Heparegen. Co to za lek? Dawka, cena, recepta

przez redakcja HaloMed

22.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Heparegen to lek, który stosowany jest u pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z chorobami wątroby. Preparat ten wydawany jest jedynie na receptę. W każdym opakowaniu znajduje się 100 mg substancji czynnej, jaką jest kwas tiazolidynokarboksylowy. Na rynku dostępne są różne wielkości opakowań, które oferują głównie dwie różne firmy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat Heparegenu? 

Heparegen – co to za lek? 

Heparegen jest lekiem na receptę, który stosowany jest u pacjentów z chorobami wątroby. Ma postać tabletek o dawce 100 mg substancji czynnej i dostępny jest w różnej wielkości opakowań (z dwóch różnych firm). Substancją czynną jest kwas tiazolidynokarboksylowy, który odpowiada za rozkład toksyn, co sprawia, że bardzo korzystnie działa na miąższ wątroby. Lek chroni wątrobę przed toksynami wirusowymi oraz bakteryjnymi, ale również przed szkodliwym działaniem alkoholu i niektórych środków farmakologicznych. Pobudza również wydzielanie żółci. 

1 tabletka Heparegenu zawiera: 

1.    100 mg kwasu tiazolidynokarboksylowego 
2.    Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. 

Heparegen to lek, który można zakupić jedynie na receptę – w celu jej uzyskania należy umówić się na wizytę u lekarza, a także przejść niezbędne badania, które owy lekarz nam zaleci. 

Wskazania do stosowania 

Zaleca się stosowanie leku Heparegen w przypadku: 

1.    Toksycznego uszkodzenia wątroby na skutek stosowania substancji chemicznych, leków lub nadużywania alkoholu
2.    Ostrych oraz przewlekłych chorób wątroby 

Oczywiście to lekarz decyduje, czy dany przypadek kwalifikuje się do zastosowania tego leku i robi to na podstawie wywiadu lekarskiego oraz po zapoznaniu się z badaniami pacjenta.

Przeciwwskazania do stosowania Heparegenu 

Nie każdy może zastosować u siebie ten lek. Są pewne przeciwwskazania, z którymi należy się zapoznać. I dlatego przeszkodami w stosowaniu preparatu są: 

1.    Nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję leku 
2.    Wiek poniżej 6 lat 
3.    Ciąża oraz okres karmienia piersią 
4.    Z uwagi na zawartość laktozy – rzadko występująca nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. 

Przed zastosowaniem u siebie leku, należy zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – dobrze jest skontaktować się z lekarzem. 

Dawkowanie 

Dawkowanie zależne jest od kilku czynników m.in. konkretnej przyczynie zgłoszenia się po lek, zależy również od wieku i wagi pacjenta. Dorośli oraz dzieci powyżej 15 roku życia mogą przyjmować 2 tabletki od 2 do 3 razy dziennie, a kiedy objawy się zmniejszą – można zejść z tej dawki do 1 tabletki 2 razy w ciągu doby. U młodszych dzieci zaleca się stosowanie 50 mg (co odpowiada dawce pół tabletki na 10 kg masy ciała) w 2-3 dawkach w ciągu dnia. 
Młodsze dzieci nie powinny stosować tego leku. 
Mimo wszystko – ostateczną decyzję o dawkowaniu podejmuje lekarz prowadzący i to do jego wskazań należy się bezwzględnie stosować. Nie wolno na własną rękę zwiększać ani zmniejszać dawek. Wszystkie zmiany należy wprowadzać pod jego kontrolą i robić to stopniowo. 

Skutki uboczne stosowania Heparegenu 

U pacjentów stosujących lek nie zaobserwowano zbyt wiele skutków ubocznych, ale niektórzy zgłaszali takie objawy jak np. nudności i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli byłyby one bardzo dokuczliwe, warto je skonsultować z lekarzem. 
Na pewno bardzo szybko należy reagować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej np. problemów z oddychaniem czy wysypką. Wtedy niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do lekarza, aby zmienić przyjmowany preparat. 

Heparegen – cena 

Cena preparatu różni się w zależności od firmy, ilości tabletek w opakowaniu oraz miejsca, gdzie chcemy dokonać zakupu. Ceny wahają się więc od 30 do 100 złotych, w zależności od wymienionych wcześniej czynników. Heparegen obecnie nie znajduje się na liście leków refundowanych, co oznacza, że każde opakowanie jest pełnopłatne.  

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą