- Strona główna
- Blog
- Thiocodin. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
Thiocodin. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
przez redakcja HaloMed
31.10.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Thiocodin to lek, który dostępny jest bez recepty i jest lekiem o działaniu przeciwkaszlowym oraz wykrztuśnym. Preparat ma za zadanie hamować odruch kaszlowy na poziomie ośrodkowym i ma umożliwić upłynnienie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Dostępny jest w dwóch postaciach. Lek opiera się na dwóch substancjach czynnych, które razem mają świetne działanie. Kiedy dokładnie lekarz może zadecydować o zapisaniu Thiocodinu? W jakich dawkach należy stosować u siebie ten preparat?
Thiocodin – co to za lek?
Thiocodin to lek, który występuje w postaci tabletek oraz syropu. Jego głównym zadaniem jest działać przeciwkaszlowo oraz wykrztuśnie. Głównym zadaniem preparatu jest hamowanie odruchu kaszlowego na poziomie ośrodkowym i ma umożliwić upłynnienie wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Środek posiada w sobie dwie substancje czynne, czyli półwodny fosforan kodeiny oraz sulfogwajakol. Każda tabletka zawiera w swoim składzie:
1. 15 mg fosforanu kodeiny
2. 300 mg sulfogwajakolu
3. Talk
4. Skrobię ziemniaczaną
5. Magnezu stearynian
Z kolei 10 ml syropu Thiocodin zawiera:
1. 15 mg półwodnego fosforanu kodeiny
2. 300 mg sulfogwajakolu
3. Sacharoza
4. Glicerol
5. Beznzoesan sodu
6. Aromat truskawkowy 502301T
7. Kwas cytrynowy jednowodny
8. Propylu parahydroksybenzoesan
9. Woda oczyszczona
Wskazania do stosowania Thiocodinu
Preparat najczęściej jest przepisywany przez lekarzy, jeśli u pacjenta występuje uporczywy kaszel o suchym charakterze. Wtedy odpowiednie odkrztuszanie wydzieliny nie występuje. Dlatego właśnie Thiocodin ma za zadanie wspomóc odkrztuszanie.
Przeciwwskazania do stosowania Thiocodinu
Przede wszystkim – stosowanie leku jest niemożliwe w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu. Szereg przeciwwskazań obejmuje również:
1. Wiek poniżej 12 roku życia
2. Zaburzenia czynności układu oddechowego u pacjentów w wieku 12-18 lat
3. Ciąża oraz okres karmienia piersią
4. Niewydolnośc oddechowa
5. Mukowiscydoza
6. Śpiączka
7. Choroba alkoholowa
8. Uzależnienie od opioidów
9. Rozstrzenie oskrzeli
To nie są jedyne przeciwwskazania, więc aby mieć pełen ich obraz – należy zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania.
Thiocodin – dawkowanie
Zalecane dawkowanie dla osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 12 lat, to 1 tabletka lub 10 ml syropu do trzech razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp około 4-6 godzin. Czas leczenia Thocodinem to zazwyczaj do 3 dni. Lek powinien być zażywany razem z posiłkami, a w trakcie leczenia warunkiem koniecznym jest przyjmowanie dużej ilości płynów, w ilości około 2 litrów dziennie. Pozwala to na wzmocnienie skuteczności preparatu, co daje jeszcze lepsze efekty leczenia.
Jeśli pacjent zapomni o zażyciu dawki leku, powinien jak najszybciej ją uzupełnić. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia kolejnej tabletki lub porcji syropu – zażywanie pominiętej dawki nie jest wskazane.
Nie należy samodzielnie odstawiać leku, ale ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza.
Skutki uboczne stosowania leku
Jak każdy środek farmakologiczny, również Thiocodin może powodować szereg skutków ubocznych. Takie, które występują często to m.in. nudności i wymioty, a także zaparcia czy zawroty głowy. Niezbyt często wskazuje się z kolei występowanie takich środków jak skurcz oskrzeli, kołatanie serca, zwężenie źrenic czy zaburzenia oddychania.
Znacznie rzadziej występują takie problemy jak nagłe zmiany nastroju czy nadmierna potliwość.
Jeśli zauważymy u siebie wystąpienie jakichkolwiek skutków ubocznych i będą się one długo utrzymywały – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu korekty dawki lub zmiany preparatu.
Cena Thiocodinu
Średnia cena Thiocodinu to około 10-15 złotych za 16 tabletek. Oczywiście cena zależna jest od tego, w jakim miejscu zamierzamy dokonać zakupu. Ten produkt obecnie nie ma żadnych refundowanych opakowań, co oznacza, że należy zapłacić całą kwotę za każde opakowanie leku.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły