Clemastinum Hasco. Co to za lek? Recepta, cena

przez redakcja HaloMed

12.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Clemastinum Hasco to lek, który powstał na bazie klemastyny, czyli organicznego związku chemicznego, który stosuje się jako lek przeciwhistaminowy I generacji. Od pozostałych leków z tej grupy, klemastyna wyróżnia się znacznie dłuższym biologicznym okresem półtrwania. Na rynku występuje w dwóch postaciach – zarówno jako tabletki, jak i syrop, a jego głównym działaniem jest nic innego jak łagodzenie objawów alergii. Lek ten dostępny jest wyłącznie na receptę. Co warto o nim wiedzieć, zanim rozpocznie się jego stosowanie? 

Clemastinum Hasco – co to za lek? 

Lek Clemastinum Hasco jest popularnym lekiem, który zajmuje się łagodzeniem objawów alergii. Na rynku dostępny jest w dwóch postaciach – jako syrop oraz jako tabletki (1 mg w tabletce oraz 1mg/10ml w syropie). Substancją czynną, którą wykorzystuje się przy produkcji tego leku jest klemastyna, która wykazuje działanie przeciwhistaminowe, ale również cholinolityczne i hamujące czynność ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej zapisuje się ten lek w przypadku objawów alergii skórnych oraz objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Mówiąc krótko – stosuje się go w alergologii, ze względu na łagodzenie oraz zmniejszanie obrzęków, a także dzięki zdolnościom do zatrzymania pohistaminowego skurczu mięśni.

1 tabletka Clemastinum Hasco zawiera 1 mg klemastyny w postaci fumaranu klemastyny. Pełen skład preparatu to: 

1.    1 mg klemastyny (w postaci fumaranu klemastyny)
2.    Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), magnezu searynian oraz krzemionka koloidalna bezwodna. 

Z kolei pełen skład syropu (gdzie 10 ml syropu to 1 mg klemastyny) to: 

1.    1 mg klemastyny w postaci fumaranu klemastyny na 10 ml syropu 
2.    Substancje pomocnicze: maltitol ciekły, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, sacharyna sodowa dwuwodna, dipotasu fosforan, sodu diwodorofosforan dwuwodny, aromat poziomkowy, woda oczyszczona. 

Lek ten wydawany jest wyłącznie przez lekarza i tylko na receptę. 

Wskazania do stosowania Clemastinum Hasco 

Lek Clemastinum jest zapisywany przez alergologa w przypadku wystąpienia alergii. Wskazaniem do stosowania leku są objawy alergiczne, wśród których wyróżnia się: 

1.    Świąd skóry 
2.    Obrzęk 
3.    Pokrzywkę 
4.    Kontaktowe zapalenie skóry 
5.    Wodnistą wydzielinę z nosa 
6.    Kichanie 
7.    Łzawienie
8.    Obrzęk naczynioruchowy, zwany obrzękiem Quinckego. 

W dużym skrócie — lek łagodzi zarówno alergie skórne, jak i alergiczne zapalenie błony śluzowej.

Przeciwwskazania do stosowania leku 

Jak w przypadku każdego lekarstwa, tak i ten nie powinien być stosowany przez każdą osobę. Nie wszyscy będą mogli w taki sam sposób tolerować Clemastinum. Do przeciwwskazań zalicza się takie sytuacje jak: 

1.    Uczulenie na klemastynę lub jakikolwiek inny składnik preparatu 
2.    Uczulenie na substancje o budowie podobnej do klemastyny np. na difenhydraminę 
3.    Wiek dziecka: nie zaleca się stosowania Clemastinum u dzieci poniżej 1 roku życia 
4.    Jednoczesne przyjmowanie leków z grupy inhibitorów MAO
5.    Warto również pamiętać o tym, że klemastyna zmniejsza działanie leków przeciwzakrzepowych, więc jeśli pacjent przyjmuje takie leki, to powinien o tym poinformować lekarza prowadzącego. 

Każdorazowo ostateczną decyzję o tym, jaki lek zapisać w danym przypadku, podejmować będzie lekarz. 

Dawkowanie Clemastinum 

Zalecana dawka leku Clemastinum u osób dorosłych to jedna tabletka lub 10 ml syropu do dwóch razy na dobę. W przypadku dzieci – wartości te znacznie się różnią. Dla dzieci do trzech lat to około 0,5 mg leku na dobę (co odpowiada 2,5-5 ml syropu), a dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat to średnio 5-10 ml (0,5-1 mg leku) do dwóch razy na dobę. 
Każdorazowo jednak to lekarz podejmuje decyzję o tym, w jakiej dawce będzie przyjmowany lek i to do jego zaleceń należy się bezwzględnie stosować. 

Skutki uboczne stosowania Clemastinum Hasco

Jak większość leków – tak i Clemastinum Hasco może wywoływać skutki uboczne, wśród których wyróżnia się: 

1.    Zaburzenia w pracy żołądka oraz jelit np. lek może wywoływać występowanie biegunek, zaparć czy wymiotów. 
2.    Zaburzenia układu nerwowego – zawroty głowy, senność, zaburzenia w koordynacji, bezsenność czy podwójne widzenie
3.    Zaburzenia układu oddechowego 
4.    Uczucie zatkanego nosa 
5.    Tachykardia 
6.    Nadmierna potliwość 
7.    Dreszcze
8.    Nadwrażliwość na światło 

Każdorazowo przed zastosowaniem u siebie leku należy zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania. Ponadto, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy po zażyciu leku – należy niezwłocznie odstawić lek i zgłosić się do lekarza w celu konsultacji. 

Cena Clemastinum 

Cena Clemastinum Hasco jest uzależniona od tego, w jakiej formie zakupimy lek oraz w jakim miejscu dojdzie do transakcji. Szacuje się, że średnia cena za lek to od 7 do 20 złotych i ma to związek z dawką oraz postacią leku. Lek wydawany jest jedynie na receptę, ale nie znajduje się na liście leków refundowanych, więc trzeba za niego zapłacić pełną cenę. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą