- Strona główna
- Blog
- Triderm. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
Triderm. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
przez redakcja HaloMed
20.11.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Triderm jest lekiem, który nakłada się bezpośrednio na skórę i pełni on wiele funkcji: działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz obkurcza naczynia krwionośne. Występuje na rynku w formie maści oraz kremu. Wydawany jest tylko na receptę. Ma 3 substancje czynne, które pozwalają uważać go za preparat wielozadaniowy. Co warto wiedzieć o Tridermie?
Triderm – co to za lek?
Triderm jest lekiem, który występuje w formie maści oraz kremu i aplikuje się go bezpośrednio na skórę. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz obkurczające. Wydaje się go tylko na receptę. Krem oraz maść mają w swoim składzie trzy substancje czynne, co sprawia, że są tzw. lekiem złożonym. Każda z tych substancji pełni określone funkcje.
1. Betametazon – to silny kortykosteroid, który zastosowany miejscowo działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo oraz obkurcza naczynia krwionośne
2. Klotrymazol – jest substancją przeciwgrzybiczą
3. Gantamycyna – antybiotyk, który wykazuje bardzo szerokie spektrum działania, m.in. pozwala zwalczać liczne gatunki bakterii.
1 gram maści Triderm zawiera:
1. 0,64 mg betametazonu dipropionianu
2. 10 mg klotrymazolu
3. 1 mg gentamycyny w postaci siarczanu
4. Pozostałe składniki: parafina ciekła, wazelina biała
1 gram kremu Triderm zawiera:
1. 0,64 mg betametazonu dipropionianu
2. 10 mg klotrymazolu
3. 1 mg gantamycyny w postaci siarczanu
4. Pozostałe składniki: parafina ciekła, wazelina biała, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy, makrogolu eter cetostearylowy, alkohol benzylowy, sodu diwodorofosforan dwuwodny, kwas fosforowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.
Triderm – wskazania do stosowania
Triderm jest preparatem, który wykorzystuje się w leczeniu objawowym zmian skórnych o charakterze zapalnym, które zostały wtórnie nadkażone drobnoustrojami wrażliwymi na klotrymazol oraz gentamycyjnę. Mowa o takich stanach chorobowych jak:
1. Grzybica (różnych części ciała np. stóp, krocza czy innych miejsc nieowłosionych)
2. Łupież pstry
3. Zakażenie paciorkowcami z grupy A
4. Zakażenie gronkowcem złocistym
5. Zakażenie bakteriami gram-ujemnymi
Przeciwwskazania do stosowania
Nie każda osoba będzie mogła zastosować u siebie leczenie tą maścią. Wszystko dlatego, że istnieją pewne przeciwwskazania, które tę możliwość wykluczają. Znajdują się wśród tych przeciwwskazań takie z nich jak:
1. Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku
2. Występowanie trądziku różowatego lub pospolitego
3. Wirusowe zakażenia skóry np. ospa wietrzna i opryszczka
4. Pierwotne zakażenia bakteryjne oraz grzybicze skóry
5. Nieodpowiedni wiek – maść i krem nie mogą być stosowane u dzieci poniżej 2 roku życia
Maści i kremu nie wolno również nakładać na otwarte rany, na twarz, okolice ust oraz miejsca intymne.
Ostatecznie to lekarz, zapoznając się z sytuacją pacjenta, podejmie decyzję o tym, czy stosowanie danego preparatu jest możliwe.
Dawkowanie Tridermu
Maść oraz krem należy stosować miejscowo na skórę. Zalecane jest aplikowanie preparatu dwa razy dziennie. Cienką warstwę rozprowadzić dokładnie w miejscu zmienionym chorobą. By leczenie było skuteczne – trzeba nakładać preparat regularnie. Czas stosowania leku zależy od wielkości zmian, przyczyny oraz położenia leczonych zmian.
Trzeba bezwzględnie dostosować się do zaleceń lekarza, farmaceuty lub stosować preparat zgodnie z zasadami, które określone są w ulotce.
Skutki uboczne stosowania leku
Skutki uboczne stosowania Tridermu obserwowane były bardzo rzadko, ale nie oznacza to, że nie było ich wcale. Może się więc zdarzyć tak, że pacjent zaobserwuje u siebie takie problemy jak:
1. Odbarwienia skóry
2. Uczucie pieczenia
3. Swędzenie skóry
4. Wysięk
5. Rumień
6. Pieczenie
7. Podrażnienie
8. Suchość skóry
9. Alergie
Jeśli pacjent zauważy u siebie jakikolwiek problem (szczególnie wskazujący na wystąpienie reakcji alergicznej), to powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu zmiany przyjmowanego preparatu.
Triderm – cena
Triderm występuje w dwóch postaciach – kremu oraz maści – co oznacza, że już to spowoduje, że cena będzie się różniła w zależności pod postaci preparatu. W dodatku na cenę wpływ ma również to, gdzie zamierzamy dokonać zakupu Tridermu. Średnia cena waha się od 25 do nawet 70 złotych. Triderm jest wydawany wyłącznie na receptę i nie ma obecnie żadnych refundowanych opakowań, co oznacza, że należy zapłacić za niego pełną cenę.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły