Prokit. Co to za lek? Cena, recepta, dawka

przez redakcja HaloMed

25.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Prokit jest lekiem, który lekarze zapisują w leczeniu objawów opóźnionego opróżniania żołądka. Jest to preparat, który dostępny jest jedynie po ówczesnym otrzymaniu recepty od lekarza. Na rynku znajdują się opakowania tabletek powlekanych o dawce 50 mg, o różnych ilościach w opakowaniu (od 40 do 100 sztuk w opakowaniu). Substancją czynną w Prokicie jest chlorowodorek itoprydu, a lek ma pełnić funkcję pobudzania przewodu pokarmowego do pracy. Kiedy dokładnie może być konieczne zastosowanie leku oraz kiedy nie można wprowadzić dla danego pacjenta tego preparatu? 

Prokit – co to za lek? 

Prokit jest lekiem, który ma za zadanie leczyć objawy opóźnionego opróżniania żołądka. To lek, który zapisywany jest przez specjalistów i dostępny w aptece jedynie na receptę. Na rynku znajdują się opakowania tabletek powlekanych o dawce 50 mg, w różnych wielkościach opakowań – dostępne są opakowania zawierające 40, 90 oraz 100 sztuk. Substancją czynną leku jest chlorowodorek itoprydu, który wpływa pobudzająco na działanie układu pokarmowego, przyspiesza procesy opróżniania żołądka oraz przejścia pokarmu przez jelito cienkie oraz znacznie wzmacnia napięcie dolnego zwieracza przełyku. Lek wykazuje również działanie zapobiegawcze w przypadku wymiotów. Preparat ten jest przeznaczony tylko do stosowania u osób dorosłych. 

1 tabletka powlekana Prokit zawiera: 

1.    50 mg chlorowodorku itoprydu 
2.    Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelowana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu 
3.    Skład otoczki: alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, dwutlenek tytanu (E 171), makrogol 4000, talk. 

Prokit – wskazania do stosowania 

Lek Prokit jest stosowany u pacjentów, u których występują takie problemy jak: 

1.    Uczucie wzdęcia brzucha
2.    Uczucie nadmiernej pełności w żołądku
3.    Ból nadbrzusza 
4.    Brak łaknienia
5.    Zgaga
6.    Dyskomfort
7.    Nudności
8.    Wymioty 

Oczywiście zakładając, że żaden z tych objaw nie jest związany z chorobą wrzodową. 

Przeciwwskazania do stosowania 

Lek nie może być stosowany, jeśli pacjenta występują takie problemy jak: 

1.    Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu 
2.    Krwawienia z przewodu pokarmowego 
3.    Niedrożność mechaniczna 
4.    Perforacje 
5.    W okresie ciąży oraz karmienia piersią (nie zaleca się stosowania, ale jeśli korzyści dla matki będą przewyższały ryzyko dla dziecka, wtedy lekarz może zdecydować się na zastosowanie tego sposobu leczenia).

Każdorazowo jednak lekarz zapoznaje się z historią choroby, wynikami badań oraz przeprowadza wywiad z pacjentem i na tej podstawie decyduje, czy możliwe jest zapisanie tego preparatu w celu wyleczenia problemu pacjenta. 

Prokit – dawkowanie 

Dawka Prokitu zależy od pacjenta, rodzaju problemu oraz zaawansowania choroby. Zazwyczaj zaleca się, aby przyjmować lek trzykrotnie w ciągu dnia, po 1 tabletce za każdym razem. Maksymalny czas leczenia tym preparatem powinien wynosić 8 tygodni, ale zaleca się możliwie jak najkrótszą terapię tym lekiem. Oczywiście jeśli mniejsze dawki mogą pomóc – nie trzeba rozciągać ich do dawki maksymalnej. 
Ostatecznie to lekarz podejmuje decyzję co do dawkowania preparatu i należy się bezwzględnie stosować do jego zaleceń. Jakiekolwiek zwiększanie czy pomijanie dawek na własną rękę nie powinno mieć miejsca. Również odstawienie powinno być wykonywane pod okiem lekarza, albowiem zbyt szybkie i gwałtowne odstawienie może doprowadzić do pogorszenia stanu pacjenta i nasilenia objawów, a nawet do nawrotu choroby. 

Skutki uboczne przyjmowania leku 

Tabletki Prokit, jak większość preparatów medycznych, mogą prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Wśród tych, które występują najczęściej, pacjenci wskazywali na: 

1.    Zaburzenia snu
2.    Zawroty głowy 
3.    Dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. biegunki czy zaparcia 
4.    Zmęczenie
5.    Drażliwość
6.    Bóle pleców
7.    Bóle w klatce piersiowej
8.    Nadmierne wydzielanie śliny 
9.    Reakcje alergiczne 

Jeśli pacjent zauważy u siebie występowanie jakichkolwiek niepokojących objawów (szczególnie jeśli będzie to reakcja alergiczna) to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu zmiany przyjmowanego preparatu. 

Prokit – cena 

Cena preparatu różni się w zależności od wielkości opakowania oraz miejsca zakupu leku. Szacuje się, że waha się ona od 25 do 70 złotych. Lek Prokit jest preparatem, który obecnie nie znajduje się na liście leków refundowanych, a to oznacza, że konieczne jest zapłacenie za niego pełnej kwoty. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą