- Recepta online
- Blog
- Xifaxan. Co to za lek? Recepta, cena, dawkowanie
Xifaxan. Co to za lek? Recepta, cena, dawkowanie
przez redakcja HaloMed
13.11.2024

Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Xifaxan jest antybiotykiem, który wydawany jest na receptę i stosuje się go w celu zwalczania bakterii powodujących zakażenia układu pokarmowego oraz w przypadku wystąpienia biegunki podróżnych. Głównym składnikiem aktywnym preparatu jest ryfaksymina, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Xifaxan występuje w różnych dawkach, postaciach oraz w różnych ilościach w opakowaniu. Co jeszcze warto wiedzieć o Xifaxanie?
Xifaxan – co to za lek?
Xifaxan jest antybiotykiem, który wydawany jest na receptę. Lek dostępny jest w dwóch postaciach – w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej oraz jako tabletki powlekane. Substancją czynną preparatu jest ryfaksymina, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Skutecznie zwalcza większość drobnoustrojów i dzięki zwalczaniu nadmiaru bakterii, obniża produkcję amoniaku oraz innych toksycznych substancji w jelicie grubym, co korzystnie wpływa na pacjenta w leczeniu encefalopatii wątrobowej.
Lek można stosować u dzieci od 12 roku życia oraz u osób dorosłych.
Pełen skład preparatu w 1 tabletce powlekanej Xifaxan 200 mg zawiera:
1. 200 mg rifaksyminy
2. Pozostałe składniki: sodu glikolan skrobiowy, glicerolu palmitynostearynian, krzemionka koloidalna, talk, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek tytanu E171, sodu edetynian, glikol propylenowy, żelaza tlenek czerwony E172
Pełen skład preparatu 5 ml zawiesiny doustnej Xifaxan 100 mg/5ml ma w składzie:
1. 100 mg rifaksyminy
2. Pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna, sól sodowa karboksymetylocelulozy, pektyna, kaolin, sacharynian sodu, benzoesan sodu, sacharoza, aromat czarnej wiśni.
Antybiotyk dostępny jest jedynie na receptę.
Xifaxan – wskazanie
Xifaxan jest lekiem, który stosuje się przy zakażeniu jelit, które wywołane jest bakteriami wrażliwymi na ryfaksyminę oraz przy biegunce podróżnych. Oprócz tego zaleca się jego stosowanie w przebiegu:
1. Encefalopatii wątrobowej
2. Niepowikłanej objawowej choroby uchyłkowej jelita grubego u osób, które są na diecie bogatoresztkowej
3. Biegunkowej postaci zespołu jelita drażliwego – dotyczy leku w postaci granulatu.
Przeciwwskazania do stosowania
Nie każda osoba może stosować u siebie Xifaxan. Wskazuje się, że niemożliwe jest stosowanie tego leku u osób, które:
1. Wykazują nadwrażliwość na ryfaksyminę lub inny składnik preparatu
2. Ciężkie wrzodziejące uszkodzenia jelit
3. Problemy z drożnością jelit
Nie poleca się również stosowania leku Xifaxan w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Stosowanie w okresie laktacji jest możliwe tylko wtedy, gdy korzyści z leczenia dla matki przewyższają korzyści z jej pokarmu dla dziecka. Konieczne jest wtedy jednak odstawienie dziecka od piersi.
Każdorazowo to lekarz podejmuje ostateczną decyzję, czy dany pacjent potrzebuje zastosować u siebie konkretny lek.
Dawkowanie Xifaxanu
Lek należy zażywać doustnie, a dawkowanie indywidualnie dobiera lekarz w zależności od pacjenta. W przypadku dzieci powyżej 12 roku życia oraz dorosłych zaleca się dawki między 200 mg a 400 mg. Zaleca się takie dawki w przypadku obecności w jelitach bakterii wrażliwych na ryfaksyminę. Czas terapii w tym przypadku wynosi około 3 dni. Z koeli w przypadku biegunki podróżnych zaleca się dawkowanie 200 mg leku lub 10 ml zawiesiny, co 8 godzin. Leczenie należy kontynuować maksymalnie 3 dni.
W przypadku innych problemów, np. encefalopatii wątrobowej, lekarz dobiera indywidualnie odpowiednie dawkowanie leku. Wszystko zależy bowiem od kondycji pacjenta, jego wagi oraz innych czynników, które wychodzą podczas wywiadu lekarskiego.
Nie należy samodzielnie zwiększać dawek lub ich zmniejszać – bezwzględnie powinno stosować się do zaleceń lekarza.
Skutki uboczne stosowania Xifaxanu
U części pacjentów możliwe jest zaobserwowanie skutków ubocznych, wśród których wymienia się między innymi:
1. Bóle brzucha
2. Nudności
3. Wymioty
4. Zaparcia
5. Wzdęcia
6. Biegunki
7. Bóle głowy
8. Niestrawność
9. Kołatanie serca
Mogą również pojawić się inne problemy, które zdarzają się nieco rzadziej np. wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia snu, obecność krwinek lub krwi w moczu, niedrożność nosa czy zapalenia skóry.
W przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek problemów zdrowotnych – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Szczególnie w przypadku wystąpienia problemów alergicznych.
Cena Xifaxanu
Cena Xifaxanu jest uzależniona od różnych czynników – dawki, rodzaju preparatu, a także od miejsca, w którym zamierzamy dokonać zakupu. Średnia cena waha się od 50 do nawet 100 złotych. Xifaxan jest jednak lekiem nierefundowanym, co oznacza, że konieczne jest zapłacenie pełnej kwoty za zakup opakowania preparatu.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły