- Strona główna
- Blog
- Feroplex. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
Feroplex. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
przez redakcja HaloMed
12.11.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Feroplex to lek, który lekarze zapisują w terapii niedoborów żelaza oraz w leczeniu niedokrwistości. To preparat, który wydaje się wyłącznie na receptę. Fiolki z preparatem zawierają 40 mg żelaza w postaci proteinianobursztynianu. Na rynku znajduje się jedna dawka – 40 mg – w opakowaniach po 20 fiolek o pojemności 15 ml. Kiedy dokładnie można stosować ten lek, a jakie są przeciwwskazania, które wykluczają terapię tym preparatem?
Feroplex – co to za lek?
Feroplex to lek, który stosuje się w terapii niedoborów żelaza oraz w przypadku niedokrwistości. Głównym składnikiem leku jest żelazo w postaci proteinianobursztynianu, a na rynku znajdują się opakowania po 20 fiolek o pojemności 15 ml, z której każda ma dawkę żelaza o dawce 40 mg. Proteinianobursztynian żelaza cechuje się zmiennością rozpuszczania, która zależna jest od pH. Po przyjęciu doustnym żelazo jest transportowane do żołądka, gdzie środowisko jest kwaśne a wartość pH niższa niż 4 (a to wszystko za sprawą obecności kwasu żołądkowego). Te warunki pozwalają na wytrąceniu substancji czynnej, a samo żelazo pozostaje związane. W dwunastnicy z kolei, gdzie bardzo zmienia się środowisko, część białkowa preparatu ulega trawieniu, co powoduje uwolnienie żelaza i to pozwala na jego wchłonięcie się przez organizm.
W jednej fiolce 15 ml Feroplex zawiera:
1. 800 mg proteinobursztynianu żelaza, co odpowiada dawce 40 mg jonów żelaza (III)
2. Pozostałe składniki: sorbitol, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan sodowy metylu, parahydroksybenzoesan sodowy propylu, aromat morella, sacharyna sodowa, woda oczyszczona.
Preparat wydawany jest wyłącznie na receptę.
Wskazania do stosowania
Jak wspomnieliśmy już wcześniej – stosowanie preparatu jest zalecane dla pacjentów, u których konieczne jest wprowadzenie suplementacji żelaza w związku z jego niedoborami. Stosuje się go również w przebiegu niedokrwistości, która wywołana jest niedoborem żelaza. Najczęściej lek podaje się w związku z przewlekłą utratą krwi, ale lek często stosuje się również u kobiet w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.
Przeciwwskazania do stosowania Feroplexu
Wśród przeciwwskazań do stosowania tego leku, wymienia się między innymi:
1. Nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu
2. Marskość wątroby
3. Przewlekłe zapalenie trzustki
4. Hemochromatoza
5. Hemosyderoza
6. Niedokrwistość hemolityczna, aplastyczna lub syderoachrestyczna
7. Nietolerancję fruktozy (dziedziczna, rzadko występująca)
Ostatecznie to lekarz podejmie decyzję o tym, czy dany pacjent może przyjmować dany lek, zapoznając się z jego stanem zdrowia, przeprowadzając wywiad lekarski oraz analizując wyniki badań.
Dawkowanie preparatu
Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych, a jego dawkowanie może różnić się w zależności od tego, z jakim dokładnie problemem zgłasza się pacjent, a także jak zaawansowany jest jego problem zdrowotny. Zazwyczaj poleca się stosowanie 1 lub 2 fiolek na dobę w dwóch dawkach, a okres leczenia powinien wynosić od 2 do 3 miesięcy (lub dłużej, jeśli ten okres nie pozwolił na uzupełnienie rezerw tkankowych żelaza, ale maksymalny dopuszczalny czas suplementacji wynosi 6 miesięcy – chyba, że w szczególnych sytuacjach konieczne jest przedłużenie leczenia np. dla kobiet w ciąży). Stosując preparat, nie powinno przekraczać się dziennej maksymalnej dawki, która wynosi ok. 1600 mg proteinianobursztynianiu żelaza w ciągu doby.
Każdy pacjent powinien bezwzględnie stosować się do dawki ustalonej przez lekarza – nie należy samodzielnie zwiększać dawki, pomijać dawek lub doprowadzać do odstawienia preparatu.
Feroplex – skutki uboczne
Stosowanie leku Feroplex może powodować wystąpienie różnych skutków ubocznych, wśród których często wskazuje się na:
1. Nudności
2. Bóle brzucha
3. Zaparcia
4. Biegunki
Zazwyczaj objawy te przechodzą po zakończeniu kuracji, ale jeśli tylko się nasilają (albo pojawiają się przy tym reakcje alergiczne) to powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu zmiany przyjmowanego preparatu lub korekty dawki.
Feroplex – cena
Średnia cena Feroplexu zależy od tego, gdzie dokładnie zamierzamy zakupić ten produkt. Szacuje się, że w zależności od miejsca, ceny wahają się do 40 do 60 złotych. Obecnie Feroplex nie znajduje się na liście leków, które objęte są refundacją, co oznacza, że należy zapłacić za ten preparat pełną ustaloną cenę.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły