- Recepta online
- Blog
- Berodual. Co to za lek? Recepta, cena, dawkowanie
Berodual. Co to za lek? Recepta, cena, dawkowanie
przez redakcja HaloMed
12.11.2024

Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Berodual jest lekiem, który zapisywany jest przez lekarza w celu leczenia chorób układu oddechowego. Jest w formie roztworu do nebulizacji i dostępny jest jedynie na receptę. Berodual dostępny jest w dwóch różnych wariantach, a w składzie zastosowano dwie substancje czynne: bromowodorek fenoterolu oraz jednowodny bromek ipratropium. Kiedy lekarz może zdecydować się na zapisanie Berodualu?
Berodual – co to za lek?
Berodual to lek, który wykorzystywany jest w leczeniu chorób układu oddechowego i ma postać roztworu do nebulizacji. Na rynku dostępny jest w dwóch wariantach:
1. Berodual, krople do nebulizacji w dawce 0,5 mg+0,25 mg /ml, dostępne w butelce 20 ml
2. Berodual N, aerozol inhalacyjny zawierający 50 mikrogramów + 21 mikrogramów per dawka w butelce 10 ml.
W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne: bromowodorek fenoterolu oraz jednowodny bromek ipratropium. Ich właściwości sprawiają, że oskrzela się rozszerzają. W inhalacji wywiera to na oskrzela głównie działanie miejscowe, a nie ogólne. Działa spazmolitycznie na mięśnie gładkie w oskrzelach i naczyniach, pozwalając zabezpieczyć i chronić oskrzela przed skurczem spowodowanym histaminą, metacholiną, zimnym powietrzem oraz alergenami.
W 1 ml roztworu do nebulizacji Berodual zawiera:
1. 0,5 mg bromowodorku fenoterolu
2. 0,25 mg jednowodnego bromku ipratropiowego
3. Pozostałe składniki: chlorek benzalkoniowy, edetynian disodu, chlorek sodu, kwas solny 1N do ustalenia pH, woda oczyszczona
1 dawka inhalacyjna Berodual N zawiera z kolei:
1. 50 mikrogramów bromowodorku fonoterolu
2. 21 mikrogramów jednowodnego bromku ipratropiowego
3. Pozostałe składniki: kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona, etanol bezwodny, 1,1,1,2-tetrafluoroetan.
Lek wydawany jest jedynie na receptę.
Wskazania do stosowania Berodualu
Krople Berodual oraz aerozol są stosowane do zapobiegania i leczenia objawów, które towarzyszą przewlekłym chorobom obturacyjnym dróg oddechowych, w których przebiegu występuje odwracalny skurcz oskrzeli. Dlatego lek jest zalecany w leczeniu:
1. Astmy oskrzelowej
2. Przewlekłego zapalenia oskrzeli z rozedmą lub bez rozedmy płuc
3. Przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Przeciwwskazania do stosowania Berodualu
Nie każdy będzie mógł zastosować u siebie ten lek. Wśród przeciwwskazań wyróżnia się:
1. Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
2. Zaporowa kardiomiopatia przerostowa
3. Zaburzenia rytmu serca, którym towarzyszy przyspieszona akcja serca
Ostateczną decyzję o tym, czy wprowadzenie danego leku jest możliwe, podejmie lekarz, do którego zwrócimy się z problemem.
Dawkowanie Berodualu
W obu wariantach lek przeznaczony jest do przyjmowania wziewnego. Dawkowanie indywidualnie dobiera lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę potrzeby pacjenta, jego choroby oraz przyjmowane leki. W przypadku Berodualu zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej możliwej dawki. Zaleca się stosowanie dawkę maksymalną 2,5 ml. Dawka zależy jednak od wieku pacjenta, jego masy ciała, a także chorobie, z jaką pacjent się zmaga.
Skutki uboczne stosowania Berodualu
Po zastosowaniu Berodualu u niektórych pacjentów obserwowano występowanie skutków ubocznych. Można zaobserwować u siebie takie problemy jak:
1. Zwiększona nadpobudliwość nerwowa
2. Suchość błony śluzowej jamy ustnej
3. Ból oraz zawroty głowy
4. Zatrzymanie moczu
5. Przyspieszona akcja serca oraz jego kołatanie
6. Objawy ze strony oczy np. jaskra
7. Reakcje nadwrażliwości
Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ten powinien zmodyfikować dawkę lub zmienić przyjmowany lek.
Berodual – cena
Cena Berodualu może różnić się w zależności od miejsca, w którym dokonujemy zakupu oraz dawki, jaką zakupujemy. Średnia cena roztworu do nebulizacji to około 30 złotych. Lek ten jest refundowany i ma jeden rodzaj opakowania, który się na tę refundację „łapie”. Warto dowiedzieć się u swojego lekarza, czy mamy możliwość uzyskania refundacji na ten lek.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły