Pramolan. Co to za lek? Cena, dawka, recepta

przez redakcja HaloMed

04.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Pramolan jest lekiem uspokajającym, stabilizującym nastrój i ma działanie przeciwlękowe. Jego substancją czynną jest dichlorowodorek opipramolu. Jest lekiem, który wydawany jest jedynie na receptę. Dichlorowodorek opipramolu jest substancją czynną, która należy do inhibitorów wychwytu zwrotnego monoamin. Kiedy dokładnie lekarz decyduje się na zapisanie tego leku oraz jakie jest optymalne dawkowanie? Oto najważniejsze informacje o Pramolanie. 

Pramolan – co to za lek? 

Pramolan jest lekiem uspokajającym, przeciwlękowym oraz poprawiającym nastrój. Wydaje się go jedynie na receptę (co oznacza, że lek ten wydaje jedynie psychiatra). Substancją czynną zawartą w tym preparacie jest dichlorowodorek opipramolu, który należy do inhibitorów wychwytu zwrotnego monoamin. 1 tabletka powlekana Pramolanu zawiera: 

1.    50 mg dichlorowodorku opipramolu
2.    Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. 
3.    Skład otoczki tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek, laktoza jednowodna, makrogolm triacetyna, żółcień chinolinowa, lak E104, indygotyna, lak E132, żółcień pomarańczowa, lak E110.

Pramolan dostępny jest w kilku rodzajach opakowań – po 20, 56 i 84 tabletki w opakowaniu. 

Wskazania do stosowania Pramolanu 

Lek Pramolan znajduje swoje zastosowanie u pacjentów, którzy potrzebuję uspokojenia, a także preparatu przeciwlękowego oraz poprawiającego nastrój. Najczęściej psychiatrzy zapisują Pramolan na zaburzenia lękowe uogólnione oraz zaburzenia, które występują pod postacią somatyczną. 
Każdorazowo to lekarz podejmie decyzję o tym, czy dany preparat jest odpowiedni dla konkretnego pacjenta. 

Przeciwwskazania 

Jak w przypadku wielu innych wyrobów farmaceutycznych, tak i w tym przypadku – nie jest możliwe przyjmowanie leku przez każdego. Jest szereg przeciwwskazań, które wykluczają możliwość brania leku. Są to między innymi: 

1.    Stosowanie inhibitorów MAO
2.    Niedrożność jelita porażenna
3.    Nadkomorowe i komorowe zaburzenia przewodzia
4.    Rozrost gruczołu krokowego. Zaleganiem moczu 
5.    Nieleczona jaskra 
6.    Ostre delirium
7.    Ostre zatrzymanie moczu 
8.    Ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi i psychotropowymi 
9.    Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. 

Dawkowanie leku 

Dawkę każdorazowo ustala lekarz tak, aby pacjent jak najlepiej zniósł leczenie (początki w przypadku takich leków mogą być trudne). Najczęściej dorosłym zapisuje się 50 mg rano i w południe oraz 100 mg wieczorem. W zależności od skuteczności zapisanej dawki – można ją zmniejszać lub zwiększać, aby uzyskać zadowalające efekty terapii. Preparat należy stosować przez co najmniej 2 tygodnie, a zalecony czas leczenia to około 2 miesiące. Tabletki powinny być przyjmowane po posiłku lub bezpośrednio podczas nich, a tabletka powinna być popijana niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej. 
Ostatecznie jednak to lekarz podejmie decyzję co do długości kuracji oraz odpowiedniej dla pacjenta dawki, opierając się na wywiadzie, który z nim przeprowadzi. Każdy pacjent może potrzebować zupełnie innych dawek, więc w tym przypadku liczy się indywidualne podejście. Należy bezwzględnie przestrzegać ustalonych przez specjalistę dawek. 

Skutki uboczne stosowania Pramolanu 

Jak każdy lek – również Pramolan posiada listę skutków ubocznych. Do najczęściej występujących zalicza się między innymi: 

1.    Niedociśnienie
2.    Przesuszenie błon śluzowych w obrębie jamy ustnej
3.    Zmęczenie
4.    Zaburzenia w związku z oddawaniem moczu
5.    Tycie
6.    Bardzo duże pragnienie
7.    Zaburzenia rytmu serca 

Dłuższe stosowanie może doprowadzać do podwyższenia aktywności enzymów wątrobowych, a u mężczyzn także zaburzenia erekcji. Zdarzało się, że pacjenci po stosowaniu preparatu zgłaszali problemy ze snem albo parestezjami. 

Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, szczególnie objawy alergii, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniej opieki medycznej. Być może w takim przypadku konieczna okaże się zmiana przyjmowanego leku. Nie można jednak dokonać takiej zmiany bez konsultacji z lekarzem. 

Pramolan – cena 

Cena Pramolanu różni się w zależności od tego, jaką wielkość opakowania zamierzamy kupić, a w dodatku jest to również uzależnione od tego, gdzie dokładnie będziemy dokonywać zakupu. Szacuje się, że cena waha się od 17 do nawet 60 złotych. Chociaż Pramolan jest lekiem, który zapisywany jest na receptę, jest również jednym z tych specyfików, który nie podlega refundacji. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą