- Recepta online
- Blog
- Acodin. Co to za lek? Cena, recepta, przeznaczenie
Acodin. Co to za lek? Cena, recepta, przeznaczenie
przez redakcja HaloMed
29.01.2025
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Acodin jest lekiem przeciwkaszlowym, który stosowany jest bez recepty. Na rynku występuje w dwóch postaciach – jako syrop oraz tabletki. Lek znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku przebiegu przeziębienia, ale również po urazach klatki piersiowej oraz na skutek wdychania substancji drażniących. Co jeszcze należy wiedzieć o leku Acodin, zanim zdecydujemy się go zastosować u siebie?
Acodin – co to za lek?
Acodin jest lekiem przeciwkaszlowym, który można u siebie zastosować bez recepty. W aptekach dostępnych jest kilka wersji preparatu – zarówno w formie tabletek, jak i w formie syropu. Lek ma działanie ośrodkowe i zawiera dwie substancje czynne, takie jak bromowodorek dekstrometorfanu oraz dekspantenol. Zaletą tego preparatu jest jego szybkie działanie, które rozpoczyna się już po 30 minutach od zażycia leku.
Skład preparatu różni się w zależności od tego, w jakiej formie przyjmujemy lek. Jakie są dokładne składy konkretnych rodzajów leku?
1 tabletka Acodin zawiera:
1. 15 mg bromowodorku dekstometorfanu
2. Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, skrobia ziemniaczana, powidon 90F, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.
5 ml syropu 150 Junior zawiera z kolei:
1. 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu
2. 50 mg dekspantenolu
3. Substancje pomocnicze: karmeloza sodowa, gliceryna, sacharoza, sodu benzoesan, karmel spożywczy, kwas cytrynowy, esencja malinowa spożywcza, woda oczyszczona
5 ml syropu Duo zawiera:
1. 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu
2. 50 mg dekspantenolu
3. Substancje pomocnicze: karmeloza sodowa, gliceryna, sacharoza, sodu benzoesan, karmel spożywczy, kwas cytrynowy, esencja malinowa spożywcza, woda oczyszczona.
Acodin – wskazanie do stosowania
Lek zalecany jest w przypadku kilku różnych dolegliwości zdrowotnych. Przede wszystkim najczęściej zaleca się stosowanie go w przypadku leczenia objawowego suchego kaszlu, któremu nie towarzyszy zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Stosuje się go między innymi:
1. Przy przeziębieniu
2. Po urazach klatki piersiowej
3. Na skutek wdychania substancji drażniących
Przeciwwskazania do stosowania
Jak w przypadku większości leków – tak i w przypadku Acodinu, nie każdy może pozwolić sobie na jego stosowanie. Lek nie może być zażywany, jeśli występuje jeden z poniższych czynników:
1. Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
2. Astma oskrzelowa
3. Jednoczesne przyjmowanie inhibitorów MAO oraz 14 dni po ich odstawieniu
4. Niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy możliwe jest przyjmowanie danego leku, najlepiej jest skontaktować się w tej sprawie z lekarzem.
Dawkowanie leku Acodin
Dawkowanie leku zależy od tego, kto będzie zażywał preparat oraz od tego, jaka jest główna przyczyna jego przyjmowania. Dawka będzie różniła się również w zależności od tego, jaką formę leku zamierza przyjmować chory. Na dawkę ma również wpływ wiek oraz waga pacjenta. W przypadku tabletek Acodin 15 mg szacuje się, że u osób powyżej 12 roku życia zalecane jest stosowanie 1 tabletki co 4 godziny (przy czym maksymalna dawka to 8 tabletek). Jeśli pacjent będzie przyjmował syrop – dawka wynosi od 5 ml do 10 ml syropu do czterech razy na dobę.
Warto jednak zastosować się do zaleceń, które znajdują się na ulotce lub omówić wielkość dawki z lekarzem. Nie należy samodzielnie przyjmować więcej dawek, niż zalecane, albowiem nie przyspieszy to zdrowienia, a może zaszkodzić ogólnej kondycji zdrowia pacjenta.
Skutki uboczne stosowania Acodinu
Skutki uboczne w przypadku przyjmowania Acodinu występują rzadko, bo dotykają zaledwie 1 na 1000 pacjentów. Wyróżnia się takie działania niepożądane jak:
1. Zawroty głowy
2. Lekka senność
3. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Dodatkowo czasami mogą pojawić się inne problemy zdrowotne, związane z przyjmowaniem leku, takie jak:
1. Reakcje alergiczne
2. Objawy neurologiczne
3. Wystąpienie mimowolnych ruchów
4. Obrzęk naczynioruchowy
5. Utrudnione oddychanie
Większość z tych objawów pojawia się jednak niezwykle rzadko, że często trudno jest oszacować częstotliwość występowania. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy po przyjmowaniu u siebie preparatu, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem odstawienia leku (nie należy zwlekać w momencie, kiedy wystąpi u pacjenta jakakolwiek reakcja alergiczna).
Acodin – cena leku
Cena preparatu Acodin zależy od jego postaci. Szacuje się, że średnia cena leku waha się od 15 do 30 złotych. Ma na to również wpływ miejsce, w którym zaopatrujemy się w preparat. Acodin nie znajduje się na liście leków refundowanych, co oznacza, że należy zapłacić za niego pełną kwotę.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły