Encorton. Co to za lek? Dawka, recepta, cena

przez redakcja HaloMed

25.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Encorton to lek o bardzo szerokim spektrum działania, który stosuje się w przypadku wielu różnych chorób i schorzeń. Należy do grupy syntetycznych glikokortykosteroidów i wydawany jest wyłącznie na receptę. Na rynku znajdują się różne dawki oraz wielkości opakowań. Substancją czynną, którą wykorzystuje się w tym leku, jest prednizon. Na co dokładnie można uzyskać ten lek i jakie są przeciwwskazania w jego stosowaniu? 

Encorton – co to za lek? 

Encorton jest lekiem, które ma bardzo wiele zastosowań. Należy do grupy syntetycznych glikokortykosteroidów i występuje na rynku w różnych ilościach dawek oraz o różnej wielkości w opakowaniach. Dostępne na rynku wersje leku Encorton to: 

1.    1 mg w opakowaniu po 20 sztuk 
2.    5 mg w opakowaniu po 20 sztuk
3.    5 mg w opakowaniu po 100 sztuk
4.    10 mg w opakowaniu po 20 sztuk 
5.    20 mg w opakowaniu po 20 sztuk 

Substancją czynną leku jest prednizon, który jest substancją analogiczną do kortyzolu, który wydzielany jest przez korę nadnerczy. Charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi i zatrzymuje rozwój objawów stanu zapalnego, ale jednocześnie nie wpływa na przyczynę jego wystąpienia. Powoduje również spadek rozszerzalności i przepuszczalności naczyń włosowatych, dzięki czemu zapobiega powstawaniu obrzęków. Preparat ma również wpływ na równowagę wodno-elektrolitową organizmu. A to zaledwie tylko mały wycinek tego, co potrafi substancja czynna leku. Aby lepiej poznać jej możliwości – warto zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania. 

1 tabletka Encorton zawiera odpowiednio: 

1.    1 mg, 5 mg, 10 mg lub 20 mg prednizonu
2.    Substancje pozostałe: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, stearynian magnezu, żelatyna

Encorton wydawany jest jedynie na receptę. 

Encorton – wskazania do stosowania 

Preparat Encorton ma bardzo szerokie spektrum zastosowania, więc zapisuje się go w różnych przypadkach. Lek wykorzystuje się w leczeniu: 

1.    Pierwotnej niewydolności kory nadnerczy 
2.    Wtórnej niewydolności kory nadnerczy w połączeniu z mineralokortykoidami 
3.    Wrodzonej hipoplazji nadnerczy 
4.    Zapaleniu tarczycy o charakterze nieropnym 
5.    Hiperkalcemii wynikającej z choroby nowotworowej 
6.    Chorób układu krwiotwórczego np. wrodzonej niedokrwistości aplastycznej, małopłytkowości wtórnej u pacjentów dorosłych 
7.    Chorób układu oddechowego np. zespole Lofflera, astmie oskrzelowej, objawowej sarkoidozie czy berylozie 
8.    Chorób skóry oraz błon śluzowych np. pęcherzycy, ciężkiej łuszczycy czy złuszczającym zapaleniu skóry 
9.    W terapii zespołu tarczycowego 
10.    Chorób alergicznych o ciężkim przebiegu (kiedy inne metody leczenia nie przyniosły pożądanego efektu) np. w atopowym zapaleniu skóry czy reakcji nadwrażliwości na leki 
11.    Chorób oczu np. alergicznym zapaleniu spojówek czy zapaleniu nerwu wzrokowego 
12.    Kolagenozy 
13.    Chorób reumatycznych (przy ich zaostrzeniu) np. przy łuszczycowym zapaleniu stawów 
14.    Niereumatycznych stanów zapalnych układu kostno-stawowego 
15.    Chorób układu pokarmowego np. chorobie Leśniowskiego-Crohna 
16.    Paliatywnym chorób nowotworowych 
17.    Włośnicy oraz gruźliczego zapalenia opon mózgowych 

Przeciwwskazania do stosowania leku 

Nie wszyscy jednak mogą zostać przebadani tym lekiem. Lek Encorton nie powinien być stosowany u osób, które wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Ponadto niemożliwe jest leczenia osób, które chorują na układowe zakażenie grzybicze. Jako, że preparat ma w swoim składzie laktozę – nie jest zalecany dla osób, które cierpią na rzadką dziedziczną nietolerancję galaktozy, brak laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. 
Ostateczna decyzja o tym, czy dany lek może być zastosowany u pacjenta, to decyzja lekarza prowadzącego dany przypadek. 

Dawkowanie leku Encorton 

Dawkowanie ustalane jest indywidualnie przez lekarza, który zapoznaje się z problemem pacjenta, jego wynikami badań, wykonuje wywiad lekarski i sprawdza aktualne badania. Zazwyczaj lekarz zaczyna od najmniejszej możliwej dawki, aby sprawdzić, czy taka dawka poradzi sobie z problemem i ewentualnie odpowiednio ją zwiększa. Zazwyczaj maksymalna dobowa dawka dla dorosłych to 250 mg na dobę, a dzieciom podawane są dawki wyliczone na podstawie ich masy ciała. 

Niektóre schorzenia i choroby wymagają indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o dawkę i zawsze ustala je lekarz. Nie powinno się na własną rękę zmniejszać lub zwiększać dawek albo próbować samodzielnie odstawić lek. Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarskich. 

Skutki uboczne stosowania Encortonu 

Encorton, jak każdy inny lek, może powodować występowanie skutków ubocznych. Te, które wskazuje się najczęściej, to między innymi: 

1.    Zaburzenia psychiczne 
2.    Ujawnienie cukrzycy 
3.    Hiperglikemia
4.    Wzrost masy ciała 
5.    Zaostrzenie apetytu
6.    Trądzik 
7.    Zaburzenia gojenia się ran 
8.    Rumień
9.    Pokrzywka 
10.    Nadmierne pocenie
11.    Rozstępy skórne 
12.    Wzdęcia
13.    Jaskra 
14.    Bóle oraz zawroty głowy 
15.    Niejasne widzenie

A to zaledwie kilka z możliwych skutków ubocznych. Przed zastosowaniem leku powinno się dokładnie zapoznać z ulotką, która dołączona jest do opakowania. W przypadku pojawienia się skutków ubocznych (szczególnie wskazujących na reakcję alergiczną) – pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem zmiany przyjmowanego preparatu. 

Encorton – cena 

Encorton to lek, który ma dostępne kilka dawek I wielkości opakowań. Dlatego jego cena bardzo się waha. Szacuje się, że ceny rozpoczynają się od 10 złotych I wzrastają do około 45 złotych. Ma na to wpływ nawet to, gdzie zamierzamy dokonać zakupu leku. 
Obecnie 13 rodzajów opakowań tego leku jest objętych refundacją. Dla pacjentów, którzy chorują na nowotwory złośliwe, lek jest całkowicie bezpłatny. Za opłatą ryczałtową wydawany jest pacjentom, którzy cierpią m.in. na miastenię i wszystkie wskazania refundacyjne, które zostały zarejestrowane. Ryczałt dotyczy również innych schorzeń, które uwzględniono w liście refundacji. Inni muszą zapłacić za lek pełną kwotę. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą