• Strona główna
  • Blog
  • Rezonans magnetyczny (RMI). Jak przebiega badanie? Jak się przygotować?

Rezonans magnetyczny (RMI). Jak przebiega badanie? Jak się przygotować?

przez redakcja HaloMed

29.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Rezonans magnetyczny, inaczej MRI, to bardzo dokładne badanie obrazowe, które wykonuje się w przypadku potrzeby diagnozowania wielu poważnych schorzeń. Aby badanie zostało wykonane, nie jest wykorzystywane przy tym promieniowanie jonizujące, dlatego możliwe jest do wykonania nawet u kobiet w ciąży, co w przypadku innych badań nie zawsze jest do zrobienia. Kiedy lekarz decyduje o zapisaniu pacjenta na rezonans magnetyczny? 

Czym jest badanie rezonansem magnetycznym? 

Rezonans magnetyczny jest badaniem, w którym wykorzystuje się działanie pola magnetycznego do tego, aby uzyskać obrazy określonej okolicy ciała. To wszystko możliwe jest dzięki obecności w komórkach ludzkiego ciała protonów wodoru. Po uruchomieniu rezonansu generuje on pole magnetyczne, które powoduje, że w komórkach dochodzi do „uporządkowania się” protonów wodoru. Kiedy wracają one do swojej pozycji wyjściowej to generują falę radiową, która jest odbierana przez aparat i zostaje przekształcona w obraz. 
Sam aparat do rezonansu magnetycznego wygląda jak wąski tunel, do którego to pacjent jest wprowadzany na ruchomym łóżku. Całe badanie może trwać nawet ponad pół godziny, a wszystkiemu towarzyszy bardzo głośny dźwięk. Badanie może być niekomfortowe i nieprzyjemne dla osób, które mają np. klaustrofobię. Dlatego jeśli pacjent zmaga się z takim problemem – powinien poinformować osobę wykonującą badanie tuż przed nim. 
Rezonans magnetyczny pomaga na przebadanie takich obszarów jak: 

1.    Głowa
2.    Przysadka mózgowa
3.    Kręgosłup
4.    Kończyny górne oraz dolne 
5.    Stawy
6.    Jama brzuszna 

Co istotne – jak w przypadku tomografii komputerowej – możliwe jest wykonanie badania z kontrastem, czyli specjalną substancją, którą podaje się dożylnie w trakcie badania. Dzięki temu możliwe jest lepsze zobaczenie niektórych tkanek i zmian, między innymi ognisk zapalnych. Przed badaniem z kontrastem, a dokładniej przed jego podaniem, powinien zostać sprawdzony stan nerek. Dlatego jeśli wybieramy się na takie badanie – powinniśmy sprawdzić stężenie kreatyniny przed badaniem. 

Kiedy lekarz może zapisać badanie rezonansem? 

Rezonans magnetyczny to badanie, które wykonać można tylko ze skierowaniem od lekarza. Rezonans zapisuje się zazwyczaj w przypadku podejrzewania poważnych chorób. Zlecany jest zazwyczaj po głębszych badaniach przez np. neurologów, chirurgów czy ortopedów. Istnieje wiele wskazań do wykonania badania rezonansu magnetycznego: 

1.    Przewlekłe bóle głowy 
2.    Zaburzenia neurologiczne, które mogą być objawem sugerującym poważne choroby np. stwardnienie rozsiane
3.    Zmiany pourazowe 
4.    Zaburzenia oraz wady rozwojowe 
5.    Dolegliwości dotyczące kręgosłupa, stawów oraz kości 
6.    Zmiany ogniskowe narządów
7.    Badania różnych okolic ciała u osób chorujących onkologicznie

Wynik z badania dostępny jest zazwyczaj po kilku tygodniach – jest to zestaw opisu badania oraz płyta z samym badaniem, czyli obrazem nagranym podczas badania. 

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego 

Jest szereg przeciwwskazań w przypadku badania rezonansem. Dlatego niemożliwe jest wykonanie badań w takich sytuacjach, kiedy: 

1.    Pacjent ma rozrusznik serca 
2.    Pacjent posiada metaliczne ciało obce w niektórych miejscach w ciele 
3.    Pacjent ma implant ślimakowy
4.    Pacjent posiada implanty zębowe 
5.    Pacjent ma pompę podającą leki 

Część elementów może być dopuszczona do badania po spełnieniu określonych warunków, co każdorazowo warto omówić z lekarzem. Można wykonać badanie rezonansu magnetycznego w ciąży, chociaż odradza się jego wykonywanie podczas pierwszego trymestru ciąży. 

Rezonans magnetyczny — przygotowanie do badania

W jaki sposób przygotować się do badania rezonansem magnetycznym? Dobra wiadomość jest taka, że nie wymaga to szczególnego przygotowania. Zależy jednak kto badanie zleca oraz jakie wyniki chce uzyskać, a także czy będzie konieczne badanie z kontrastem. Jeśli wiemy, że może być konieczne wykonanie badania z kontrastem – na 2 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od jedzenia, a także warto pić dużo wody na kilka godzin przed badaniem. 
Kiedy już wejdziemy do gabinetu na badanie – konieczne będzie pozbycie się wszystkich elementów metalowych z naszej garderoby, to znaczy, że wszystkie staniki z metalowymi prętami, spinki, zegarki, paski, biżuteria, muszą zostać zdjęte. W przypadku badania głowy – należy pojawić się na nim bez makijażu oraz lakieru do włosów. 

Rezonans magnetyczny – postępowanie po badaniu 

Jeśli badanie było z kontrastem – konieczne będzie picie dużej ilości wody po badaniu rezonansem. 
Obrazy, które podczas badania zostaną wykonane, zapisze radiolog, a następnie wykona opis badania. Możliwe, że będzie konieczne wykonanie badania jeszcze raz, za jakiś czas, szczególnie jeśli badania były zlecone do wykonania np. przed operacją. Dodatkowe badanie może być zlecone w celu sprawdzenia rezultatu operacji.

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Mariia Pyrin

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą