Czy można wykupić błędną receptę?

autor Patrycja Mazur

Data utworzenia: 02.05.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

E-recepta to rozwiązanie, które miało za zadanie oszczędzać czas pacjentów i sprawiać, żeby pomyłki w aptekach zdarzały się rzadziej oraz żeby pacjent nie musiał martwić się o to, że zgubi receptę. Okazuje się jednak, że czasami po prostu zawodzi czynnik ludzki. Niekiedy zdarza się, że lekarz źle wystawi receptę i będzie ona miała błąd, z którym poradzić sobie będzie musiał pacjent oraz farmaceuta. Czy taka recepta z błędem może w ogóle zostać zrealizowana? 

E-recepta jako ułatwienie 

Szacuje się, że wystawia się obecnie kilkaset tysięcy recept dziennie. To rozwiązanie, które znacznie ułatwiło – zarówno pacjentom, jak i lekarzom – proces wystawiania oraz wykupywania recepty. Ponieważ liczba e-recept rośnie, to coraz częściej zdarzają się pomyłki, które powoduje czynnik ludzki. To się zdarza, ale… Co w takiej sytuacji ma zrobić pacjent, który wchodzi do apteki, by zrealizować receptę i okazuje się, że nie może, bo ma na niej błąd? Okazuje się, że możliwe jest zrealizowanie recepty z błędem, ale w tym celu konieczne jest określenie tego, jaki dokładnie ten błąd jest. Nie każdy bowiem będzie się „łapał” w wytyczne. 

Kiedy farmaceuta może zrealizować błędną e-receptę? 

Farmaceuta, jeśli patrząc na to przez pryzmat prawa, nie może ingerować w zapisy na e-recepcie. Oznacza to, że w niektórych aptekach absolutnie nie zostanie nam zamieniony lek, na inny o tym samym działaniu, jeśli nie jest zapisany na recepcie. Jest jednak również furtka, która pozwala farmaceucie na zrealizowanie recepty pomimo wystąpienia na niej błędów. W przypadku błędnej postaci produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, farmaceuta może wybrać, według swojej najlepszej wiedzy, odpowiednią postać. Możliwe jest również wydanie recepty w przypadku: 

1.    Błędnego dawkowania (z zastrzeżeniem, że musi to być najmniejsza dostępna dawka)
2.    Braku dawki – farmaceuta może wydać wtedy jego maksymalną ilość nie większą niż w dwóch najmniejszych opakowaniach 
3.    Braku danych – farmaceuta może potwierdzić tożsamość za pomocą dokumentu ze zdjęciem, należącym do właściciela recepty 
4.    Różne ilości leku ze względu na liczbę i sposób dawkowania – farmaceuta musi wydać najmniejszą ilość, która jest wypisana na recepcie 

Jeśli więc zdarzy się, że będziecie w sytuacji, kiedy okaże się, że e-recepta jest błędna – farmaceuta może coś na to zaradzić. Jeśli chodzi o dawkowanie -zasady nie dotyczą przypadków, w których sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii. 

Ale e-recepta to nadal wiele plusów 

Warto jednak pamiętać o tym, że, mimo że błędy się zdarzają – to e-recepta jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które ma wiele plusów. Przede wszystkim jest prosta do odczytania, zawsze dostępna i nie da się jej zgubić. W dodatku pozwala nam na sporą elastyczność w kwestii tego, gdzie wykupować swoje lekarstwa. W dodatku e-recepta jest możliwa do zdobycia nawet wtedy, kiedy nie widzimy się z lekarzem bezpośrednio – można uzyskać ją bardzo prosto przez Internet, podczas telewizyty. Dlatego e-recepta, mimo pewnych niedoskonałości, jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, które warto doceniać. 
 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Beata Obrocka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.