Mesopral. Co to za lek? Dawka, cena, recepta

przez redakcja HaloMed

15.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Mesopral to lek, który dostępny jest wyłącznie na receptę, a jego przeznaczeniem jest stosowanie go na refluksowe zapalenie przełyku. Substancją czynną w tym preparacie jest espomeprazol, a na rynku znajdują się różne dawki oraz wielkości opakowań. Co dokładnie trzeba wiedzieć o leku Mesopral? Jaka jest jego cena i kiedy nie można pacjentom stosować tego leku? Wszystkie najważniejsze informacje na temat tego preparatu można znaleźć poniżej. 

Mesopral – co to za lek? 

Mesopral to lek, który dostępny jest wyłącznie na receptę, a substancją czynną, która wykorzystywana w leku jest esomeprazol pod postacią dwuwodnej soli magnezowej. Preparat dostępny jest na rynku w postaci twardych kapsułek dojelitowych w dawce 20 oraz 40 mg, w opakowaniach o różnej wielkości (28, 56 lub 84 sztuki). Kapsułki klasyfikuje się jako inhibitory pompy protonowej, działające w komórkach okładzinowych w błonie śluzowej żołądka. Mechanizm działania leku opiera się na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego, który wytwarza się w żołądku. Lek stosuje się również w leczeniu skojarzonym – w przebiegu niektórych zakażeń bakteryjnych. Charakteryzuje się szybkim wchłanianiem w przyjęciu doustnym. 

Pełny skład preparatu zawiera, odpowiednio:

1.    20 mg lub 40 mg ezomeprazolu w postaci ezoineprazolu magnezowego dwuwodnego 
2.    Pozostałe składniki w kapsułce: sacharoza, ziarenka (sacharoza i skrobia kukurydziana), hypromeloza 3 cP, dimetykon emulsja 35% (zawiera dimetykon, propylu parhydroksybenzoesan (E216), metylu parahydroksybenzoesan (E218), kwas sorbinowy, sodu benzoesan, glikol polietylenowy, sorbitanu monolaurynian, oktylofenoksy-polietoksyetanol, glikol propylenowy), polisorbat 80, mannitol, diacetylowane monoglicerydy, talk, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30% (zawierający kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu, sodu laurylosiarczan i polisorbat 80), trietylu cytrynian i makrogolglicerydów stearyniany
3.    Pozostałe składniki, które tworzą otoczkę żelatynową kapsułki: żelaza tlenek czarny (EL72), szelak, żelatyna, żelaza tlenek żółty (E172) i tytanu dwutlenek (E171).

Wskazania do stosowania 

Lek Mesopral stosowany jest w leczeniu: 

1.    Refluksowego zapalenia przełyku
2.    Nadżerek towarzyszących chorobie, a także w celu zapobiegania jej nawrotom i w leczeniu objawowym 
3.    Pacjentów, którzy stosowali niesteroidowe leki przeciwzapalne przez długi czas 

Stosuje się go również w celu zapobiegania występowania ponownego krwawienia z wrzodów trawiennych jako kontynuacja wcześniejszej terapii dożylnej. Ponadto wykorzystuje się go również w leczeniu skojarzonym – w przebiegu niektórych zakażeń bakteryjnych. 

Przeciwwskazania do stosowania leku 

Nie zawsze można zastosować u pacjenta wyżej wymieniony lek. Do opakowania dołączona jest ulotka, z którą należy bezwzględnie zapoznać się, przed przystąpieniem do przyjmowania preparatu. Z całą pewnością nie można stosować leku u pacjentów, którzy wykazują jakąkolwiek nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu. Przeciwwskazaniami są także nadwrażliwość na pochodne benzoimidazolu oraz jednoczesne przyjmowanie nelfinawiru. 
Ostateczną decyzję na temat tego, czy zastosowanie preparatu jest u danego pacjenta możliwe, podejmuje lekarz po zapoznaniu się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta oraz po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. 

Dawkowanie Mesopralu 

Mesopral to lek, który może być stosowany już u dzieci powyżej 12 roku życia, a także u osób dorosłych. O tym, jak długo i w jakiej dawce stosować Mesopral, decyduje lekarz prowadzący, opierając się na ogólnej kondycji pacjenta, biorąc również pod uwagę jego wieku i przyczynę podawania leku. Zazwyczaj maksymalna dawka to 40 mg raz na dobę i stosuje się ją przez około 4 tygodnie (dotyczy osób dorosłych, którzy chorują na chorobę refluksową przełyku z występującymi nadżerkami). Warto rozpoczynać leczenie od najmniejszej możliwej dawki leku, która pomaga w danym schorzeniu, a potem ewentualnie doprowadzać do jej zwiększenia. 
Należy bezwzględnie stosować się do dawki ustalonej przez lekarza – nie wolno na własną rekę zwiększać dawek ani żadnej dawki pomijać. 

Skutki uboczne stosowania Mesopralu 

Jak w przypadku każdego innego leku – tak i w przypadku Mesopralu mogą występować niepożądane skutki uboczne. Wśród tych, które występują najczęściej, wyróżnia się między innymi: 

1.    Bóle brzucha 
2.    Biegunki lub zaparcia
3.    Wzdęcia
4.    Nudności oraz wymioty
5.    Łagodne polipy dna żołądka
6.    Bóle głowy 

W przypadku występowania skutków ubocznych (a szczególnie przy wystąpieniu reakcji alergicznej!) należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu odstawienia leku, redukcji dawki lub zamiany preparatu. 

Mesopral – cena 

Cena Mesopralu różni się w zależności od wielkości dawki oraz ilości kapsułek, które dostępne są w opakowaniu. Szacuje się, że ceny wahają się od 15 do nawet 45 złotych. Wpływ na to ma również miejsce, w którym zamierzamy dokonać zakupu. Mesopral jest lekiem, który znajduje się na liście leków refundowanych i obecnie ma on 38 różnych opakowań refundowanych – o refundację najlepiej zapytać swojego lekarza prowadzącego. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą