Dicortineff. Co to za lek? Dawka, recepta, cena

przez redakcja HaloMed

04.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Dicortineff jest antybiotykiem, który zapisywany jest wyłącznie na receptę, a stosuje się go w okulistyce oraz laryngologii. Lek pełni funkcję przeciwbakteryjną, przeciwzapalną oraz przeciwuczuleniową. W skład leku wchodzą trzy substancje czynne, które sprawiają, że dzięki temu może być tak szeroko wykorzystywany w leczeniu różnych chorób. Jakie jest dokładne dawkowanie leku oraz na jakie schorzenia można go zastosować? 

Dicortineff – co to za lek? 

Dicortineff jest lekiem złożonym, antybiotykiem, który wykorzystywany jest w laryngologii oraz okulistyce. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwuczuleniowe. W skład leku wchodzą trzy substancje czynne, czyli neomycyna, gramicydyna oraz fludrokortyzon octanu. W składzie leku znajduje się więc nie tylko steryd, ale również antybiotyk. Lek ma dwie postacie – występuje zarówno jako krople, jak i maść. Lek zapisywany jest wyłącznie na receptę. 
1 ml kropli Dicortineff zawiera: 

1.    1 mg octanu fludrokortyzonu
2.    2500 j.m. neomycyny w postaci siarczanu
3.    25 j.m. gramicydyny 
4.    Substancje pomocnicze: trolamina, rozcieńczony kwas solny, roztwór chlorku benzalkoniowego, chlorek sodu, woda oczyszczona, etanol 96%.

Lek jest praktycznie całkowicie bezpieczny (poza określonymi w ulotce przypadkami) – mogą stosować go dzieci już powyżej 2 roku życia. 

Wskazania do stosowania Dicortineff 

W okulistyce krople do oczu Dicortineff wykorzystuje się do leczenia stanów zapalnych gałek ocznych, spojówek, brzegów powiek oraz błony naczyniowej. W laryngologii z kolei krople stosuje się w leczeniu stanów zapalnych, takich jak zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego lub w przebiegu stanu zapalnego występującego po zabiegu, a także w stanach pourazowych w obrębie zewnętrznego przewodu słuchowego. Jest to jeden z najczęściej zapisywanych leków ze względu na swoje rozległe działanie: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwuczuleniowe. 

Przeciwwskazania 

Jak w przypadku wielu innych leków, tak i w tym przypadku – nie każdy może stosować u siebie ten preparat. Nie należy go stosować w przypadku występowania któregokolwiek z poniżej wymienionych przeciwwskazań: 

1.    Nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników preparatu 
2.    Gruźlicze, grzybicze lub wirusowe zakażenia ucha albo oka
3.    Perforacja błony bębenkowej, jeśli preparat ma być aplikowany dousznie 
4.    Jaskra lub schorzenia, które są powiązane z ubytkami w nabłonku rogówki, jeśli preparat ma być aplikowany do oka. 

Nie poleca się również stosowania tego leku w ciąży oraz podczas karmienia piersią – decyzję o tym podejmie jednak lekarz po rozważeniu tego, czy korzyści z leczenia przewyższają zagrożenie dla płodu lub dziecka. 

Każdorazowo przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania. 

Dawkowanie Dicortineffu 

Każdorazowo o dawkowaniu Dicortineffu decyduje lekarz. Przed każdym podaniem należy dokładnie wstrząsnąć buteleczką. Dawkowanie to zazwyczaj od 1 do 2 kropli od 2 do 5 razy na dobę. Podając Dicortineff do ucha należy z kolei stosować 2-4 krople od 2 do 4 razy na dobę. Czas leczenia w przypadku tego preparatu nie powinien przekraczać 7 dni. Zaleca się stosowanie preparatu jeszcze do 2 dni po tym, jak ustąpią objawy. 
Nie należy samodzielnie zmieniać zapisanej dawki – ważne jest, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. 

Skutki uboczne stosowania Dicortineffu 

U większości pacjentów nie występują skutki uboczne podczas stosowania tego leku. Zdarza się jednak, że podczas terapii pojawiają się pewne problemy zdrowotne. Pacjenci zgłaszali takie problemy jak: 

1.    Podrażnienie spojówek
2.    Nieostre widzenie
3.    Niespecyficzne zapalenie spojówek 
4.    Uszkodzenie nerwu wzrokowego 
5.    Reakcje alergiczne 

Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, szczególnie związane z alergią, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu uzyskania pomocy medycznej. Prawdopodobnie konieczne będzie zmienienie przyjmowanego preparatu. 

Dicortineff – cena 

Średnia cena Dicortineffu to około 30-40 złotych, ale cena może różnić się w zależności od miejsca, gdzie zamierzamy zaopatrzyć się w opakowanie wspomnianego preparatu. Lek Dicortineff nie podlega refundacji, co oznacza, że konieczne jest zapłacenie za niego pełnej kwoty. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą