Maść tranowa. Co to za lek? Recepta, cena

przez redakcja HaloMed

13.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Maść tranowa to, zaraz po maści ichtiolowej, druga maść, którą dobrze jest mieć w każdym domu. Doskonale sprawdza się w przypadku oparzeń, odmrożeń czy odleżyn. W składzie znajduje się substancja czynna, jaką jest właśnie rzeczony tran. Ten lek powinno stosować się dokładnie tak, w jaki określono to na ulotce, która dołączona jest do opakowania. Ale nadal niewiele osób wie, w jaki sposób może pomóc maść tranowa. Co warto o niej wiedzieć i jak można ją wykorzystać na co dzień? 

Maść tranowa – co to za lek? 

Maść tranowa to produkt leczniczy, który stosuje się w przypadku oparzeń, odmrożeń lub odleżyn. Głównym składnikiem maści jest tran. Kojarzy się on najczęściej z tabletkami, które stosuje się na odporność, ale jak widać – można go wykorzystać również w maści. Dzięki niej można szybciej doprowadzić do wyleczenia drobnych uszkodzeń ciągłości naskórka, zadrapań czy otarć. A to zaledwie kilka wskazań, przy których można zastosować maść tranową. 
Pełen skład preparatu to 40 gramów tranu oraz substancje pomocnicze, takie jak paraffinum solidum, lanolinum oraz vaselinum album. Dzięki tym składnikom maść jest świetnym produktem, który ułatwia gojenie. 
Na rynku znajduje się kilka różnych marek, które sprzedają maść tranową. 

Wskazania do stosowania maści tranowej 

Maść tranowa jest przeznaczona do stosowania zewnętrznego jako lek, który ułatwia gojenie. Wskazaniem do jej stosowania są: 

1.    Oparzenia 
2.    Odmrożenia
3.    Odleżyny 
4.    Źle gojące się rany 
5.    Nadmierne łuszczenie się naskórka 
6.    Podrażnienia spowodowane nadmierną ekspozycją na działanie promieni UV. 

Skład preparatu pomaga również wzmacniać skórę. 

Przeciwwskazania do stosowania maści tranowej 

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania u siebie maści jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Maści nie można również stosować u siebie na otwarte rany i znacznie uszkodzoną skórę. 

Każdorazowo ostateczną decyzję o tym, czy można stosować daną maść, podejmuje lekarz i jego zaleceń należy słuchać. 

Dawka maści tranowej 

Maść tranową powinno się stosować zgodnie z ulotką, która dołączona jest do opakowania. Szacuje się, że dzieci i dorośli mogą stosować maść na miejsca zmienione chorobowo od 1 do 2 razy dziennie, nakładając ją wcześniej na gazę. Dzieci poniżej 12 roku życia mogą stosować maść tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem. 

Skutki uboczne stosowania maści tranowej 

Jak każdy lek – również maść tranowa może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego będą one występować. Zdarza się, że maść może doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, a jeśli to będzie miało miejsce – należy niezwłocznie pojawić się w gabinecie lekarza w celu przyjęcia odpowiedniego leku przeciwalergicznemu oraz w celu zmiany leku, który stosujemy miejscowo na skórę. 

Cena maści tranowej 

Cena maści tranowej może różnić się w zależności od tego, gdzie dokonamy zakupu, a także od tego, jaką markę maści wybierzemy. Średnia cena za maść tranową to od około 5 do 10 złotych. Maść wydawana jest bez recepty i nie ma na nią żadnej refundacji. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą