Zmiany w e-receptach od 2025 roku

przez redakcja HaloMed

20.01.2025

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

E-recepta jest dostępna na polskim rynku już od pięciu lat. Od tego czasu wystawionych zostało kilka miliardów recept. Co chwila również dochodzi do różnych zmian w prawie, które dotyczy wystawiania recept elektronicznych. Najnowsze zmiany zapowiedział wiceminister zdrowia – Marek Kos. Zapowiadane zmiany dotyczą przede wszystkim recept rocznych. Co to oznacza dla pacjentów, którzy będą chcieli zrealizować takie recepty w swojej aptece? 

Czym jest recepta online? 

Recepta online parę lat temu wyparła praktycznie całkowicie tradycyjne, papierowe recepty. Tylko w określonych przypadkach nadal możliwe jest uzyskanie dawnej wersji recepty (np. brak dostępu do sprzętu elektronicznego, który mógłby umożliwić odebranie e-recepty, jest powodem do wystawienia recepty tradycyjnej). Recepta elektroniczna pozwala na szybką jej realizację w aptece za pomocą specjalnego kodu lub kodu QR w przypadku posiadania aplikacji IKP. Takie rozwiązanie pozytywnie wpłynęło na pacjentów, lekarzy, a także farmaceutów. 
Wiceminister zdrowia, Marek Kos, na początku 2025 roku zapowiedział kolejne zmiany, które mają objąć e-recepty roczne. Co to oznacza dla pacjentów? 

Zmiany w e-receptach od 2025 roku 

Do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęła interpelacja poselska, która dotyczy recept rocznych. Autorzy pisma wskazali, że obecny system wymusza na pacjencie zrealizowania całej recepty rocznej w aptece, w której doszło do „otwarcia” recepty. To ma z kolei negatywnie wpływać na pacjentów, być uciążliwe i obciążać system opieki zdrowotnej. Argumentami, które mają wspierać ten pomysł, są dywagacje, m.in. jak problematyczne w takiej sytuacji może być zmiana miejsca zamieszkania pacjenta czy likwidacja apteki, co uniemożliwia realizację recepty rocznej.

Jest to zmiana, którą zamierza wprowadzić rząd w najbliższym czasie. Tak na ten temat mówił w imieniu MZ wiceminister Wojciech Konieczny: 

Na polecenie minister zdrowia Izabeli Leszczyny rozpoczęto prace dotyczące realizacji e-recepty w różnych aptekach. Termin wdrożenia tej usługi planowany jest na rok 2025. Z uwagi na fakt, że temat ten jest ważny społecznie przygotowanie tego rozwiązania ma nadany status pilny

Oznacza to, że pacjenci będą mieli jeszcze lepsze doświadczenia z e-receptą i ich realizacja będzie jeszcze prostsza i mniej uciążliwa. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą