- Strona główna
- Blog
- Zinnat. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
Zinnat. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
przez redakcja HaloMed
19.11.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Zinnat jest antybiotykiem, który dostępny jest w dwóch formach – tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Jest na tyle dobrym antybiotykiem, że może być wykorzystywany w leczeniu zarówno dorosłych, jak i dzieci. Substancją czynną w przypadku tego preparatu jest cefuroksym, który doskonale zwalcza zakażenia bakteryjne. Kiedy dokładnie można zastosować u siebie (lub swojego dziecka) Zinnat? W jakich dawkach może być przyjmowany?
Zinnat – co to za lek?
Zinnat jest antybiotykiem, który przeznaczony jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na rynku występuje w dwóch postaciach: tabletek powlekanych (w trzech dawkach – 125, 250 oraz 500 mg) oraz jako granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej (również w dwóch dawkach – 125 mg/5 ml oraz 25 mg/5 ml). Zinnat wykorzystywany jest podczas leczenia zakażeń bakteryjnych, a substancją czynną preparatu jest cefuroksym, który należy do leków cefalosporynowych.
1 tabletka powlekana Zinnat zawiera odpowiednio:
1. 125, 250 lub 500 mg cefuroksymu w postaci aksetylu
2. Pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laurylosiarczan sodu, uwodorniony olej roślinny, koloidalny dwutlenek krzemu, hypromeloza, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, Opaspray biały M-1-7120 J.
5 ml zawiesiny po przygotowaniu granulatu zawiera odpowiednio:
1. 125 mg cefuroksymu w postaci aksetylu
2. Pozostałe składniki: sacharoza, aspartam, kwas stearynowy, acesulfam potasowy, guma ksantanowa, owocowe substancje smakowe Tutti Frutti, powidon K30.
Lek wydawany jest wyłącznie na receptę i aby ją uzyskać – należy zgłosić się do lekarza ze swoim problemem.
Zinnat – wskazania
Jak wspomnieliśmy – Zinnat jest lekiem, który przeznaczony jest zarówno dla dorosłych i dzieci, i ma bardzo szerokie spektrum działania. Dlatego też jest bardzo często stosowany w stanach zapalnych:
1. Ucha środkowego
2. Gardła
3. Zatok
4. Płuc lub klatki piersiowej
5. Układu moczowego
6. Skóry oraz tkanek miękkich.
Często sięga się po Zinnat również wtedy, kiedy leczy się wczesną postać boreliozy.
Przeciwwskazania do stosowania
Leku Zinnat nie powinni stosować pacjenci, którzy nadwrażliwi są na jakikolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniami są również nadwrażliwość na inne antybiotyki cefalosporynowe. Warto podczas wywiadu z lekarzem przekazać wszystkie najważniejsze informacje o przeszłych problemach z przyjmowanymi lekami, aby mógł on orzec, czy możliwe jest zastosowanie danego leku w tym konkretnym przypadku.
Dawkowanie Zinnatu
Dawkowanie Zinnatu zależy od masy ciała pacjenta, przyczyny podania oraz jego wieku. Tabletki powinny być połykane w całości i zaleca się przyjmować je po posiłku. Z kolei granulat powinien być rozrabiany w letniej wodzie.
Szacuje się, że u dzieci zazwyczaj przyjmuje się dawkę od 125 mg do 250 mg (najczęściej w dwóch dawkach dziennie). W przypadku dorosłych – wartości te mogą być wyższe. Zaleca się przyjmować antybiotyk około 7 dni, ale w wyjątkowych przypadkach może być konieczne przyjmowanie go do 10, a nawet do 21 dni (w przypadku leczeniu boreliozy).
Nie wolno samodzielnie zmieniać przyjmowanych dawek – należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń lekarza.
Zinnat – skutki uboczne
W przypadku tego leku – jak przy wielu innych środkach farmakologicznych – możliwe jest wystąpienie niepożądanych skutków. Najczęściej wyróżnia się takie problemy jak:
1. Wysypka skórna
2. Rozlane zmiany na skórze
3. Biegunka
4. Reakcja Jarischa-Herxheimera (co dotyczy pacjentów podczas leczenia boreliozy)
5. Bóle głowy
6. Zawroty głowy
7. Bóle brzucha
8. Mdłości i wymioty
9. Reakcje alergiczne
Jeśli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek problemy zdrowotne (szczególnie wskazujące na reakcję alergiczną), to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu zmiany preparatu. Zignorowanie takiego stanu może prowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych.
Zinnat – cena
Zinnat jest lekiem, który dostępny jest wyłącznie na receptę i jest to lek refundowany, który jest bezpłatny dla seniorów i dzieci (po odpowiednim oznaczeniu tego na recepcie). Cena Zinnatu różni się w zależności od wielkości dawki, ilości kapsułek w opakowaniu oraz od tego, gdzie dokładnie dokonamy zakupu leku. Ceny wahają się od 30 do 60 złotych.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły