- Strona główna
- Blog
- Bolesne miesiączki - objawy, przyczyny. Jak leczyć?
Bolesne miesiączki - objawy, przyczyny. Jak leczyć?
przez redakcja HaloMed
23.08.2023
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Wbrew temu, co niejednokrotnie usłyszało wiele kobiet, bolesne miesiączkowanie nie powinno być czymś „normalnym”. To problem, który dotyczy wielu kobiet w wieku rozrodczym – pojawia się najczęściej u młodych kobiet, związany jest z niemalże każdym krwawieniem i nie mija samoistnie. Wiele kobiet mierzy się z tym problemem aż do okresu przekwitania. Dolegliwości bólowe, jakie odczuwają, nie są niczym niezwykłym, ale nie powinny być naturalne. Mogą świadczyć o szeregu wielu poważnych chorób, wśród których można wymienić m.in. endometriozę czy mięśniaki macicy. Warto wiedzieć, jak wyglądają objawy, kiedy trzeba zgłosić się do lekarza, a także w jaki sposób radzić sobie z bólem.
Kiedy powinny zaniepokoić nas bolesne miesiączki?
Każdorazowo, kiedy odczuwamy ból o długim natężeniu, nawracający i w dodatku taki, na który nie działają leki, to powinno zmusić nas do odwiedzenia lekarza ginekologa. Bóle miesiączkowe można podzielić na dwa typy:
1. Bóle miesiączkowe pierwotne – dotykają one kobiety w wieku 15-25 lat i mają związek z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów, które regulują cykl. Objawiają się bólami, a także obfitym krwawieniem. Na samym bólu często się nie kończy. Można również odczuwać szybsze bicie serca, znacznie szybszą męczliwość, a wszystkim tym objawom mogą towarzyszyć biegunki albo bóle głowy.
2. Bóle miesiączkowe wtórne – te bóle z kolei pojawiają się w wieku dorosłym, a dotyczą kobiet, które wcześniej nie cierpiały na podobne dolegliwości. Mogą być alarmem, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego. Powinny zmusić nas do wizyty u lekarza, ponieważ mogą świadczyć o wielu chorobach m.in. zrostach pozapalnych, polipach endometrium czy mięśniakach macicy.
Jak objawia się bolesna miesiączka?
Jak wspomnieliśmy, sama miesiączka jest dla wielu kobiet prawdziwą gehenną, a kiedy dochodzi do tego szereg innych objawów, staje się prawdziwym koszmarem. Najczęściej zgłaszane przez kobiety dolegliwości, jakie towarzyszą im podczas bolesnego miesiączkowania to:
1. bóle głowy,
2. nudności,
3. wymioty,
4. biegunki,
5. mocne skurcze podbrzusza,
6. brak apetytu,
7. rozdrażnienie i agresja,
8. kołatanie serca.
Jak widać – jest to stan daleko odbiegający od „normalnego”. Dlatego kiedy tylko odczuwamy takie dolegliwości, powinniśmy zgłosić się do lekarza.
Bolesne miesiączki a choroby
Bolesne miesiączkowanie może być objawem poważnych chorób, które związane są z układem rozrodczym kobiety. Oto lista chorób, które mogą być silnie związane z bolesnym miesiączkowaniem:
1. Endometrioza – to jeden z powodów, dla którego kobiet mogą cierpieć podczas miesiączki. W przebiegu tego schorzenia błona śluzowa macicy (czyli endometrium) znajduje się nie tylko w jamie macicy, ale także poza nią, w obrębie jamy brzusznej. Umiejscowienie komórek endometrium może być różne – mogą znajdować się na jajnikach, jelitach czy jajowodach. Podczas okresu one również ulegają złuszczeniu, co powoduje stany zapalne, niezłośliwe guzy i zrosty. Dlatego właśnie ogromny ból jest jednym z objawów endometriozy.
2. Mięśniaki i inne zmiany – one również mogą powodować potężne bóle, które szczególnie odczuwalne są podczas miesiączki. Zazwyczaj są to zmiany o łagodnym charakterze (np. mięśniaki macicy to guzy łagodne, które często nie wymagają leczenia), ale z całą pewnością bardzo bolą.
3. Zaburzenia hormonalne – bóle podczas miesiączkowania mogą być sygnałem, że z naszymi hormonami dzieje się coś niedobrego. Często są objawem PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników. W przebiegu tej choroby miesiączka pojawia się rzadko albo nie pojawia się wcale. Ale bywają takie sytuacje, kiedy objawem PCOS jest coś zupełnie odwrotnego, czyli długie, bolesne i obfite krwawienia.
Bolesne miesiączki – diagnoza
Żeby móc potwierdzić lub wykluczyć jakiekolwiek choroby – powinniśmy udać się do lekarza ginekologa, który zajmie się wywiadem lekarskim oraz badaniem ginekologicznym. Następnie, w przypadku występowania dalszych bóli, powinien skierować nas na takie badania jak:
1. rozmaz cytologiczny,
2. posiew bakteriologiczny z pochwy,
3. badania laboratoryjne np. CRP, OB czy badanie ogólne moczu z posiewem,
4. USG dopochwowe,
5. tomografia komputerowa,
6. rezonans magnetyczny,
7. badanie histeroskopowe macicy.
W zależności od tego, co dokładniej się z nami dzieje, badanie powinno wykazać występowanie problemu albo je wykluczyć.
Jak wygląda leczenie przy bolesnych miesiączkach?
Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna bolesnych miesiączek – wtedy lekarz odpowiednio dobiera leczenie pod swojego pacjenta. Zazwyczaj kończy się na lekarstwach, które mają pomagać podczas miesiączki. Ale często zalecają także stosowanie metod domowych, niefarmakologicznych, które skupiają się m.in. na ciepłych okładach w okolicy podbrzusza, piciu rumianku czy suplementacji poszczególnych składników. Ważna jest także aktywność fizyczna, ale również odpowiednia dieta, która może zmniejszać ból okresowy.
Tabletki antykoncepcyjne a ból miesiączkowy
W Internecie można znaleźć mnóstwo przykładów kobiet, które na swoje bóle dostały tabletki antykoncepcyjne. I faktycznie – w leczeniu tego problemu, często sięga się właśnie po takie rozwiązanie. Antykoncepcja hormonalna pozwala zahamować owulację, a w konsekwencji zmniejsza przyrost endometrium, a to przekłada się na znacznie mniejsze bóle. Dzięki nim możliwe jest, w wielu przypadkach, zrezygnowanie z leków przeciwbólowych. Jest to, oczywiście, rozwiązanie długoterminowe – warto jednak znać wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania.
W przypadku, kiedy potrzebujecie przepisania recepty na leki, możecie skorzystać z rozwiązania, jakim jest e-recepta. Jeśli pilnie chcecie skonsultować coś z lekarzem – zapiszcie się na e-wizytę, którą odbędziecie bez wychodzenia z domu.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły