Captopril. Co to za lek? Dawka, recepta, cena

przez redakcja HaloMed

15.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Captopril jest lekiem, który stosowany jest najczęściej przez kardiologów, ponieważ jego przeznaczeniem jest leczenie chorób, które związane są z układem sercowo-naczyniowym. Lek wydawany jest jedynie na receptę i na rynku znajdują się różne dawki oraz wielkości opakowań dla tego leku. Obecnie na rynku farmakologicznym można znaleźć ten preparat pod kilkoma nazwami – Captopril Jelfa oraz Captopril Polfarmex. Substancją czynną, jaką wykorzystuje się w preparacie jest kaptopryl. Jak dokładnie działa i dla kogo szczególnie przeznaczony jest ten lek? 

Captopril – co to za lek? 

Captopril jest lekiem, który stosowany jest w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej sięgają więc po niego kardiolodzy. Obecnie na rynku można spotkać ten lek pod dwoma nazwami handlowymi – Captopril Jelfa oraz Captopril Polfarmex. Oba te leki są jednak wydawane jedynie na receptę. Na rynku znajdują się różne dawki (12,5, 25 oraz 50 mg) i wielkości opakowań, wszystkie jednak mają postać tabletek. Substancją czynną preparatu jest kaptopryl, który należy do inhibitorów konwertazy angiotensyny. Działanie leku polega na hamowaniu układu renina-angiotensyna-aldosteron. Właściwości Captoprilu pozwalają na obniżenie obwodowego oporu naczyniowego i na zwiększenie pojemności żylnej, przez co redukowane jest obciążenie wstępne oraz następcze w komorze serca. Oznacza to, że po Captopril można sięgnąć wtedy, kiedy chcemy np. leczyć nadciśnienie tętnicze. 

Skład leku będzie różnił się w zależności od tego, na preparat jakiej firmy dostaniemy zalecenie od lekarza. Inne substancje będą wykorzystywane w leku Captopril Jelfa a zupełnie inne w preparacie Captopril Polfarmex. Jedna tabletka leku zawiera jednak odpowiednio 12,5, 25 lub 50 mg kaptoprilu. Przed zastosowaniem u siebie leku, warto zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania bądź skonsultować z lekarzem, czy stosowanie danego rodzaju leku jest u nas możliwe, ze względu na zawarte substancje pomocnicze w danym leku. 

Captopril – wskazania do stosowania

Tabletki Captopril stosuje się w kardiologii i najczęściej sięga się po nie w celu leczenia: 

1.    Nadciśnienia tętniczego 
2.    Przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego, przy jednoczesnym osłabieniu czynności skurczowej komór serca
3.    Nefropatii cukrzycowej towarzyszącej cukrzycy typu I, której towarzyszy białkomocz
4.    Pacjentów po zawale mięśnia sercowego (krótkoterminowo lub długoterminowo)

Często sięga się po ten preparat również wtedy, kiedy zamierza się u pacjenta długoterminowo prowadzić profilaktykę objawową niewydolności serca – jeśli stan pacjenta jest stabilny i występują bezobjawowe zaburzenia czynności lewej komory serca. 

Przeciwwskazania do stosowania 

Nie każdy pacjent będzie mógł wprowadzić u siebie lek Coptopril. Istnieje szereg przeciwwskazań, które z góry przekreślają pewne gruby pacjentów. Oczywiście pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zapoznanie się z treścią ulotki i przeciwwskazaniami, które podane są tam dla danego preparatu. Bezwzględnie leku nie powinny przyjmować osoby, które wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu. Niemożliwe jest także zastosowanie leczenia tym lekiem, jeśli u pacjenta występują obrzęki naczynioruchowe. 

Ostatecznie jednak decyzję o tym, czy możliwe jest przyjmowanie preparatu, czy też nie, podejmie lekarz po przeprowadzeniu z pacjentem odpowiedniego wywiadu lekarskiego. 

Dawkowanie Coptoprilu 

W zależności od schorzenia i jego zaawansowania – dawka leku może się różnić. Dawkowanie Captoprilu każdorazowo ustala lekarz i należy bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń. Nie można samodzielnie odstawiać leku lub zwiększać dawek, ponieważ może to doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Lekarz, ustalając dawkę, najczęściej opiera się na wywiadzie lekarskim, ogólnym stanu zdrowia pacjenta oraz sprawdza wysokość ciśnienia krwi, co ma w tym przypadku duże znaczenie przy ustalaniu dawki. 

Skutki uboczne stosowania Coptoprilu 

Captopril, jak większość leków, również wykazuje możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Te będą różne dla odpowiednich preparatów. Najczęściej występujące problemy to między innymi: 

1.    Zawroty głowy
2.    Duszności
3.    Zaburzenia snu
4.    Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
5.    Zaburzenia smaku
6.    Wysypka 
7.    Duszności oraz uporczywy kaszel 

Wystąpienie jakichkolwiek skutków ubocznych w trakcie przyjmowania leku (szczególnie reakcji alergicznych!) powinno być natychmiastowo skonsultowane z lekarzem prowadzącym nasz przypadek. Brak reakcji może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Captopril – cena 

Cena leku Captopril będzie się różniła w zależności od marki leku, jego dawki oraz ilości tabletek w opakowaniu. Szacuje się, że cena waha się od 6 do nawet 20 złotych. Wpływ na to ma również miejsce, w którym dokonujemy zakupu. Obecnie produkt Captopril nie ma żadnych refundowanych opakowań, co oznacza, że trzeba za niego zapłacić pełną kwotę. Ta jednak, jak widać, nie jest bardzo wysoka. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą