Doreta. Co to za lek? Cena, zastosowanie, recepta

przez redakcja HaloMed

07.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Doreta to jeden z leków, który stosuje się w przypadku występowania silnego lub umiarkowanego bólu. Podaje się go wtedy, kiedy konieczne jest przyjmowanie tramadolu łącznie z paracetamolem. Lek ten występuje w postaci tabletek, a w skład leku wchodzi tramadol oraz paracetamol w różnych dawkach. Na rynku dostępne są dwie wielkości dawek obu substancji czynnych. Kiedy zaleca się zastosowanie leku u pacjenta? 

Doreta – co to za lek? 

Doreta jest lekiem przeciwbólowym na receptę, który ma dwie substancje czynne – tramadol i paracetamol. Preparat ma postać tabletek powlekanych i występuje w dwóch dawkach: 

1.    Tabletki Doreta 37,5 mg + 325 mg 
2.    Tabletki Doreta 75 mg + 650 mg. 

Tramadol jest opioidowym środkiem przeciwbólowym, który wywiera wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Pobudza uwalnianie serotoniny oraz hamuje neuronalny wychwyt zwrotny noradrenaliny. Tramadol wykazuje również działanie przeciwkaszlowe. Paracetamol z kolei posiada właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. 

Pełen skład preparatu w 1 tabletce powlekanej 37,5 mg + 325 mg zawiera:

1.    37,5 mg chlorowodorku tramadolu 
2.    325 mg paracetamolu 

Z kolei w 1 tabletce powlekanej 75 mg + 650 mg zawiera: 

1.    75 mg chlorowodorku tramadolu
2.    650 mg paracetamolu 

Obie tabletki zawierają: 

1.    Substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, celuloza mikrokrystaliczna E 460, magnezu stearynian E 470b. 
2.    Skład otoczki: hypromeloza, dwutlenek tytanu E 171, makrogol 400, polisorbat 80, żelaza tlenek żółty E 172, żelaza tlenek czerwony E 172 (tylko tabletki Doreta 75 mg + 650 mg). 

Lek dostępny jest wyłącznie na receptę. 

Wkazania do stosowania 

Preparat jest wykorzystywany do leczenia objawowego bólu o silnym lub umiarkowanym nasileniu – we wszystkich sytuacjach, które wymagają jednoczesne podanie tramadolu oraz paracetamolu. Zazwyczaj sięga się po Doretę wtedy, kiedy inne leki przeciwbólowe nie zdają już egzaminu. 

Przeciwwskazania do stosowania 

Nie każdy pacjent może stosować u siebie lek – są pewne przeciwwskazania do stosowania Dorety. Wymienia się wśród nich: 

1.    Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku 
2.    Ostre zatrucie substancjami takimi jak np. alkohol czy środki nasenne 
3.    Przyjmowanie inhibitorów MAO oraz okres 2 tygodni po ich odstawieniu 
4.    Zaburzenia oddychania o ciężkim przebiegu 
5.    Ciężka niewydolność nerek 
6.    Wiek poniżej 12 roku życia 
7.    Niewydolność wątroby

Lek nie może być również traktowany jako substytut w leczeniu uzależnień od opioidów. 

Dawkowanie preparatu 

Lek Doreta można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletki można przyjmować jedynie w całości. Dawkowanie tego leku zawsze jest ustalane indywidualnie, przy uwzględnieniu nasilenia bólu oraz reakcji organizmu na leczenie. Zaleca się, aby przyjmować najmniejszą możliwą dawkę, która może pomóc w przypadku leczenia danego bólu. Początkowa dawka, która zalecana jest dla osób dorosłych, to 75 mg tramadolu oraz 650 mg paracetamolu. Maksymalna dawka na dobę to 300 mg chlorowodorku tramadolu oraz 2600 mg paracetamolu. W przypadku stosowania kilku dawek – należy zachować minimum 6 godzin odstępu pomiędzy nimi. 
Każdorazowo jednak dawkę dobiera lekarz i trzeba się bezwzględnie trzymać jego zaleceń. 
Nie należy samodzielnie zwiększać dawki ani doprowadzać żadnych innych zmian w przyjmowanej dawce. 

Doreta – skutki uboczne 

Najczęściej występujące skutki uboczne przyjmowania Dorety są bardzo łagodne – obejmują między innymi zawroty głowy, senność i nudności. Ale mogą pojawić się również inne skutki uboczne, wśród których wymienia się między innymi: 

1.    Niepokój 
2.    Zaburzenia snu 
3.    Dezorientację 
4.    Wymioty 
5.    Wzdęcia
6.    Zwiększoną potliwość 
7.    Omamy
8.    Częstości akcji serca 
9.    Uderzenia gorąca
10.    Utrudnione połykanie
11.    Drgania mięśni 

Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, które nie miały miejsca wcześniej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza (szczególnie, jeśli zaczną występować jakiekolwiek objawy alergii) w celu korekty dawki albo zmiany podawanego preparatu. 

Cena Dorety 

Cena Dorety jest zależna od miejsca zakupu oraz dokładnej ilości tabletek, które zamierzamy kupić, a także od dawki preparatu. Szacuje się, że średnia cena za Doretę to ok. 20-60 złotych. Doreta jest lekiem, który ma refundację, ale jedynie dla seniorów i tylko wtedy, kiedy senior ten ma wskazania do refundacji leku. Dla reszty pacjentów, które biorą ten lek, będzie on w całości płatny. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą