Biofenac. Co to za lek? Cena, recepta oraz dawkowanie

przez redakcja HaloMed

04.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Biofenac jest lekiem na receptę, który lekarze zapisują najczęściej w celu leczenia bólu oraz zapaleń. Stosowany jest w reumatologii. Występuje w dwóch formach – jako tabletki powlekane oraz proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Podstawowym składnikiem leku jest aceklofenak. Komu dokładnie przepisuje się ten preparat, a także jakie jest odpowiednie dawkowanie? 

Biofenac – co to za lek? 

Biofenac jest lekiem na receptę o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, który najczęściej wykorzystuje się w reumatologii. Występuje w dwóch postaciach – jako tabletki powlekane oraz proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Możliwe jest kupienie tabletek w opakowaniach po 20 lub 60 sztuk, a także saszetek po 20 sztuk w opakowaniu. Podstawowym składnikiem leku jest aceklofenak. Dużą jego zaletą jest szybkie wchłanianie z przewodu pokarmowego, a okres jego półtrwania w organizmie to około czterech godzin. 
1 saszetka Biofenac zawiera:

1.    100 mg aceklofenaku 
2.    Sorbitol
3.    Sacharyna sodowa
4.    Aspartam
5.    Krzemionka koloidalna bezwodna
6.    Hypromeloza
7.    Tytanu dwutlenek
8.    Aromat mleka
9.    Aromat karmelu
10.    Aromat śmietanki 

Z kolei 1 tabletka powlekana leku zawiera:

1.    100 mg aceklofenaku
2.    Glicerolu distearynian
3.    Kroskarmeloza sodowa
4.    Powidon
5.    Celuloza mikrokrystaliczna (typ 101)
6.    Celuloza mikrokrystaliczna (typ 102)
7.    Skład otoczki Sepifilm 752: makrogolu stearynian, tytanu dwutlenek, celuloza mikrokrystaliczna oraz hypromeloza. 

Lek wydawany jest jedynie na receptę. 

Wskazania do stosowania 

Preparat Biofenac jest zapisywany w leczeniu objawowym bólu, a także stanów zapalnych. Wykorzystuje się go w reumatologii, najczęściej jako wsparcie w chorobach zwyrodnieniowych stawów, w tym między innymi w leczeniu reumatoidalnym zapaleniu stawów czy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Tak naprawdę to lekarz zadecyduje o tym, czy przy danym problemie zdrowotnym widzi wskazania do zapisania tego preparatu. 

Przeciwwskazania w przyjmowaniu Biofenacu 

Nie każdy pacjent będzie mógł stosować u siebie lek Biofenac. Wyróżnia się kilka przeciwwskazań do przyjmowania preparatu. Są to między innymi: 

1.    Nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników leku 
2.    Krwawienia lub choroby przebiegające z krwawieniem 
3.    Osoby, u których kiedykolwiek występowały krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacje związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych
4.    Osoby z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową 
5.    Osoby ze stwierdzoną zastoinową niewydolnością serca 
6.    Osoby z chorobą niedokrwienną serca 
7.    Osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby 
8.    Kobiety w III trymestrze ciąży oraz karmiące piersią. 

Dawkowanie 

Każdorazowo o dawkowaniu decyduje lekarz, który wypisuje receptę na lek. Opiera się on na wynikach badań i wywiadzie, dzięki czemu dobiera najlepszą możliwą dawkę. Tabletki muszą być przyjmowane w całości i popijane odrobiną wody (chyba, że pacjent stosuje saszetki – należy je rozpuścić w około 50 ml wody). Również o długości przyjmowania leku decyduje specjalista. Szacuje się, że dzienna dawka nie powinna być większa niż 200 mg na dobę, co odpowiada dwóm saszetkom lub dwóm tabletkom. 
Nie należy samodzielnie zwiększać lub zwiększać zaleconej przez lekarza dawki, a w przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana – należy zgłosić się z tym faktem do lekarza. 

Skutki uboczne stosowania Biofenacu 

Lek może wywoływać szereg objawów niepożądanych. Pacjenci zgłaszali takie problemy jak: 

1.    Zawroty głowy
2.    Niestrawność
3.    Bóle brzucha 
4.    Nudności
5.    Biegunka
6.    Wzdęcia
7.    Zapalenie błony śluzowej żołądka
8.    Zaburzenia czynności nerek 
9.    Krwawienia z przewodu pokarmowego 

Występowanie różnych objawów przez dłuższy czas albo wystąpienie reakcji alergicznej wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej pomocy medycznej. 

Biofenac – cena 

Cena preparatu Biofenac zależy od tego, w jakiej postaci kupujemy lek, a także jaką wielkość opakowania potrzebujemy. Co istotne – cena będzie również różniła się w zależności od tego, w którym miejscu zamierzamy dokonać zakupu opakowania. Uśredniając cenę, ta waha się pomiędzy 15 a 45 złotymi. Chociaż lek jest zapisywany na receptę, to obecnie ten produkt nie posiada żadnych refundowanych opakowań, co oznacza, że konieczne jest zapłacenie za niego pełnej kwoty. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą