Vermox. Co to za lek? Dawka, recepta, cena

przez redakcja HaloMed

22.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Lek Vermox to preparat, który stosuje się u dorosłych oraz dzieci i jest lekiem o działaniu przeciwrobaczym. Na rynku znajduje się kilka różnych preparatów, które wykazują podobne działanie, ale są innym preparatem handlowym – sprawia to, że ich cena jest różna. Wszystkie jednak mają 100 mg substancji czynnej i występują po sześć sztuk w opakowaniu. Na co dokładnie działa Lex Vermox, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania i jaka jest cena poszczególnych opakowań? 

Vermox – co to za lek? 

Vermox to lek przeciwrobaczy, który ma szeroki zakres działania. Stosuje się go w leczeniu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Substancją czynną leku jest mebendazol. Każda tabletka zawiera go 100 mg. Na rynku znajdują się różne firmy, które oferują ten lek, ale wszystkie mają w swoim opakowaniu sześć sztuk. Lek stosuje się w leczeniu zarażeń pasożytniczych układu pokarmowego, pojedynczych lub mieszkanych, które spowodowane są różnymi gatunkami pasożytów np. owsikiem ludzkim czy glistą ludzką. 

Skład 1 tabletki leku zawiera: 

1.    100 mg mebendazolu 
2.    Pozostałe składniki: sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, sodu sacharynian, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna. 

Lek wydawany jest jedynie na receptę, w związku z czym, aby go uzyskać, należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem. 

Vermox – wskazanie do stosowania 

Lek Vermox jest przepisywany przez lekarza w celu leczenia infestacji pojedynczych lub mieszanych przewodu pokarmowego pasożytami. Stosuje się go w leczeniu pasożytami, takimi jak: 

1.    Owsik ludzki 
2.    Włosogłówka
3.    Glista ludzka
4.    Tęgoryjec dwunastniczy
5.    Tęgoryjec amerykański

Przeciwwskazania do stosowania 

Nie zawsze możliwe jest stosowanie u pacjenta tego preparatu. Głównymi przeciwwskazaniami są między innymi: 

1.    Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu 
2.    Ciąża oraz okres karmienia piersią 
3.    Wiek – preparat nie może być stosowany u dzieci poniżej 2 roku życia 

Każdorazowo jednak to lekarz podejmie decyzję, czy możliwe jest zastosowanie tego preparatu – bierze pod uwagę wywiad lekarski, aktualne wyniki badań oraz ogólny stan pacjenta. 

Dawkowanie Vermoxu 

Preparat ma postać tabletek i przeznaczone są one do stosowania doustnego. Trzeba stosować się do zalecanej przez lekarza dawki – nie wolno na własną rękę zwiększać dawki, ponieważ nie przyspieszy to leczenia, ale może spowodować problemy zdrowotne. Zaleca się przyjęcie 1 tabletki jednorazowo, a następnie powtórzenie tego po 2-4 tygodniach. W przypadku podejrzenia glistnicy, włosogłówki, tęgoryjca czy zakażenia mieszanego: poleca się przyjęcie 2 tabletek dziennie (1 rano i 1 wieczorem) przez 3 kolejne dni. Tabletkę należy przyjmować w całości. 
To właśnie w zależności od faktycznego problemu oraz stanu zdrowia, podejmuje się decyzje, jaka dawka może być odpowiednia w danym przypadku i takiej dawki, ustalonej przez lekarza prowadzącego, należy się trzymać. 

Skutki uboczne stosowania Vermoxu 

Poprawnie stosowany lek nie powinien doprowadzać do wystąpienia skutków ubocznych, chociaż wiadomo, że nie jest to regułą. Możliwe jest, że pewne objawy się pojawią. Do tych, które zdarzają się najczęściej, zalicza się: 

1.    Zmęczenie
2.    Utrata apetytu 
3.    Bóle brzucha i wymioty 
4.    Trudności w oddychaniu 
5.    Uczucie osłabienia 
6.    Reakcje nadwrażliwości 
7.    Zawroty głowy 
8.    Wykwity skórne 

Jeśli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy (szczególnie takie, które mogą wskazywać na wystąpienie reakcji alergicznej np. wysypka, trudności w oddychaniu, świąd skóry) to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu zmiany przyjmowanego preparatu. 

Vermox – cena 

Cena preparatu różni się w zależności od marki, którą kupujemy oraz w zależności od tego, w jakim miejscu dokonujemy zakupu. Cena średnio waha się od 10 do 15 złotych. Vermox jest lekiem, który nie znajduje się na liście leków refundowanych, co oznacza, że należy zapłacić za niego pełną kwotę, niezależnie od tego, na co dokładnie chorujemy i w jakim wieku jesteśmy. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą