Kardiolog

Kardiolog

Kardiologia to dziedzina medycyny, która skupia się na układzie sercowo-naczyniowym. Każdy lekarz-kardiolog zajmuje się więc wszelkimi chorobami, które dotyczą serca. Jeśli więc dokuczają nam jakiekolwiek problemy, które dotyczą tego narządu – powinniśmy wybrać się do tego specjalisty. Warto wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się kardiolog, jakie choroby diagnozuje i w jaki sposób je leczy. 

Wybierz usługę

Wybierz usługę i przejdź dalej

Kardiolog – kim jest?

Jak wspomnieliśmy wcześniej w artykule – kardiolog zajmuje się chorobami serca, a dokładniej układem sercowo-naczyniowym. Do jego zadań należy diagnostyka i leczenie chorób układu krążenia, czyli, obok serca, naczyniami krwionośnymi – żyłami, naczyniami włosowatymi i tętnicami. Kardiolog musi także zadbać o odpowiednią profilaktykę dla swoich pacjentów, aby ustrzec ich przed poważniejszymi konsekwencjami, jakimi może być np. zawał serca. 

Jakie choroby leczy kardiolog?

Wspomnieliśmy o zawale serca, ale to zaledwie jeden z wielu przypadków, w których kardiolog okazuje się być niezbędny. Ten specjalista zajmuje się bowiem szeregiem innych chorób, takich jak: 
1.    nadciśnienie tętnicze, 
2.    miażdżyca, 
3.    choroba wieńcowa, 
4.    zapalenie mięśnia sercowego,
5.    arytmie, 
6.    zaburzenia lipidowe, 
7.    zaburzenia rytmu serca. 
Każda z tych sytuacji sprawia, że kontakt z kardiologiem jest konieczny i nieunikniony. 

Objawy chorób kardiologicznych

Jest wiele objawów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u kardiologa. Do najczęściej występujących zalicza się między innymi: 
1.    nadciśnienie tętnicze, 
2.    bóle w klatce piersiowej o różnym nasileniu, 
3.    sinica, 
4.    nieprawidłowe tętno, 
5.    dyskomfort, który odczuwalny jest w klatce piersiowej,
6.    zawroty głowy, 
7.    duszności, 
8.    omdlenia i zasłanbnięcia,
9.    stałe uczucie osłabienia. 
Jeśli odczuwamy ból w klatce piersiowej, a nasze serce nie pracuje poprawnie – kontakt z kardiologiem powinien być natychmiastowy.

Kardiolog – diagnoza chorób 

Kardiologię dzieli się na nieinwazyjną i inwazyjną – każda z nich wykorzystuje inne techniki do diagnozowania i leczenia chorób. Do najczęsciej wykonywanych badań warto zaliczyć: 
1.    EKG spoczynkwe, 
2.    RTG klatki piersiowej, 
3.    EKG wysiłkowe, 
4.    badanie metodą Holtera, 
5.    tomografia komputerowa klatki piersiowej,
6.    rezonans magnetyczny klatki piersiowej 
7.    angiografia tętnic i żył obwodowych, 
8.    ablacja, 
9.    koronarografia.

Wizyta online u kardiologa

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy powinniśmy skorzystać z pomocy kardiologa i umówić się na badania – w pierwszej kolejności możemy spróbować skonsultować nasze objawy poprzez poradę online z lekarzem. Jest zazwyczaj znacznie szybciej możliwa, aniżeli wizyta stacjonarna u lekarza.
W przypadku, kiedy chcemy skonsultować wyniki swoich badań lub zasięgnąć profesjonalnej opinii lekarza albo potrzebna jest recepta na leki, które przyjmujemy w związku z naszym schorzeniem – warto spróbować konsultacji online. 

W jaki sposób kardiolog leczy choroby?

W zależności od tego, na co chorujemy, lekarz może zaordynować różne sposoby leczenia naszych dolegliwości. Można wśród nich wyróżnić: 
1.    farmakoterapię, czyli przyjmowanie leków mających zniwelować objawy, 
2.    zmianę stylu życia i dietę, 
3.    zabiegi chirurgiczne np. wstawienie zastawki, wszczepienie bajpasów czy rozrusznika serca. 
Każdy przypadek choroby jest indywidualnie rozpatrywany, diagnozowany i leczenie, więc każda osoba będzie otrzymywała inną pomoc lekarską. 

E-recepta od kardiologa

W przypadku, kiedy potrzebujemy recepty na swoje leki, które zapisał nam kardiolog – możemy zamówić je za pomocą usługi online. E-recepta często wystawiana jest w kilkanaście minut, sprawdzana jest przez lekarza i pozwala na uniknięcie kolejek do lekarza-specjalisty, który miałby wystawić nam tę receptę. Realizuje się ją w taki sam sposób, jak każdą inną. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Wszystkie specjalizacje