- Strona główna
- Blog
- Apo Napro. Co to za lek? Dawka, cena, recepta
Apo Napro. Co to za lek? Dawka, cena, recepta
przez redakcja HaloMed
19.11.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Apo Napro to kolejny lek, który ma działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Jest jednak lekiem wydawanym na receptę, dlatego nie każdy będzie mógł skorzystać z jego leczniczych właściwości. Na rynku znajdują się różne dawki tego preparatu, a także różne wielkości opakowań. Co istotne – substancją czynną, która zawarta jest w leku Apo Napro jest naproksen. Oczywiście, jak w przypadku wielu leków – nie każdy będzie mógł zastosować u siebie leczenie z wykorzystaniem Apo Napro. Co jeszcze warto wiedzieć o tym preparacie?
Apo Napro – co to za lek?
Apo Napro jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Na rynku występuje w dwóch dawkach oraz w różnych ilościach opakowań – po 30 i 90 sztuk. Lek podlega częściowej refundacji dla niektórych pacjentów, ze względu na ich schorzenia. Substancją czynną Apo Napro jest naproksen, który posiada właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Dużą zaletą tego leku jest całkowite wchłanianie się z przewodu pokarmowego.
1 tabletka Apo Napro zawiera odpowiednio:
1. 250 mg lub 500 mg naproksenu
2. Substancje pomocnicze: metyloceluloza
3. Kroskarmeloza sodowa
4. Magnezu stearynian
5. Krzemionka koloidalna bezwodna.
Lek jest wydawany jedynie na receptę – nie ma możliwości samodzielnego zakupu preparatu, bez uzyskania odpowiedniego dokumentu od lekarza.
Apo Napro – wskazania do stosowania
Lek ten, jako że jest przeciwbólowy i przeciwzapalny – ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ świetnie nadaje się do walczenia z bólami o różnym charakterze. Na co jednak dokładnie pomaga Apo Napro? Przede wszystkim lek znajduje zastosowanie:
1. W leczeniu bolesnych miesiączek, bólu zębów, głowy czy mięśni
2. W terapii reumatoidalnego zapalenia stawów oraz innych chorób reumatoidalnych, w szczególności w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa czy w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów.
3. W leczeniu objawowym przy gorączce o różnym podłożu
4. W leczeniu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych i dnie moczanowej
Przeciwwskazania do stosowania
Nawet jeśli wskazania do rozpoczęcia terapii tym lekiem są jasne – może okazać się, że istnieje pewna grupa przeciwwskazań, która sprawi, że przyjmowanie preparatu okaże się być niemożliwe. Przyjmowanie leku nie będzie możliwe w przypadku:
1. Nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu
2. Czynnej lub nawracającej choroby wrzodowej
3. Zaobserwowania krwawień z przewodu pokarmowego, które zostały wywołane jako skutek stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych w przeszłości
4. Pacjentów chorujących np. na astmę, a u których wystąpił obrzęk naczynioruchowy po podaniu leku z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Dlatego tak ważny jest wywiad lekarski, który doktor przeprowadza przed zapisaniem jakiegokolwiek leku. To on, poznając wyniki badań, zapoznając się ze stanem pacjenta, może zadecydować o tym, czy możliwe jest zapisanie danego preparatu.
Dawkowanie Apo Napro
O tym, jaka jest możliwa do przyjęcia dawka, powinien zadecydować lekarz, który wystawia receptę i takiej dawki należy się trzymać. Z całą pewnością nie wolno samodzielnie zmieniać dawek, a szczególnie zwiększać, bo może doprowadzić to do skutku odwrotnego od zamierzonego. Dawkowanie ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę chorobę pacjenta oraz jego stan ogólny, a także oceniając wyniki badań. Szacuje się, że w przypadku chorób reumatycznych jest to dawka 500 mg na dobę, a w przypadku bolesnego miesiączkowania oraz zaburzeń mięśniowo-szkieletowych poleca się dawkę w wysokości 250 mg. U dzieci dawkę ustala się w zależności od wagi pacjenta.
Skutki uboczne przyjmowania Apo Napro
Apo Napro, jak wiele leków, wykazuje występowanie skutków ubocznych. Do tych, które można zaobserwować najczęściej, zalicza się między innymi:
1. Dolegliwości ze strony układu trawiennego np. nudności, biegunki, wymioty, zaparcia
2. Wrzodziejące zapalenie jamy ustnej
3. Nasilenie występującego zapalenia okrężnicy oraz zaostrzenie choroby Crohna
4. Niepokojące objawy ze strony układu oddechowego
5. Alergie
Jeśli zauważymy u siebie pojawienie się jakichkolwiek niepokojących (szczególnie takich, które ewidentnie wskazywałyby na wystąpienie reakcji alergicznej) to powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu zmiany przyjmowanego preparatu.
Apo Napro – cena
Apo Napro jest lekiem, który jest dostępny wyłącznie na receptę i znajduje się na liście leków refundowanych. Lek podlega częściowej refundacji dla pacjentów, którzy wymagają leczenia w związku z terapią reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej, w zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa oraz w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Z refundacji mogą również skorzystać pacjenci z dną moczanową oraz zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi. Cena Apo Napro waha się w zależności od tego, jaką dawkę i wielkość opakowania zamierzamy kupić (a także, w której aptece zamierzamy to zrobić). Średnia cena waha się od 10 do 30 złotych.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły