Alergolog teleporada

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Alergolog

Alergolog to lekarz, który specjalizuje się w chorobach, które powstają na tle alergicznym – czyli takich, które są wywoływane przez alergeny. Alergeny są z kolei czynnikami, które powodują pojawienie się reakcji uczuleniowej. Co więcej, lekarz-alergolog to specjalista, który zajmuje się diagnozą i leczeniem m.in. astmy. Jest to jednak uproszczony opis jego specjalizacji. Warto poznać więcej informacji na temat jego specjalizacji, aby wiedzieć, czy to właśnie u niego możemy szukać pomocy podczas konsultacji online w przypadku naszych problemów zdrowotnych.

Czym zajmuje się alergolog?

Żeby lepiej zrozumieć to, czym zajmuje się alergolog – musimy lepiej poznać termin słowa „alergia”. Wszystkie alergie powstają wtedy, kiedy układ odpornościowy zaczyna reagować na obcą substancję. Zazwyczaj organizmy wielu ludzi nie reagują np. na psią sierść, cytrusy czy pyłki traw. Są jednak ludzie, u których takie czynniki wywołują alergię. Wtedy organizm zaczyna wytwarzać substancje, które nazywa się przeciwciałami. Jeśli mamy alergię, przeciwciała zaczynają traktować dany alergen jako szkodliwy, chociaż wcale taki nie jest.

Alergia może objawiać się:

  • swędzeniem części lub całego ciała,
  • zapaleniem spojówek,
  • pokrzywką,
  • alergicznym nieżytem nosa (katar, zatkany nos, kichanie i swędzenie),
  • opuchlizną,
  • dusznościami i kaszlem,
  • dolegliwościami żołądkowymi.

Wszystko to powoduje, że życie z alergią staje się naprawdę uciążliwe. Całe szczęście medycyna wyszkoliła wielu specjalistów, którzy zajmują się eliminowaniem objawów alergii i leczeniem chorób, które wywoływane są przez alergeny. Jeśli cierpimy na którykolwiek z wymienionych wyżej objawów – powinniśmy skierować się właśnie do alergologa, który zajmie się naszym problemem.

Jakie choroby leczy alergolog?

Alergolog zajmie się wszystkimi objawami, które wywoływane są przez alergeny. Wszelkie duszności, nieżyt nosa, problemy z oddychaniem, pokrzywki i tym podobne, niepokojące objawy, powinny sprawić, że udamy się właśnie do tego lekarza. Warto również wspomnieć, że ten specjalista zajmuje się leczeniem astmy, czyli choroby, która objawia się skurczami mięśni dróg oddechowych, które blokują dopływ powietrza do płuc. Innym objawem może być z kolei zapalenie błony śluzowej oskrzeli. Oba objawy mogą również występować razem. Każdy niepokojący nas objaw, który długotrwale się utrzymuje, powinien być powodem, dla którego skontaktujemy się z alergologiem.

Wizyta alergologiczna online

W wielu przypadkach pierwszym kontaktem z lekarzem alergologiem może być wizyta online, podczas której opiszemy swoje objawy. Lekarz powinien wtedy wystawić nam skierowanie na odpowiednie badania, w celu głębszej diagnostyki. Często wizyty online są szybsze i pozwalają na sprawniejsze zdiagnozowanie problemu. Ze skierowaniem z kolei zgłaszamy się do szpitala lub przychodni, w której możemy wykonać zalecone badania. To rozwiązanie bardzo wygodne i z pewnością zaoszczędza mnóstwo czasu, więc jeśli zależy nam na szybkim działaniu – warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Jakie badania wykonuje alergolog?

Jeśli mamy już skierowanie, musimy być przygotowani, że w zależności od wstępnej diagnozy – do wykonania będziemy mieli różne badania. Pozwolą one na dokładniejsze określenie naszego problemu. Wśród nich można wyróżnić takie badania jak:

  1. Testy alergiczne – jeśli pojawiamy się u lekarza i wskazujemy mu nasze objawy, to najpewniej alergolog skieruje nas na testy alergiczne, które pozwalają na znalezienie przyczyny naszego problemu. Polega na kontakcie alergenów ze skórą i obserwacją, na które z nich reaguje nasza skóra i w jaki sposób się to objawia. Wtedy wiadomo, w jaki sposób minimalizować lub usuwać skutki alergii.
  2. Testy prowokacyjne – one z kolei polegają na bezpośrednim wystawieniu pacjenta na kontakt z alergenami.

Jak leczy alergolog?

Kiedy mamy już diagnozę – należy przystąpić do leczenia. W tym celu alergolog może zapisać nam odpowiednie leki, które mają na celu złagodzenie objawów. Wśród nich można wymienić:

  1. leki przeciwhistaminowe,
  2. stabilizatory komórek tucznych,
  3. wziewne i doustne leki,
  4. doustne kortykosteroidy,
  5. spraye steroidowe.

Warto również wymienić metodę leczenia, która ma stopniowo odczulać organizm. Polega na podawaniu stopniowo rosnące dawki alergenu, co powoduje, że organizm zaczyna „przyzwyczajać się” do niego, a to sprawia, że nasza alergia „przygasa”. Takie leczenie to immunoterapia i może być ona podawana w postaci zastrzyków lub kropli pod język.

E-recepta u alergologa

Wiemy doskonale, jak wyglądają kolejki do lekarza. Czasami potrzebujemy natychmiastowej pomocy w celu uzyskania leku, który jest nam potrzebny do kontynuacji naszego leczenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z opcji wykupienia e-recepty. To sposób szybki, łatwy i nie wymaga od nas zapisywania się do lekarza – omijamy więc wszystkie kolejki i niemalże od ręki dostajemy niezbędną receptę.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.