- Strona główna
- Lekarze
- Diabetolog
Diabetolog teleporada
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Diabetolog
Diabetologia to specjalizacja medyczna, która obejmuje wiedzę z zakresu profilaktyki, a także leczenia cukrzycy. Specjalista, który zajmuje się pacjentami z cukrzycą, nazywa się diabetologiem. Warto wiedzieć, kiedy powinniśmy udać się do diabetologa, jak wygląda leczenie, które zaleca, a także jaki jest zakres jego działania. Wszystkie najważniejsze informacje dostępne są w artykule poniżej.
Diabetolog – kim jest?
Diabetolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem osób, które chorują na cukrzycę. Zapotrzebowanie na diabetologów stale rośnie, w związku z przerażającym wzrostem ilości osób chorych na cukrzycę. Ta choroba cywilizacyjna dotyka coraz to młodsze osoby. Warto wiedzieć, kiedy powinniśmy zgłosić się do diabetologa na wizytę.
Jakie choroby leczy diabetolog?
Diabetolog zajmuje się leczeniem cukrzycy, ale nie jest to jedna jednostka chorobowa. Rodzajów cukrzycy jest bowiem całkiem sporo. Dlatego diabetolog zajmuje się leczeniem takich chorób jak:
1. cukrzyca typu 1,
2. cukrzyca typu 2,
3. cukrzyca ciążowa,
4. neuropatia cukrzycowa,
5. hipoglikemia,
6. hiperglikemia,
7. powikłania związane z cukrzycą.
Kiedy powinniśmy udać się do diabetologa?
W momencie, kiedy odczuwamy jakiekolwiek niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który z kolei, jeśli będą ku temu przesłanki, skieruje nas do diabetologa. Szczególnie zaniepokoić powinny nas objawy takie jak:
1. częste oddawanie moczu,
2. utrata masy ciała,
3. ciągłe uczucie zmęczenia,
4. wolne gojenie się ran,
5. bolesne oddawanie moczu,
6. częste infekcje skóry,
7. wahania nastroju,
8. wysoki poziom glukozy.
Jakie badania zleca diabetolog?
Aby postawić odpowiednią diagnozę – diabetolog będzie potrzebował szeregu badań. Dlatego może skierować nas na:
1. badanie glukozy we krwi na czczo,
2. wyrywkowe badanie poziomu glukozy we krwi,
3. badanie na biało w moczu,
4. doustny test tolerancji glukozy na poziom cukru we krwi,
5. badanie hemoglobiny glikowanej.
Wyniki tych badań dadzą specjaliście pełen obraz tego, co dzieje się w organizmie pacjenta i w jaki sposób trzeba działać.
Wizyta online u diabetologa
Jeśli potrzebujemy konsultacji w sprawie naszych wyników badań – aby zaoszczędzić czas, możemy umówić się na wizytę online. Polega ona na kontakcie ze specjalistą poprzez połączenie telefoniczne, wideorozmowę albo czat. Wizyta wygląda tak, jak każda inna i na końcu dostajemy najważniejsze informacje, w jaki sposób powinniśmy postępować oraz jakie leki przyjmować, albo co dalej zrobić w sprawie naszego leczenia. Lekarz może również wypisać e-zwolnienie, e-skierowanie na kolejne badania oraz wystawić e-receptę.
Jak leczy diabetolog?
Tak jak każdy lekarz – tak i diabetolog ma bardzo podobne sposoby leczenia wszelkich dolegliwości u pacjentów. Przede wszystkim, po postawieniu diagnozy, lekarz zdecyduje, co dokładnie wymagane jest dla pacjenta. Najczęściej jednak kończy się na indywidualnej diecie oraz wybranej przez diabetologa formie insulinoterapii.
E-recepta od diabetologa
W przypadku, kiedy mamy już ustalone leczenie, a nasze leki się kończą – możemy w odpowiednim momencie zamówić e-receptę bez konieczności wybierania się do lekarza. Wystarczy wypełnić specjalny formularz, a lekarz zajmie się wypisaniem recepty online, którą realizujemy tak, jak każdą inną receptę. Wystarczy tylko iść do apteki, podać kod i numer PESEL i odebrać swoje lekarstwa. Możemy także umówić się na teleporadę, podczas której lekarz wypisze nam receptę.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.