- Strona główna
- Blog
- DicloDuo. Co to za lek? Zastosowanie, cena, recepta
DicloDuo. Co to za lek? Zastosowanie, cena, recepta
przez redakcja HaloMed
07.11.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
DicloDuo jest lekiem, który wykorzystuje się między innymi w leczeniu chorób stawów. To niesteroidowy lek przeciwzapalny, który najczęściej zapisują lekarze reumatolodzy lub interniści. Preparat jest wydawany jedynie na receptę. Preparat dostępny jest w postaci kapsułek. Substancją czynną dla obu preparatów (ponieważ na rynku występują pod dwiema nazwami handlowymi) jest diklofenak. Co jeszcze warto wiedzieć o tym leku?
DicloDuo – co to za lek?
Lek DicloDuo występuje pod dwiema nazwami handlowymi i w opakowaniu znajduje się 30 kapsułek, a w każdej z nich substancją czynbną jest diklofenak w postaci soli sodowej. Każda kapsułka zawiera go w ilości 25 mg w postaci peletek dojelitowych oraz 50 mg w postaci peletek o przedłużonym uwalnianiu. W składzie leku DicloDuo Combi z kolei w składzie znajduje się również druga substancja czynna, czyli omeprazol.
Diklofenak wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, ale ma również właściwości pozwalające na obniżenie agregacji płytek krwi.
Pełen skład preparatu w 1 kapsułce DicloDuo zawiera:
1. 75 diklofenaku sodowego: 25 mg w peletkach dojelitowych oraz 50 mg w peletkach o przedłużonym uwalnianiu
2. Substancje pomocnicze w peletkach dojelitowych: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) z dodatkiem 0,28 mg sodu wodorotlenku (1N), glikol propylenowy, talk
3. Substancje pomocnicze w peletkach o przedłużonym uwalnianiu: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B) – Eudragit RS 100, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ A) – Eudragit RL 100, cytrynian trietylu, talk
4. Skład otoczki: tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E 132), woda oczyszczona, żelatyna.
5. Tusz: szelak, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E 171)
Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.
Wskazania do stosowania
W obu wersjach – zarówno jako DicloDuo, jak i DicloDuo Combi – preparat stosowany jest dla dorosłych, którzy cierpią na:
1. Reumatoidalne zapalenie stawów
2. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
3. Choroby zwyrodnieniowe stawów
Ponadto kapsułki te stosuje się:
1. Objawowo na reumatyczne oraz pourazowe stany zapalne w obrębie ścięgien, tkanek miękkich okołostawowych i więzadeł
2. Przeciwbólowo po zabiegach chirurgicznych oraz u kobiet podczas bolesnego miesiączkowania.
Przeciwwskazania do stosowania
Nie każdy może zastosować u siebie ten lek, ponieważ ten posiada dość długą listę przeciwwskazań. Wśród nich znajdują się takie jak:
1. Nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu
2. Występowanie w przeszłości reakcji na kwas acetylosalicylowy lub inny NPLZ w postaci skurczu oskrzeli, astmy, zapalenia błony śluzowej nosa lub pokrzywki
3. Krwawienie lub perforacja z przewodu pokarmowego na skutek przyjmowania NPLZ w wywiadzie
4. Choroba niedokrwienna serca
5. Choroba naczyń obwodowych i/lub choroba naczyń mózgowych
6. Ciąża w III trymestrze
7. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek
8. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka
To zaledwie kawałek całej listy, dlatego przed zastosowaniem u siebie leku należy zapoznać się z jej treścią i dokładnie opowiedzieć lekarzowi o przyjmowanych lekach i posiadanych chorobach.
DicloDuo – dawkowanie
Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych. Należy zastosować się do dawkowania, które dobierze dla nas lekarz. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 1 kapsułki na dobę, chociaż w razie potrzeby specjalista może zdecydować się na dawkowanie w postaci 2 kapsułek dziennie. W wyjątkowych przypadkach, ciężkich, dopuszcza się krótkotrwałe stosowanie 2 kapsułek jednocześnie 1 raz na dobę.
Również lekarz prowadzący zadecyduje o tym, jak długo będzie stosowany lek DicloDuo.
Skutki uboczne stosowania DicloDuo
Preparat, tak jak każdy środek farmakologiczny, może powodować działania niepożądane. Najczęściej wywoływane przez diklofenak objawy to między innymi:
1. Ból w klatce piersiowej
2. Ból żołądka lub inne symptomy ze strony żołądka
3. Łagodne skurcze lub tkliwość brzucha
4. Krew w kale
5. Niestrawność lub zgaga
6. Wymioty
Zastosowanie u siebie lekarstwa może również doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych. Jeśli tak się stanie – należy niezwłocznie pojawić się w gabinecie lekarza w celu zmiany przyjmowanego preparatu.
Cena DicloDuo
Preparat DicloDuo wydawany jest jedynie na receptę. Średnia cena to około 15 złotych, ale może różnić się w zależności od miejsca, gdzie kupujemy preparat. Lek ten nie znajduje się na liście refundowanych leków, co oznacza, że trzeba za niego zapłacić pełną kwotę.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły