- Strona główna
- Blog
- Nebbud. Co to za lek? Cena, zastosowanie, recepta
Nebbud. Co to za lek? Cena, zastosowanie, recepta
przez redakcja HaloMed
07.11.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Nebbud jest lekiem, który występuje w formie zawiesiny do nebulizacji (inaczej – inhalacji). Występuje w trzech różnych dawkach. Lek ten zawiera substancję czynną budezonid, czyli glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym i stosuje się go w leczeniu przewlekłej astmy i leczeniu pseudokrupu, czyli ciężkiego zapalenia krtani. Czym dokładnie jest ten lek i kto może go zapisać?
Nebbud – co to za lek?
Nebbud jest lekiem, którego substancją czynną jest budezonid – glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Lekarze zapisują go przy astmie oraz ciężkim zapaleniu krtani. Odpowiedzialny jest za zmniejszenie obrzęku oraz podrażnień dolnych dróg oddechowych, co znacznie łagodzi objawy choroby. Działanie leku opiera się na przeciwdziałaniu procesowi zapalnemu, jaki toczy się w ścianach oskrzeli.
Lek występuje w trzech różnych dawkach: 125, 250 oraz 500 mikrogramów na ml.
Pełen skład preparatu w 1 ampułce (2 ml) to:
1. Odpowiednio: 0,25 mg; 0,5 mg lub 1 mg budezonidu
2. Disodu edetynian
3. Sodu chlorek
4. Polisorbat 80
5. Kwas cytrynowy jednowodny
6. Sodu cytrynian
7. Woda do wstrzykiwań
Jest to lek, który dostępny jest jedynie na receptę.
Wskazania do stosowania leku
Lek przeznaczony jest dla każdej grupy wiekowej – zarówno dla dorosłych, dzieci jak i dla młodzieży. Może być stosowany u niemowląt od szóstego miesiąca życia. Inhalacje Nebbudem są zalecane dla osób z astmą oskrzelową, u których stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego jest niemożliwe albo nie daje zadowalających efektów. Nebbud stosuje się również w leczeniu pseudokrupu, czyli ciężkiego zapalenia krtani.
Przeciwwskazania do stosowania Nebbudu
Leku Nebbud nie powinny stosować osoby, u których występuje jakakolwiek nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Lekarz indywidualnie określi ryzyko stosowania leku u pacjenta, zapoznając się z jego historią leczenia, przyjmowanymi lekami i innymi ważnymi kwestiami.
Dawkowanie Nebbudu
W leczeniu astmy należy stosować najmniejszą możliwą dawkę leku, która pozwoli na opanowanie objawów. Zaleca się, aby osoby dorosłe oraz dzieci po 12. roku życia powinny stosować dawkę od 0,5-2 mg na dobę. Z kolei u dzieci stosuje się często dawkę od 0,25 do 1 mg na dobę, najczęściej podzieloną na dwie dawki. Efekty leczenia powinny pojawić się już po 3 dniach od stosowania preparatu, ale pełne działanie powinno być możliwe do zaobserwowania po 2 tygodniach terapii.
W leczeniu pseudokrupu u dzieci oraz niemowląt najczęściej stosuje się dawkę 2 mg budezonidu na dobę. Zalecane jest podzielenie tej dawki na dwa razy i powtarzanie ich co 12 godzin. Stosowanie leku należy zakończyć maksymalnie po 36 godzinach od pierwszego podania lub po uzyskaniu znacznej poprawy.
Oczywiście, jak przy każdym leku, tak i w tym przypadku o dawce będzie decydował lekarz prowadzący danego pacjenta. Ponieważ każda sytuacja jest inna to i wymagane jest indywidualne podejście w ustalaniu dawki.
Skutki uboczne stosowania Nebbudu
Nebbud, jak i każdy inny lek, wykazuje skutki uboczne. Chociaż bardzo rzadko pojawiają się reakcje alergiczne – nie jest to coś, co nie zdarza się nigdy. Udokumentowano takie skutki uboczne stosowania Nebbudu jak:
1. Utrudnione połykanie
2. Podrażnienie jamy ustnej
3. Pleśniawki
4. Kaszel
5. Depresja
6. Zmętnienie soczewki oka
7. Lęki
8. Drżenie
9. Skurcze mięśni
10. Reakcje alergiczne
11. Bóle głowy oraz brzucha
12. Nudności oraz wymioty
Jeśli u pacjenta pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy alergiczne – należy niezwłocznie odstawić preparat i zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego celem skorygowania dawki lub dobrania nowego leku.
Cena Nebbudu
Cena preparatu zależy od jego dawki oraz ilości ampułek dostępnych w opakowaniu. Średnia cena leku waha się od 40 do 80 złotych, ale znaczenie ma również to, gdzie zamierzamy zakupić dany lek. Obecnie lek ma 10 rodzajów opakowań refundowanych, a poziomy dostępności dla tego preparatu to ryczałt, lek bezpłatny dla seniorów, lek bezpłatny dla kobiet w ciąży (jeśli mają wskazania do refundacji leku), bezpłatny dla dzieci (jeśli dziecko ma wskazania do refundacji). Dla pozostałych osób lek jest w 100% płatny.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły