktem będzie wykorzystanie komputerowego badania wzroku. Lekarz będzie również wykonywał badanie za pomocą lampy szczelinowej lub oftalmoskopu i zazwyczaj dokładniejsze badanie jest tutaj przeprowadzane po podaniu preparatu rozszerzającego źrenicę, ale nie jest to element podstawowego badania okulistycznego. Okulista będzie mógł również przeprowadzić badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki temu nasz wzrok będzie przebadany od A do Z. 

Badanie wzroku będzie mogło pomóc nam na zdiagnozowanie: 

1.    Wad wzroku 
2.    Astygmatyzmu 
3.    Infekcji 
4.    Odklejania siatkówki 
5.    Jaskry
6.    Zaćmy 
7.    Zmian zwyrodnieniowych 
8.    Powikłań przy chorobach przewlekłych 
9.    Niektórych zmian nowotworowych 

Kto powinien wykonywać badanie oczu? 

Wskazaniem do badania okulistycznego są problemy z widzeniem. Ale zaleca się wykonywanie regularnych badań okulistycznych przynajmniej raz na dwa lata, zanim w ogóle pojawią się jakiekolwiek symptomy. Niektóre choroby oczu, dzięki szybkiemu wykryciu, są możliwe do zatrzymania i wyleczenia. Oprócz wizyty kontrolnej wskazaniem do wykonania badań wzroku są: 

1.    Pogorszenie widzenia
2.    Nieprawidłowe widzenie kolorów 
3.    Dyskomfort w obrębie oczu np. suchość czy łzawienie 
4.    Pękające naczynka 
5.    Objawy stanu zapalnego 
6.    Występowanie światłowstrętu 
7.    Urazy oka 
8.    Występowanie niektórych chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca 
9.    Bóle głowy 
10.    Pojawianie się błysków lub ciemnych punktów w polu widzenia

W wymienionych wyżej przypadkach – nie warto czekać, aż stanie się coś jeszcze poważniejszego. Naszym zdecydowanym ruchem powinna być w tym momencie reakcja. 

Profilaktyka w chorobach oczu 

Powinniśmy robić wszystko, żeby po każdej wizycie u okulisty nie mieć powodów do zmartwień. Dlatego właśnie, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób oczu, zaleca się: 

1.    Zdrowe żywienie – konieczne jest wybieranie produktów bogatych w kwasy omega-3, cynk, karotenoidy oraz witaminy E, C oraz A. 
2.    Rezygnacja z papierosów 
3.    Rezygnacja z picia alkoholu 
4.    Higiena pracy przed komputerem – zachowanie odpowiedniego odstępu od ekranu monitora, a także regularne przerwy i wietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy 
5.    Higiena narządu wzroku
6.    Aktywność fizyczna 
7.    Regularne badania okulistyczne

Zazwyczaj te siedem punktów są świetną profilaktyką w przypadku wzroku. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Daniel Dudek

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą