Endokrynolog teleporada

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Endokrynolog

Endokrynologia to nauka, która dotyczy gruczołów, hormonów i ich działaniu. Zajmuje się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką, badaniem i leczeniem chorób związanych z hormonami i gruczołami, nazywa się endokrynologiem. Dowiedzcie się, kiedy może okazać się konieczna wizyta u endokrynologa, a także jakie badania wykonuje endokrynolog i jakie choroby leczy. 

Kim jest endokrynolog?

Endokrynolog jest lekarzem, który zajmuje się zaburzeniami pracy układu dokrewnego. To znaczy, że zajmuje się zaburzeniami wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne, czyli przez tarczycę, jajniki oraz trzustkę. Aby skorzystać z pomocy endokrynologa, konieczne jest otrzymanie skierowania od lekarza rodzinnego. 

Kiedy zgłosić się do endokrynologa?

Do endokrynologa powinniśmy zgłosić się w momencie, kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy, do których zaliczyć możemy: 
1.    nagły spadek lub wzrost masy ciała, który niezwiązany jest ze zmianami stylu życia, 
2.    nadmierne owłosienie ciała u kobiet, 
3.    trądzik, przetłuszczanie lub przesuszenie skóry, 
4.    nieregularne cykle lub zanik miesiączki,
5.    wahania nastroju,
6.    zanik libido, 
7.    zaburzenia snu, 
8.    obrzęki,
9.    ciągłe uczucie zmęczenia. 
Każdy objaw, który u siebie zaobserwujemy, powinien być wskazaniem do kontaktu z lekarzem rodzinnym, który powinien pokierować nas dalej, do odpowiedniego specjalisty. 

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Do najczęściej leczonych u endokrynologa chorób można zaliczyć m.in.:
1.    choroby tarczycy np. Hashimoto
2.    choroby przytarczyc – nadczynność lub niedoczynność tarczycy
3.    choroby nadnerczy 
4.    choroby trzustki np. cukrzyca
5.    zespół policystycznych jajników
6.    zespoły androgenne, 
7.    choroby przysadki mózgowej. 
Oczywiście chorób jest dużo więcej i każdą endokrynolog diagnozuje i leczy indywidualnie na podstawie wyników badań i wywiadu lekarskiego. 

Wizyta online u endokrynologa

Ponieważ wizyta u endokrynologa na NFZ, aby była refundowana, jest możliwa jedynie ze skierowaniem. Czasami to trwa zbyt długo, a pacjenci potrzebują diagnozy i pomocy specjalisty. Wtedy w kontrze przychodzi wizyta u lekarza online, na której można skonsultować wyniki swoich badań, uzyskać e-skierowanie na dalsze badania, dostać wskazówki w jaki sposób o siebie zadbać, można zalecić leczenie, a także poprosić lekarza o receptę oraz wystawienie zwolnienia, jeśli istnieje taka konieczność. Wizyta online odbywana jest za pomocą połączenia telefonicznego lub wideorozmowy. Jest to rozwiązanie, które oszczędza sporo czasu i jest świetną opcją w przypadku, jeśli ktoś niecierpliwi się w kwestii swojego stanu zdrowia. 

Jakie badania może zlecić endokrynolog?

Endokrynolog może zlecić nam takie badania jak: 
1.    morfologia krwi
2.    badanie poziomu TSH, a także określenie poziomu stężenia hormonów tarczycowych, 
3.    USG tarczycy
4.    anty-TPO,
5.    badanie poziomu witaminy D3 w organizmie.
Możliwe jest również wypisanie pacjentowi skierowania na wiele różnych badań, które mogą okazać się konieczne do postawienia odpowiedniej diagnozy. 

W jaki sposób endokrynolog leczy pacjentów?

Endokrynolog ma do dyspozycji takie same sposoby leczenia, jak każdy inny lekarz. Do najczęściej stosowanych sposobów zalicza się oczywiście przepisanie leków, które pomagają w większości problemów hormonalnych. Niekiedy jednak może okazać się konieczne sięgnięcia po innego rodzaju rozwiązania, takie jak: 
1.    leczenie operacyjne, 
2.    podanie pacjenta chemioterapii lub radioterapii.
Każdorazowo endokrynolog będzie indywidualnie podchodził do każdego pacjenta, aby pomóc mu z jego problemem. I w każdym przypadku zaordynowane leczenie będzie wyglądało inaczej. 

E-recepta od endokrynologa

Jeśli macie zaleconą farmakoterapię od lekarza to nie może być ona przerwana. Należy zachować ciągłość przyjmowania leków – dlatego problematyczne może być oczekiwanie na wypisanie recepty przez lekarza przez kilka dni czy tygodni. Nie każdy ma również czas, aby umawiać się do lekarza tylko po to, aby wystawić receptę. Dlatego warto skorzystać z opcji, jaką jest e-recepta, czyli recepta online. W szybki sposób możemy uzyskać niezbędne lekarstwa, bez wychodzenia z domu. Wystarczy je następnie wykupić tak, jak każdą inną receptę, w wybranej aptece, podając kod uzyskany SMS-em oraz numer PESEL.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.