Pulmonolog teleporada

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Pulmonolog

Pulmonologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób układu oddechowego. To właśnie tutaj trafiają osoby, które mają problemy np. z płucami. Warto wiedzieć więcej o specjalizacji pulmonologa, aby być świadomym tego, kiedy powinno się do niego zgłosić ze swoimi problemami. Ten artykuł powinien nieco rozjaśnić każdemu, kim jest pulmonolog, czym się zajmuje, jak i co leczy, a także kiedy powinniśmy się do niego zgłosić. 

Kim jest pulmonolog?

Pulmonolog jest lekarzem, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem wszelkich chorób układu oddechowego. W skład tego układu wchodzą płuca i drogi oddechowe, czyli krtań, gardło, tchawica, jama nosowa oraz oskrzela. Oczywiście powinniśmy zgłosić się do pulmonologa, jeśli choroby mają charakter przewlekły. Z okresowym katarem lub kaszlem doskonale poradzi sobie lekarz rodzinny lub internista. Możemy jednak skonsultować z nim, czy wizyta u pulmonologa nie okaże się niezbędna. Jeśli będą ku temu przesłanki – z pewnością uda nam się uzyskać skierowanie. 

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Pulmonolog zajmuje się leczeniem takich chorób jak: 
1.    gruźlica, 
2.    pylica płuc, 
3.    POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc,
4.    odma płucna, 
5.    astma oskrzelowa, 
6.    mukowiscydoza, 
7.    choroby alergiczne układu oddechowego, 
8.    zapalenie płuc oraz oskrzeli. 
To, oczywiście, zaledwie kilka chorób, jakimi zajmuje się specjalista pulmonologii. Są to jednak najczęściej występujące problemy, które związane są z układem oddechowym. 

E-recepta od pulmonologa 

W przypadku, kiedy potrzebna jest nam recepta, nie musimy już umawiać się specjalnie na wizytę do lekarza. Wystarczy kilka kliknięć i w zaledwie parę minut dostajemy kod do realizacji w każdej aptece na terenie Polski. Wszystko działa dokładnie tak, jak w przypadku recepty, którą lekarz wypisuje stacjonarnie. Jest to jednak rozwiązanie, które zaoszczędza pacjentom sporo czasu. 

Wizyta online u pulmonologa?

Jeśli jest coś, co was niepokoi, zawsze możecie skontaktować się z lekarzem i opowiedzieć mu o swoich objawach, aby dostać pierwszą pomoc. Lekarz podczas wizyty online może skierować nas na dalsze badania, wypisać zwolnienie oraz wystawić receptę. To rozwiązanie bardzo szybkie i wygodne – rozmowy odbywają się poprzez wideo lub połączenie telefoniczne. W dodatku nie ma kilkumiesięcznej kolejki, dlatego z pewnością tak szybka konsultacja może uspokoić pacjentów w przypadku, gdy mierzą się z różnymi objawami. Oczywiście na NFZ niezbędne jest skierowanie do pulmonologa, które lekarz może wystawić podczas telewizyty

Jakie badania może zlecić pulmonolog?

Lekarz na wizycie dokładnie osłuchuje pacjenta i przeprowadza z nim niezbędny wywiad. Na tej podstawie może postanowić o skierowaniu na dalsze badania, wśród których można wymienić między innymi: 
1.    RTG klatki piersiowej,
2.    USG płuc, 
3.    bronchoskopię, 
4.    badania krwi i moczu, 
5.    rezonans magnetyczny, 
6.    tomografię komputerową. 
Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie – dlatego wszystkie badania dobiera pulmonolog i wybiera takie, które są niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. 

Kiedy się zgłosić do pulmonologa?

Powinniśmy zgłosić się do pulmonologa jak tylko zauważymy u siebie niezwyczajne objawy, które wiążą się z układem oddechowym. Powinno zaniepokoić nas, jeśli występują u nas takie problemy jak: 
1.    ucisk w klatce piersiowej, 
2.    duszności, 
3.    przewlekły kaszel, 
4.    spłycenie oddechu, 
5.    krwioplucie, 
6.    nawracające infekcje układu oddechowego. 

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.