- Strona główna
- Lekarze
- Lekarz medycyny pracy
Lekarz medycyny pracy teleporada
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Lekarz medycyny pracy
Zanim pracownik, który będzie zatrudniony w danej firmie, musi odbyć badania, które potwierdzą, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zajął dane stanowisko. W takim przypadku udaje się do lekarza medycyny pracy, który wydaje orzeczenia nie tylko przyszłym pracownikom, ale również studentom i uczniom, w których potwierdza, czy są gotowi do podjęcia kształcenia na danym kierunku. Warto wiedzieć więcej o lekarzu medycyny pracy, by wiedzieć, jak się przygotować do wizyty.
Kim jest lekarz medycyny pracy?
Ta dziedzina medycyny zajmuje się ochroną zdrowia osób pracujących. Z pewnością każda osoba, która chociaż raz zatrudniona była w jakiejś firmie, ma za sobą spotkanie z lekarzem medycyny pracy, który dokładnie sprawdził, czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Oprócz tego lekarz medycyny pracy zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób zawodowych, czyli typowych dla danego zawodu. Prowadzi on zarówno badania wstępne, okresowe, jak i kontrolne pracowników. Lekarz medycyny pracy bada nie tylko przyszłych pracowników, ale także uczniów, kierowców, nurków, osoby pracujące na morzu i osoby, które ubiegają się o książeczkę sanepidowską czy pozwolenie na broń. Skierowanie do lekarza medycyny pracy otrzymuje każdy pracownik od firmy, w której zamierza podjąć zatrudnienie.
Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?
Do głównych zadań lekarza medycyny pracy zalicza się:
1. diagnostykę zagrożeń w danym miejscu pracy,
2. profilaktykę dla osób pracujących,
3. diagnostykę chorób zawodowych,
4. stwierdzenie zdolności lub niezdolności do pracy,
5. udział w procesach sądowych, które dotyczą bezpieczeństwa w miejscu pracy,
6. leczenie wykrytych dolegliwości.
A to zaledwie część obowiązków, jakie ciążą na lekarzu medycyny pracy.
Czy można odbyć konsultacje z lekarzem medycyny pracy online?
Niestety, w tym przypadku niemożliwe jest umówienie się na telewizytę do lekarza medycyny pracy. Każda taka wizyta powinna być odbywana w gabinecie tego specjalisty. Wszystko ze względu na to, że często wykonuje on podczas tego spotkania szereg różnych badań diagnostycznych, by jak najlepiej sprawdzić, czy dana osoba może wykonywać swój zawód albo że ma możliwość uzyskania pozwolenia na broń (w zależności od tego, z czym dokładnie zgłasza się pacjent).
Co bada lekarz medycyny pracy?
Jak już wymieniliśmy – lekarz medycyny pracy musi sprawdzić, czy możemy wykonywać określony zawód, czy możemy pracować na danym stanowisku albo czy możliwe jest uzyskanie przez nas pozwolenia na broń lub książeczki sanepidowskiej. W zależności od tego, do czego potrzebne są nam te badania, lekarz będzie decydował o tym, na jakie badania powinniśmy się udać, aby mógł uzyskać pełen obraz naszego stanu zdrowia.
Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?
Na wizytę do lekarza medycyny pracy zapisujemy się na badania profilaktyczne, wśród których wymienia się:
1. badania wstępne – to badania, które wykonuje się każdej osobie, która planuje rozpocząć pracę na danym stanowisku, w określonym miejscu. Dotyczy to nie tylko nowej pracy, ale także np. przeniesienia na nowe stanowisko.
2. badania okresowe – badania, które wykonuje się wszystkim pracownikom; częstotliwość takich badań zależy od specyfiki danej pracy.
3. badania kontrolne – badania, które wykonuje się u pracowników, którzy niezdolni byli do pracy przynajmniej przez 30 dni. Trzeba sprawdzić, czy są gotowi do powrotu na swoje stanowisko,
4. badania do celów sanitarno-epidemiologicznych – wszystkie badania, jakie wykonuje się w celu wykluczenia przeciwwskazań do pracy w kontakcie z żywnością. Te badania wykonują zazwyczaj osoby, które np. pracują w restauracjach czy hotelach.
Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?
Jeśli wybieramy się na wizytę do lekarza medycyny pracy, dobrze wiedzieć, jak dokładnie ona przebiega. Zwykle rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, a następnie lekarz przystępuje do badania. W zależności od stanowiska, jakie będziemy zajmowali, mamy różne obszary, które może przebadać lekarz. Najczęściej wykonywane podczas wizyty badania to:
1. badanie okulistyczne,
2. spirometria,
3. badanie laryngologiczne,
4. badanie psychologiczne lub psychiatryczne.
Wszystko oczywiście różni się między sobą, ze względu na to, że na każdym stanowisku występują inne zagrożenia i inne czynniki, na które trzeba sprawdzić kandydata.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.