USG Doppler. Badanie Dopplera. Jak przebiega? Jak się przygotować?

przez redakcja HaloMed

25.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

USG Dopplerowskie to badanie, które służy ocenienie stanu tętnic oraz żył. Specyfika tego badania polega na zmianach częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych. Nazywa się to efektem Dopplera. Następnie fala dźwiękowa jest przetwarzana na obraz badanej części ciała, dzięki czemu wszystko widać dokładnie jak na dłoni. USG Doppler jest całkiem bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego nie należy się do obawiać. Kiedy w ogóle lekarz decyduje się zapisać ten rodzaj badania? 

Czym jest USG Doppler? 

Nieinwazyjna, bezbolesna metoda, którą wykorzystuje się w diagnozowaniu schorzeń naczyń krwionośnych – tętnic oraz żył. Badanie to wykorzystuje zjawisko fizyczne, które nazywa się efektem Dopplera, dzięki czemu dokładnie pozwala zobrazować kierunek oraz prędkość przepływ krwi przez naczynie. Ponieważ badanie to nie ma żadnych skutków ubocznych. Jest również bardzo dokładne. Może badać zarówno nogi, szyję, jak i inne kończyny, które tego wymagają. Każda część ciała, która jest ukrwiona, może być przebadana przez USG Dopplerowskie. 

Co diagnozuje USG Doppler? 

Badanie USG Doppler może być wykorzystywane do diagnozowania:

1.    Zakrzepów
2.    Tętniaków
3.    Wrodzonych wad serca
4.    Wady zastawek serca 
5.    Niewydolność żylną
6.    Chorobę tętnic obwodowych 

Kiedy kieruje się na badanie USG Doppler?

Badanie dopplerowskie pozwoli na ocenę stopnia zwężenia naczyń, które wynika np. z miażdżycy. Kiedy lekarz może skierować na badanie? 

1.    Przy obecności żylaków w obrębie kończyn dolnych 
2.    W przypadku podejrzenia wad serca 
3.    W przypadku konieczności oceny krążenia mózgowego
4.    Monitorowanie efektu zabiegów związanych z rekonstrukcją naczyń
5.    Ocena stanu naczyń krwionośnych u pacjentów po różnego rodzaju urazach 
6.    Kiedy konieczne jest ocenienie unaczynienia zmian nowotworowych

Jak przebiega badanie USG Doppler? 

Przebieg badania jest kompletnie nieinwazyjny. Przed rozpoczęciem badania lekarz nakłada na skórę pacjenta żel, który ułatwia obrazowanie i sprawia, że głowica znacznie łatwiej porusza się po obszarze badanym. Następnie lekarz ogląda na monitorze przepływ krwi i słucha szumu przepływającej krwi. W niektórych przypadkach badanie jest wykonywane nie tylko na leżąco, ale również na stojąco – w ten sposób wykonuje się np. badanie kończyn dolnych. 

Jak przygotować się do badania? 

W wielu przypadkach badanie USG Dopplera nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątkiem są, naturalnie, powłoki brzuszne. Badanie tętnic nerkowych czy aorty brzusznej jest możliwe tylko po odpowiednim przygotowaniu. Wtedy należy przyjąć np. Espumisan, czyli preparat, który ma pomóc usunąć z przewodu pokarmowego powietrze. Warto również na parę dni przed badaniem zastosować dietę lekkostrawną. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości – warto chociaż zrobić to na dzień przed badaniem. Na sześć godzin przed samym badaniem warto powstrzymać się od spożywania pokarmów, nie przyjmować napojów gazowanych, nie palić tytoniu oraz nie żuć gumy. 

Badanie USG Doppler wykonuje się m.in. w takich okolicach jak: tętnice szyjne, powłoki brzuszne, tętnice trzewne. Wykonuje się także badanie echo serca techniką USG Dopplera. 

Na badanie USG Doppler, jak na większość badań, konieczne jest posiadanie skierowania. Jeśli zdecydujemy się na badanie USG Dopplera prywatnie – wtedy cena takiego zabiegu waha się od 100 do nawet 400 zł. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Mariia Pyrin

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą