Monural. Co to za lek? Cena, dawka, recepta

przez redakcja HaloMed

19.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Monural jest antybiotykiem, który stosowany jest w przypadku zakażenia dróg moczowych (po który sięga się zazwyczaj wtedy, kiedy Furagina nie przyniosła żadnych rezultatów). Występuje w formie granulatu, który należy rozrobić do roztworu. Ma głównie działanie przeciwbakteryjne. Występuje w dwóch dawkach, a w opakowaniu znajduje się jedna torebka. Co jeszcze warto wiedzieć o Monuralu? 

Monural – co to za lek? 

Monural jest antybiotykiem, który występuje w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Dostępny jest wyłącznie na receptę. Substancją czynną jest fosfomycyna w postaci trometamolu. Preparat występuje w różnych wielkościach opakowań: 6 g o zawartości 2 g fosfomycyny oraz 8 g o zawartości 3 g fosfomycyny. 
Monural jest przeciwbakteryjny i hamuje aktywność większości patogenów, które wywołują zakażenia dróg moczowych. Lek bardzo szybko jest wchłaniany z przewodu pokarmowego. Jest również wydalany w postaci niezmienionej, głównie z moczem (śladowej ilości – z kałem). 

1 torebka leku zawiera: 

1.    2 lub 3 g fosfomycyny (w zależności od dawki)
2.    Aromat mandarynkowy
3.    Aromat pomarańczowy
4.    Sacharyna 
5.    Sacharoza 

Po Monural zazwyczaj sięga się, gdy leczenie Furaginą nie przynosi żadnych efektów. 

Monural – wskazania do stosowania 

Zastosowanie Monuralu jest wskazane w przypadku: 

1.    Ostrego niepowikłanego zapaleniu pęcherza moczowego 
2.    Obfitego, bezobjawowego bakteriomoczu 
3.    Zapobiegawczo przeciwko zakażeniom dróg moczowych na skutek zabiegów chirurgicznych oraz zakażeń związanych z przezcewkowymi zabiegami diagnostycznymi. 

Ponieważ lek jest preparatem na receptę – o jego zastosowaniu zadecyduje lekarz, zapoznając się z wynikami badań pacjenta i po przeprowadzeniu wywiadu na wizycie. 

Przeciwwskazania do stosowania 

Jak w przypadku większości preparatów leczniczych – nie każdy może stosować u siebie ten lek. Monural nie powinien być stosowany u osób:

1.    Nadwrażliwych na jakikolwiek składnik leku 
2.    Chorujących na niewydolność nerek 
3.    Które poddawane są hemodializie. 

Oczywiście warto poinformować lekarza na wizycie o wszystkich przyjmowanych lekach, przebytych chorobach i alergiach, aby lekarz miał pełen ogląd sytuacji i mógł podjąć najlepszą możliwą decyzję dla pacjenta. 

Monural – dawka 

Osoby dorosłe, które cierpią na niepowikłane zapalenie układu moczowego, powinny zastosować 3 g antybiotyku jednorazowo. U niektórych osób może być konieczne zastosowanie podwójnej dawki – zazwyczaj u osób obłożnie chorych, po 75 roku życia oraz cierpiących na zakażenia nawracające lub spowodowane bakteriami Pseudomonas, Enterobacter, Proteus. W profilaktyce zazwyczaj wystarczy jedna dawka 3 g. U dzieci te dawki powinny być odpowiednio mniejsze – najlepiej, kiedy jest wzięty pod uwagę ich wiek oraz waga. 
Granulat powinien być rozpuszczany w 50-75 ml wody i spożyty od razu po przygotowaniu. 
Ostatecznie to lekarz dobiera odpowiednią dawkę, biorąc pod uwagę wiele czynników, które dotyczą konkretnego pacjenta. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń farmaceuty, lekarza lub do ulotki dołączonej do opakowania. Nie należy samodzielnie zwiększać dawki leku. 

Monural – skutki uboczne 

Niektórzy pacjenci gorzej reagują na podanie Monuralu. Może się to w ich przypadku objawiać różnymi problemami, wśród których wskazuje się na: 

1.    Bóle i zawroty głowy 
2.    Biegunki 
3.    Nudności 
4.    Dyspepsję
5.    Zapalenie sromu oraz pochwy
6.    Parestezje
7.    Wymioty 
8.    Zmęczenie
9.    Występowanie reakcji alergicznych 

Warto zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu, aby poznać jak najwięcej możliwych skutków ubocznych. Jeśli pacjent zauważy u siebie wystąpienie jakichkolwiek problemów, a szczególnie zaobserwuje reakcje alergiczne, to powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu zmiany preparatu. 

Monural – cena 

Monural jest lekiem, który wydawany jest wyłącznie na receptę – mimo to, nie znalazł się na liście leków refundacyjnych, co oznacza, że trzeba zapłacić za niego pełną kwotę. A cena ta waha się od 30 do 50 złotych, w zależności od tego, jaką dawkę zamierzamy kupić i w jakiej aptece chcemy dokonać tego zakupu.

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą