Medikinet. Co to za lek? Cena, recepta, dawkowanie

przez redakcja HaloMed

13.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Medikinet jest lekiem, który stosowany jest w stymulowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Jego głównym przeznaczeniem jest leczenie nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD. Można stosować go już u dzieci w wieku 6 lat i powyżej, a także u osób dorosłych. Stosuje się te leki w momencie, kiedy wcześniejsze próby leczenia – oparte na terapii – były niewystarczające. Czym dokładnie jest ten lek i kiedy należy go zastosować?

Medikinet – co to za lek? 

Lek Medikinet jest lekiem, który jest przeznaczony do leczenia nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD. Stosuje się go u dzieci w wieku 6 lat i starszych, a także u osób dorosłych, ale stosuje się go dopiero wtedy, kiedy leczenie bez użycia leków (np. terapia) są niewystarczające. Lek Medikinet poprawia obniżoną aktywność pewnych obszarów mózgu. Lek ten pozwala na poprawę koncentracji, ogranicza zachowania impulsywne oraz pomaga w poprawie skupienia. Lek ten jest uzupełnieniem w leczeniu ADHD. Chociaż lek nie leczy problemu, to zdecydowanie pozwala na lepszą kontrolę. W składzie znajduje się substancja czynna — etylofenidatu chlorowodorek. 
Na rynku znajdują się różne opakowania leku Medikinet – o różnej dawce oraz w różnych ilościach w opakowaniu. 
Pełen skład preparatu to: 

1.    Substancja czynna: Metylofenidatu chlorowodorek 
2.    Substancje pomocnicze: Celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, wodorofosforan wapnia dwuwodny, laktoza jednowodna, stearynian magnezu 

Na rynku znajdują się trzy dawki: 5 mg, 10 mg, 20 mg oraz różne wielkości opakowań – 20 tabletek, 30 tabletek, 50 tabletek, 100 tabletek. Lek dostępny jest jedynie na receptę i znajduje się na liście leków refundowanych. 

Wskazania do stosowania 

Główne wskazanie do zastosowania to ADHD, które występuje u dzieci oraz u dorosłych. Wykorzystuje się go w leczeniu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi i stosuje się go po wcześniejszych próbach leczenia bez użycia leków, które nie przyniosły rezultatu. Najczęściej stosuje się lek u dzieci oraz młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. 

Przeciwwskazania do stosowania Medikinetu 

Nie zaleca się zastosowania leku w określonych przypadkach. Wyróżnia się wśród nich: 

1.    Uczulenie na jakikolwiek ze składników preparatu 
2.    Choroby tarczycy
3.    Podwyższone ciśnienie w gałce ocznej 
4.    Guz nadnerczy 
5.    Zaburzenia łaknienia
6.    Problemy z sercem 
7.    Duży niedobór kwasu żołądkowego 
8.    Występowanie problemów psychicznych, takich jak np. ciężka depresja czy mania 

Każdorazowo ostateczną decyzję o zapisaniu (bądź nie) danego leku dla pacjenta podejmie lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, zapoznaniu się z jego historią leczenia oraz przyjmowanymi lekami. 

Dawkowanie Medikinetu 

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Maksymalna dawka dobowa u dzieci to 60 mg, ale rozpoczyna się od najmniejszej możliwej dawki, która pomaga opanować problem. 
W przypadku osób dorosłych dawkę dobiera się na podstawie dokładnego wieku, problemów oraz aktualnej masy ciała. Jeśli pacjent wcześniej nie stosował u siebie leku – warto rozpocząć od najmniejszej możliwej dawki, czyli 10 mg. Maksymalna dobowa dawka to 1 mg na każdy kilogram masy ciała, ale maksymalnie 80 mg metylofenidatu na dobę. 
Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o tym, jaka będzie odpowiednia dawka i należy się bezwzględnie do niej stosować. W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana – należy skontaktować się z lekarzem. Nie wolno na własną rękę zmniejszać dawki, odstawiać leku lub jej zwiększać. 

Skutki uboczne stosowania leku 

Jak każdy lek – tak i Medikinet – może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Najczęściej występujące to: 

1.    Kołatanie serca 
2.    Bóle głowy
3.    Nerwowość oraz bezsenność 
4.    Suchość w jamie ustnej 
5.    Zmiany osobowości 
6.    Nadmierne zgrzytanie zębami 
7.    Wahania nastroju 
8.    Ból w obrębie klatki piersiowej 
9.    Reakcje alergiczne 
10.    Nadmierna aktywność 

Są również objawy, które mogą występować u nie więcej niż 1 na 10 000 osób, a wśród nich wyróżnia się: 

1.    Atak serca 
2.    Łuszczenie skóry 
3.    Porażenie lub problemy z poruszaniem się i widzeniem 
4.    Zmniejszenie liczby komórek krwi 
5.    Nagły wzrost temperatury ciała 

Jeśli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy (szczególnie reakcję alergiczną), to powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu zmiany przyjmowanego preparatu. 

Cena Medikinetu 

Cena Medikinetu waha się w zależności od tego, jaką dawkę i pojemność opakowania zamierzamy kupić. Średnia cena waha się od 20 do 40 złotych. Zgodnie z aktualną listą leków refundowanych, leki Medikinet oraz Medikinet CR mogą dostać ze zniżką wyłącznie dzieci od 6 do 18 roku życia. Lek nie posiada refundacji dla osób dorosłych. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą